Řitka Video – Svítalo celou noc

Řitka Video v Československé sérii ve středu 17. srpna 2011 nabídne opět film s válečnou tematikou Svítalo celou noc za 179,- Kč. Poslední noc 2. světové války. Pro koho bude i tou poslední v životě? Drama lékaře ve škole smrti.

Je květen 1945, poslední dny války, kdy Praha povstala proti fašistům. V karlínské nemocnici lékaři a sestry obětavě ošetřují raněné. V budově reálného gymnázia na Všehrdově náměstí má německá jednotka umístěn muniční sklad. Češi, snažící se zabránit odvozu munice k posílení německé divize na okraji Prahy, mají stanoviště v protější kavárně. Němci zajmou mladého doktora Soukupa a zdravotní sestru Danielu, kteří jsou nuceni pro záchranu zraněných Čechů ošetřovat německé vojáky…

K politickým výročím vznikaly povinně oslavné filmy – a mezi slavená výročí patřil též řádně upravený odkaz Pražského povstání na počátku května 1945.

Český film Svítalo celou noc byl natočen k 35. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou a je věnován všem těm, kteří bojovali a položili život v Praze v Květnovém povstání roku 1945. Za historickými událostmi vidí tvůrci především jejich prosté, nenápadné účastníky. Defiluje tak před námi celá řada výstižných portrétů, ať už je to např. na straně bojujících Čechů ústřední hrdina dr. Soukup a zdravotní sestra Daniela, nebo kapitán a prostý vojín v jednotce Rudé armády blížící se na pomoc bojující Praze, či starý, válkou vyčerpaný německý major, uvědomující si nesmyslnost války až teprve při pohledu na fanatického, cynického poručíka, pro nějž nacistická ideologie představuje smysl života.

Příběh českého lékaře a zdravotní sestry, které jako rukojmí zajala německá jednotka, obsadivší budovu gymnasia. Protagonisté tak museli řešit nesnadné mravní problémy, navíc umocněné ustavičným ohrožením. Tvůrci propojili v zásadě komorní drama, soustředně do omezeného prostoru a mezi několik jednajících postav, s rozmáchlými výjevy pouličních bojů, do nichž nezbytně zasáhnou i spásné ruské jednotky…

Dlužno ovšem přiznat, že zamýšlená mravní i psychologická dilemata vyznívají hodně toporně a nepřesvědčivě jak vinou toporného režijního ztvárnění, tak bezvýrazných hereckých výkonů.

Hodnocení na csfd.cz 62 procent: Hodně ledabylé zpracování potenciálně silného tématu.

Zadní strana 

Žánr: Drama

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1980

Délka: 95 minut

Premiéra v kinech: 1. října 1980

Režie: Václav Matějka

Druhá režie: Vladimír Zelenka, Karel Smyczek

Asistent režie: Josef Sandr, Martin Mahdal

Námět: Drahoslav Makovička

Scénář: Drahoslav Makovička, Václav Matějka

Dramaturgie: Václav Nývlt

Produkce: Karel Škop

Zástupce vedoucího výroby: Juraj Zach, Jiří Holeček, Tomáš Baloun

Hudba: Petr Hapka

Kamera: Jiří Macháně, Jaroslav Kučera

Druhá kamera: Jaroslav Brabec

Asistent kamery: Martin Mahdal, Ivan Šimůnek

Střih: Josef Valušiak

Zvuk: Jiří Hora

Kostýmy: Jarmila Konečná

Architekt: Jindřich Goetz

Odborný poradce: podplukovník PhDr. Karel Richter, CSc., docent MUDr. Armin Široký

Společnost: Filmové studio Barrandov

Hrají: Jiří Macháně (Jaroslav Kučera), František Němec (dr. Soukup), Jana Gýrová (sestra Daniela), Petr Haničinec (Bláha), Hannjo Hasse (major Kronbach), Klaus-Dieter Klebsch (poručík Kluge), Josef Větrovec (Kroupa), Jiří Bartoška (poručík Šebek), Jevgenij Žarikov (kapitán Batrakov), Jevgenij Šutov (Sorokin), Boris Tokarev (vojín Oguněv), Radovan Lukavský (profesor Zdráhal), Dana Medřická (vrchní sestra), Oto Ševčík (desátník Maldke), Marie Brožová (Horečkova matka), Václav Vydra (Bláha ml.), Zlata Adamovská (Bára), Zdeněk Martínek (Horeček), Jiří Havel (barikádník), Karel Houska (primář), Karel Urbánek (Ritter), Zdena Hadrbolcová (Slámová), Jindřich Narenta, Miroslav Zounar, Marcel Vašinka, Jan Skopeček, Věra Tichánková, Pavel Trávníček, Josef Kubíček, Petr Svoboda, Jindřich Bonaventura, Martin Učík, Jiří Prýmek, Bohuslav Ličman, Vítězslav Jirsák, Karel Chromík, Tomáš Sedláček, Jozef Hajdučík, Alexej Gsöllhofer

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: barevný PAL 4:3 (1,33:1)

Bonus: fotogalerie