Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (21. díl) – květen 1941

Další první středa v měsíci, což znamená další díl rozsáhlého cyklu vydavatelství Codi. Konkrétně 4. května 2011 přichází další DVD ze série, která mapuje den po dni měsíce největšího celosvětového konfliktu minulého století, na pulty dorazí Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (21. díl) – květen 1941. Ke koupi za 59,- Kč včetně bonusu, kterým má podle obalu být tentokrát dokument Thunderbolt.  

Květen roku 1941 je měsícem velmi významných událostí na několika bojištích, kdy obě strany konfliktu střídají úspěchy s neúspěchy.

 

Na svoji první bojovou plavbu vyplouvá 18. května bitevní loď Kriegsmarine Bismarck, zázrak moderní techniky a mistrovský kus lodního stavitelství, spolu s těžkým křižníkem Prinz Eugen. Po zastávce v norském Grimsfjordu, poblíž okupovaného norského přístavu Bergen, se obě lodi vydávají 22. května na lov spojeneckých obchodních plavidel do severního Atlantiku. V Dánském průlivu je zpozoruje britská hlídka sestávající z těžkých křižníků HMS Norfolk a HMS Suffolk, a ta přivolává na scénu bitevní loď HMS Prince of Wales a bitevní křižník HMS Hood s doprovodem torpédoborců. Dochází k dělostřeleckému souboji, při které je slavný a populární Hood potopen po zásahu do muničního skladu. Británie reaguje nasazením mohutných námořních sil a dne 27. května je Bismarck potopen. Jeho první plavba se po pouhých devíti dnech stala jeho plavbou poslední.

 

Obrazovka z DVD

 

Obrazovka z DVD

 

Obrazovka z DVD 

 

V severní Africe pokračují, prozatím neúspěšně, snahy Afrikakorpsu dobýt přístav Tobruk.

 

Porážkou iráckých povstaleckých jednotek Rašída Aliho al Gayláního končí krátká anglo-irácká válka, ve které se na straně povstalců angažovala i německá Luftwaffe. Ve druhé polovině května také začíná boj o Krétu, kde britská přítomnost ohrožující zásobovací linie Osy ve Středomoří a obava z využití tamních letišť pro bombardování ropných rafinerií v Rumunsku, je trnem v oku hitlerovského Německa. Nejdříve je ostrov opakovaně bombardován letadly Luftwaffe a italského královského letectva a 20. května je zahájena mohutná vzdušně-výsadková operace pod názvem Merkur, která končí 1. června kapitulací zbývajících spojeneckých jednotek, před kterou se podařilo více jak polovinu spojeneckých sil evakuovat do Alexandrie.

 

Pokračuje však také ponorková válka proti Velké Británii a válka ve vzduchu, zatímco se německé vojenské síly připravují na zahájení invaze do Sovětského svazu.

 

Menu DVD 

 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 64 minut (1:04:23) + bonus 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky (Alfréd Strejček), bonus anglicky   

Titulky: žádné  

Obraz: černobílý/barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: z nabídky Codi, Thunderbolt (44:40)

 

Dokument Thunderbolt byl v dabované a slovensky otitulkované verzi součástí DVD Dokumentární filmy o II. světové válce 2, které před časem nabízelo North Video.

 

Bonusový film - Thunderbolt

 

Bonusový film

 

Bonusový film