Bontonfilm – Půlnoční kovboj

Bontonfilm v Kolekci filmové klasiky ve středu 11. května 2011 nabídne drama Půlnoční kovboj za 99,- Kč. Odvážný. Provokativní. Šokující. Neodolatelný. I tolik let po premiéře stále srdcervoucí a nadčasový film. Americké filmové drama o odvrácené straně velkoměsta a snech utopených v bídě lidského smetiště.

Slavné americké filmové drama režiséra Johna Schlesingera obdrželo v roce 1970 Oscary v kategorii nejlepší film, nejlepší režie a scénář. Deziluzivní pohled anglického režiséra na New York jako místo příkrých sociálních protikladů, zklamaných snů a nadějí dobře stavěného, okouzlujícího a naivního venkovského kluka z Dalekého západu, salónního kovboje Joe Bucka (Jon Voight). Je přesvědčený o tom, že je spásou pro mnoho po lásce hladovějících newyorských žen, a hledá na cestě velkoměstem své štěstí. Problém je, že jeho klientela není vždy při penězích a jediným bohatstvím je pro něj přátelství s Ratso Rizzem (Dustin Hoffman), ubohým podvodníkem s velkými sny.

Obrazovka z DVD 

Příběh dvou přátel, které náhoda svede dohromady a které město vyvrhne jako nepotřebné na smetiště lidských osudů, obohatil vynikajícím výkonem Dustin Hofman v roli chromého tuberkulózního ztroskotance. Premiérové prolomení Oscarové bariéry i pro snímky mládeži nepřístupné zůstane pro Schlesingerův snímek patrně navždy tou nejhlubší brázdou v oficiálních kronikách filmu. Pro okruh tehdy začínajících filmařů mělo zase dílo natolik inspirativní náboj, že se pro Půlnočního kovboje vžilo neskromné označení bible nezávislého filmu. Příběh naivního playboye Joea (teprve třetí role Jona Voighta), který živen přesvědčením o své atraktivnosti pro newyorské solventní paničky opustí zaplivaný texaský bar, aby se mu velkoměsto nakonec odvděčilo zvláštním přátelstvím s dalším životním ztroskotancem (Dustin Hoffman), je obvykle čten jako deziluzivní procitnutí z amerického snu.

Obrazovka z DVD 

Do filmu se navíc obtiskla nálada konce šedesátých let, kdy pozvolné skomírání představy o realizovatelné (a zároveň udržitelné řečeno dnešním slovníkem) alternativě vůči stávajícímu establishmentu kopírovala rok od roku stále větší frustrace z blamáže ve Vietnamu. Kombinace pohledu cizince zvenčí (pro Angličana Schlesingera to byla první zámořská filmová zkušenost) s časovým protnutím vzrušivou atmosférou (rok 1969; ani předčasné varování, ani skeptický plakátek s nostalgickým pohledem zpět) nakonec vyústila do jiskřivých obrazů bez zdá se vlastnosti podléhat dobové patině.

Napájen iluzemi snad z úplně jiných časů, musí Joe Buck po příjezdu do New Yorku působit jako nemístný anachronismus; stejně tak působí jeho kovbojský obleček, ve kterém loví na rušných křižovatkách dámy ve středních letech. Jeho představy o živnosti gigola nabourá hned první zakázka, která končí scénou, ve které Joe nakonec dává zdrcené ženě deset dolarů na taxi. Krize donutí kovboje i k dočasné změně orientace (mladý chlapec v pornokině). Zároveň se setkává se zmrzačeným zlodějíčkem Ratsem.

Obrazovka z DVD 

Klasický model až do očí bijící nesourodosti dvojice, která je i přes vzájemné trable snoubena pevným poutem, tu zafungoval s čistou průzračností. Bezvýchodnost útěků z reality viděné dennodenně na ulicích ilustruje jak halucinogenní večírek hippie komunity (končící v podivné závrati nad nekontrolovanou haluzí), tak pomatenost cirkusovým překroucením víry (kdy je Joe donucen blouznícím fanatikem k modlitbě před blikající plastovou soškou Krista ukrytou v šatníku jeho bytu). Ratsův rozkládající se příbytek je protipólem světa, ze kterého Joe dostane dlouho očekávanou nabídku právě ve chvíli, kdy drogami a postupující TBC ničený Ratso vycítí poslední šanci splnit si své dlouholeté přání: okrádat boháče na Floridě. Cesta za americkým snem pak končí na zadním sedadle autobusu.

Přes 80 procent: Majstrštyk o nenaplněných snech, alarmující a naturalistický film.

Zadní strana dosavadního vydání 

Žánr: Drama

Země původu: USA

Rok vzniku: 1969

Délka: 109 minut (1:48:43)

Původní název: Midnight Cowboy

Světová premiéra: 25. května 1969 – USA, New York

Premiéra v ČR: 13. ledna 2005

Režie: John Schlesinger

Námět: James Leo Herlihy (román)

Scénář: Waldo Salt

Produkce: Jerome Hellman, Kenneth Utt

Hudba: John Barry

Kamera: Adam Holender

Střih: Hugh A. Robertson

Kostýmy: Ann Roth

Společnost: Florin Productions / Jerome Hellman Productions

Natáčeno: 114 East 72nd Street, Manhattan, New York City, New York, USA / Big Spring, Texas, USA / Filmways Studios – 246 East 127th Street, East Harlem, Manhattan, New York City, New York, USA / Hollywood, Florida, USA / Lincoln Tunnel, New York City, New York, USA / Miami Beach, Florida, USA / Miami, Florida, USA / New Jersey, USA / New York City, New York, USA / Stanton, Texas, USA / Sweetwater, Texas, USA / Times Square, Manhattan, New York City, New York, USA

Hrají: Dustin Hoffman (Ratso Rizzo), Jon Voight (Joe Buck), Sylvia Miles (Cass), John McGiver (pan O’Daniel), Brenda Vaccaro (Shirley Gardnerová), Barnard Hughes (Towny), Ruth White (Sally Bucková – Texas), Jennifer Salt (Annie – Texas), Gilman Rankin (Woodsey Niles – Texas), Gary Owens (Malý Joe – Texas), T. Tom Marlow (Malý Joe – Texas), George Eppersen (Ralph – Texas), Al Scott (majitel kafilerie – Texas), Linda Davis (matka v autobusu – Texas), J. T. Masters (handlíř – Texas), Arlene Reeder (stará dáma – Texas), Georgann Johnson (bohatá dáma – New York), Jonathan Kramer (Jackie – New York), Anthony Holland (TV biskup – New York), Bob Balaban (student – New York), Jan Tice (dáma – New York), Paul Benjamin (barman – New York), a další

Menu DVD 

Údaje o DVD: (disk nese označení Disc One, zjevně jde o rozkuchanou polovinu dvoudiskové edice)

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, mono česky, mono polsky

Titulky: česky, anglicky, polsky, řecky, slovinsky, chorvatsky, hebrejsky, bulharsky, rumunsky

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: černobílý/barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 1,85:1)

Bonus: komentář producenta Jerome Hellmana

Audiokomentář