Filmag válka dokument – Hákový kříž nad Římem

Ve čtvrtek 12. května 2011 další digipack edice Filmag v řadě Válka dokument nabídne italský dokument (již známý z obrazovek ČT) Hákový kříž nad Římem za 99,- Kč. Osud věčného města v době 2. světové války.

Italský dokument z roku 2008 připomíná prostřednictvím dosud neviděných záběrů pohnutý osud Věčného města v letech 1943 – 1944. Svou roli v něm sehráli všichni aktéři válečného dramatu na Apeninském poloostrově – nacisté, fašisté, odbojáři, Spojenci i papež.

Obrazovka z DVD 

Přesně 19. července 1943 zaútočily na hlavní město Italského království poprvé americké bombardéry. Připomněly obyvatelům Věčného města, že 2. světová válka, do které se fašistický režim nechal zatáhnout Třetí říší, dorazila až k jejich domovům. 25. července se zdálo, že v Itálii zvítězí rozum. Mussolini byl zbaven vlády a internován. Ale nová vláda váhala – stále koketovala s nacisty a zároveň vyjednávala se Spojenci. Kapitulace Itálie byla oficiálně vyhlášena až 9. září.

Obrazovka z DVD 

Nastal ohromný zmatek, který využili hlavně Němci. Okupovali sever a střed země, Říma se zmocnili po krátkých bojích. Duceho osvobodili a ten pod jejich patronátem založil tzv. Italskou sociální republiku. V bezprizorném hlavním městě se začaly aktivovat městské partyzánské oddíly pod velením Výboru národního osvobození. Politicky pestrá seskupení útočila na nacisty i fašisty. Ti opláceli popravami rukojmích. Nejznámější masakr provedli nacisté po atentátu na rotu německých policistů 23. března 1944. V Ardeatinských jeskyních bylo tehdy popraveno 333 lidí. Deset Italů za jednoho mrtvého Němce.

Obrazovka z DVD 

Vyčerpaný a těžce zkoušený Řím čekal na své osvoboditele. Ti do něj dorazili 4. června 1944, v předvečer dalšího mezníku světového konfliktu – invaze v Normandii.

Zadní strana 

Žánr: Dokument / Válečný

Země původu: Itálie

Rok vzniku: 2008

Původní název: Nazisti a Roma

Délka: 54 minut (54:10)

Scénář a režie: Mary Mirka Milo

Společnost: Istituto Luce

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádný

Obraz: barevný/černobílý PAL 4:3 (1,33:1)

Bonus: další DVD