Supraphon – TIBURTINA ENSEMBLE – Flos inter spinas – Kvítí mezi trny (CD)

O chystaném premiérovém titulu gregoriánského chorálu byla zmínka v dubnových zprávách vydavatelství Supraphon, nyní tedy o něco podrobněji v rámci plánovaného zahajovacího koncertu Velikonočního festivalu Praha v úterý 19. dubna 2011 v kostele sv. Šimona a Judy. 

Kvítí mezi trny

Tiburtina Ensemble na Velikonočním festivalu představí nové album gregoriánského chorálu.

 

Mezinárodně renomovaný ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble vydává novou nahrávku středověkého chorálu ve světové premiéře na albu Flos inter spinas (Kvítí mezi trny) u vydavatelství Supraphon. Své debutové CD Tiburtina Ensemble představí v rámci zahajovacího koncertu Velikonočního festivalu Praha v úterý 19. dubna 2011 v kostele sv. Šimona a Judy.

 

Repertoár nového alba je připomínkou trnitých životů čtyř mučednic sv. Kateřiny, sv. Doroty, sv. Barbory a sv. Markéty, které obklopují Pannu Marii. Úcta k těmto svatým, jak se nám zachovala v rukopisech ženského benediktinského kláštera sv. Jiří na Pražském hradě ze 13. 14. století. Chorální repertoár doplňují vícehlasá mariánská moteta z nejvýznamnějších rukopisů vícehlasu tohoto období. V motetech nachází své místo i gotická harfa doprovázející ostatní sólové hlasy. Tiburtina Ensemble je pro své výjimečné kvality zván na významné mezinárodní festivaly. Členky souboru pod vedením umělecké vedoucí Barbory Sojkové se věnují poučené interpretaci staré hudby a sólově vystupují s renomovanými soubory (Collegium 1704, Collegium Marianum, Doulce Memoire, Mala Punica, Collegium Vocale Gent, Bach Collegium Japan ad.). Aktuální CD Flos inter spinas (Kvítí mezi trny) odkrývá posluchačům dosud skryté skvosty hudby a duchovní tradice českého středověku. Soubor Tiburtina Ensemble svým koncertním vystoupením v úterý 19. dubna 2011 v kostele sv. Šimona a Judy zahájí letošní ročník Velikonočního festivalu Praha, kde zároveň Supraphonem vydané album poprvé představí svým posluchačům.  

 

Biografie Tiburtina Ensemble

Ženský vokální soubor Tiburtina vznikl v roce 2008 z bývalých členek souboru Schola Benedicta. Navazuje tak na jeho tradici a dále se věnuje interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby. Uměleckou vedoucí souboru je Barbora Sojková. Hlavním interpretačním zájmem souboru je správná deklamace jazyka ve spojení s hudební složkou a vokální technikou, na základě znalosti dobové hudební praxe a teorie. Soubor účinkuje v různých obsazeních, jeho stálými členkami jsou Ivana Bilej Brouková, Hana Blažíková (zpěv, gotická harfa), Markéta Cukrová, Daniela Čermáková, Anna Chadimová Havlíková, Kamila Mazalová, Renata Pušová, Barbora Sojková, Pavla Štěpničková a Tereza Wollnerová.

Členky souboru se věnují nejen interpretaci středověké a barokní hudby. Na českých a světových podiích vystupují se soubory jako je např. Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Inégal, Hofmusici, Doulce Memoire, Mala Punica, Collegium Vocale Gent ad.

 

Svůj název si soubor vybral mezi historickými postavami středověku. Tiburtina (Sibylla Tiburtina, či Sibyla Tiburská) byla věštkyně, která se stala nejznámější Sibylou středověku a to především tím, že její věštby úzce souvisely s křesťanstvím. Paralely mezi pohanskou Sibyllou a křesťanskou prorokyní jsou nasnadě: urozený původ, kazatelské cesty, dotazy mocných a schopnost prorokyň dohlédnout až na konec věků, která je mužům – jakkoli učeným – odepřena.  

Velikonoční festival Praha vznikl ve spolupráci Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK a České filharmonie. Jde o dramaturgicky sevřený festival, který v době začínajícího jara a význačného křesťanského svátku nabízí obyvatelům hlavního města a jeho četným návštěvníkům atraktivní cyklus koncertů, tematicky spjatých s tímto obdobím.