DVD HIT+ – Amélie z Montmartru

V edici DVD HIT+ dnes tedy konečně vychází již poněkolikáté dlouho očekávaná Amélie z Montmartru (i když podle některých nezaručených a neověřených zpráv se v některých městech údajně objevila již minulý týden). Cena 49,- Kč.

Jak je výše uvedeno, film byl k dostání například jako příloha již neexistujícího časopisu Home Cinema.

Paříž je považována za jedno z nejromantičtějších měst zeměkoule, ale Jean-Pierre Jeunet z ní udělal zároveň to nejkrásnější a nejidyličtější místo. Mladičká Amélie se rozhodne je učinit ještě lepším a napravovat to, co napravit lze, byť neobvyklými prostředky.

Ve světě mladé Pařížanky Amélie je největším zloduchem zelinář Collignon, a i prodavačka v erotickém obchodě ve vykřičené čtvrti je v podstatě správné děvče, které přeje mladé lásce. Ulice jsou krásně barevné a přívětivě živé, tu a tam vyzdobené graffiti milostné poezie. Největší životní tragédií je domácí hádka, nedorozumění či nesplněný sen.

Celkovému idylickému vyznění dnes již kultovního filmu jistě pomohlo barevné ladění obrazu (zelená je barva naděje a nejméně namáhá lidský zrak), hravá hudba a rozverný soundtrack, plný narážek na žánrová schémata. Trikové záběry pak dotvořily svět, ve kterém je možné popovídat si s obrazem, televize vysílá váš vlastní životní osud a dětské představy jsou neuvěřitelně skutečné.

Titulní roli Amélie ztvárnila Audrey Tautou, jejím romantickým protějškem se stal Mathieu Kassovitz, příležitostný herec (naposledy jste jej mohli vidět ve Spielbergově Mnichově) a mezinárodně úspěšný režisér (Nenávist, Purpurové řeky, Gothika). Ve vedlejších rolích se setkáme s Jeunetovým oblíbencem Dominiquem Pinonem (Delikatesy, Vetřelec: Vzkříšení) nebo stále známějším Jamelem Debbouzem (Angel-A).

Ihned po svém uvedení oběhla Amélie z Montmartru celý svět, posbírala řadu ocenění (u nás v roce 2001 vyhrála karlovarský festival) a na nejedno byla nominována (např. čtyřikrát na Oscara). Není divu, že je pátým nejúspěšnějším zahraničním filmem na americkém trhu.

Proč Amélie z Montmartru tolik přitahuje? V čem tkví její úspěch? Možná bychom všichni chtěli být na chvíli Amélií – s doširoka otevřenýma očima naplno prožívat život, snít a intenzivně vnímat zdánlivě nedůležité maličkosti. Amélie ztělesňuje hravost a bezprostřednost dětství, kterou v sobě nosíme, obdivujeme se jí a (marně) po ní toužíme. Podlehněte na chvíli jejímu kouzlu…

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 francouzsky, 2.0 česky

Titulky: česky

Délka: 120 minut

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonusy: Co ve filmu neuvidíte, Upoutávka, Filmografie (Audrey Tautou, OJean-Pierre Jeunet), Fotografie z natáčení, Z naší nabídky