Codi – Historie holokaustu – Buchenwald 1937 – 1942

Vydavatelství Codi pokračuje v mapování jedné z nejhrůznějších etap lidské historie, v edici druhá světová válka vychází ve čtvrtek 21. července 2011 za 69,- Kč disk s názvem Historie holokaustu – Buchenwald 1937 – 1942. Utrpení v nacistickém koncentračním táboře.  

V roce 1936 nabídl výmarský gauleiter Fritz Sauckel Heinrichu Himmlerovi vybudování velkého výcvikového tábora SS v blízkosti města Výmaru s tím, že město poskytne potřebné pozemky. Himmler nápad Sauckela přivítal a dále rozvinul a rozhodl, že bude vybudován nejen tábor pro výcvik sil SS, ale zejména nový velký koncentrační tábor, jehož vězňové budou pracovat v továrnách ve Výmaru a okolí jako levná otrocká pracovní síla. Práce na výstavbě tábora vykonávali od podzimu 1936 převážně vězňové. Na jaře 1937 byly hlavní objekty tábora dohotoveny a v červenci téhož roku byl tábor oficiálně otevřen pod velením prozatímního velitele SS-Sturmbannfuhrera Jacoba Weiseborna. Tábor dostal název Ettersberg podle kopce pod nímž leží a později byl změněn na poetický Buchenwald, nebo-li Březový háj.

Buchenwald 1937-1942 

Již 1. srpna 1937 přebírá velení nad táborem nechvalně známý Obersturmbannfuhrer SS Karl Otto Koch, dosavadní velitel koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Ten sem přichází i se svoji manželkou Ilse, která je vrchní dozorkyní nad ženskou částí tábora, jejímž účelem je především poskytování sexuálních služeb příslušníkům stráží a vybraným vězňům, a která si zde vyslouží řadu přezdívek, z nichž nejznámější je „buchenwaldská bestie“. Vrchním dozorcem se stává Walther Martin Sommer, esesák, jenž zde získá přezdívku „buchenwaldský kat“ a který byl proslulý tím, že věšel vězně za ruce svázané za zády na stromy v táboře, včetně ikonického Goethova dubu.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Počet vezňů v táboře se zvyšoval z necelých tří tisíc na konci roku 1937 na více jak třicet tisíc v roce 1942, kdy byl Karl Otto Koch odvolán z funkce velitele tábora, jsa vyšetřován za zpronevěru, korupci, krádeže a dokonce i za násilí na vězních a převelen do koncentračního tábora Majdanek u Lublinu. Spolu s ním byli později odsouzeni i jeho podřízení Martin Sommer a Dr. Waldemar Hoven a vyšetřovaná byla dokonce i jeho manželka Ilse. 

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 68 minut (1:07:59)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný/černobílý PAL 4:3 

Bonus: z nabídky Codi