Amercom – Velké bitvy historie (42. díl) – Kasserinský průsmyk 1943

Zatímco polské stránky společnosti Amercom inzerují start nové série modelů Létající pevnosti (bombardéry a transportní letouny) a jako první číslo ze 48 uvádějí PZL P-37 Łoś, my se snad v pokrácené ediční řadě Velké bitvy historie ve čtvrtek 1. září 2011 dočkáme dalšího ve fólii společně zataveného DVD a knihy s pořadovým číslem 42 a názvem Kasserinský průsmyk 1943 za obvyklých 99,90 Kč.

Jako vždy pár předběžných informací z polských zdrojů. Tento díl je číslem 20 v polské řadě Wielkie Bitwy II Wojny Światowej.

Jedná se o sérii knih, věnovaných nejvýznačnějším bitvám a válečným konfliktům historie (u nás smíchané dvě v Polsku samostatně vycházející řady), která je doplněna o unikátní dokumentární filmy na DVD. Série "Velké bitvy historie" je českou verzí světoznámých edicí "Campaign" a "Essential Histories" britského vydavatelství Osprey Publishing.

V sérii čtenář obdrží popis všech významných bitev a vojenských kampaní historie. V každém čísle naleznete velmi obsáhlou publikaci o cca 100 stranách. Kniha obsahuje podrobnosti a popisy zúčastněných stran, klíčových postav konfliktu a podrobné historické, politické a geografické souvislosti.

Druhou částí každého čísla je pak obsáhlý dokument na DVD.

Obálka polského DVD 

A opět tedy překlad z toho, co uvádějí polské zdroje o dalším díle:

Průsmyk Kasserine 1943 – Poslední bitva v Africe

Boje v severní Africe, trvající od listopadu 1942 do května 1943, byly pro americkou armádu bojovým křtem ohněm. Po snadném přistání na afrických plážích se americký II. sbor přesunul směrem k Tunisku, kde měl podpořit britskou 8. armádu.

Ztracené důkazy - severní Afrika

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD 

Rommel, obávající se úderu do týlu svých vojsk, se rozhodl zaútočit na nezkušené americké vojáky. Provedl nečekaný úder v průsmyku Kasserine, kde byly spojenecké síly příliš roztažené, než aby mohly klást účinný odpor. Přes počáteční úspěchy německé jednotky neměly dostatek sil, aby navázaly na úspěchy z prvních dnů bojů – jejich útok byl nakonec krvavě zastaven.

Konflikt v Tunisku přinesl nezkušeným americkým jednotkám výhodnou zkušenost. Bylo totiž dovoleno provést řadu změn v zastaralé taktice a výcviku. Díky tomu následně zazářily hvězdy Eisenhowera, Pattona a Bradleyho.

Polské DVD obsahuje dokument Ztracené důkazy – Severní Afrika, česká mutace také.

 

A po vydání opět i oficiální text:

 

Seceroafrické tažení probíhající od listopadu 1942 do května 1943 znamenlo pro útvary a svazky amerického pozemního vojska křest ohněm. Po relativně hladkém vylodění zahájil americký II. sbor postup do Tunsika s úkolem podpořit operace britské 8. armády. Rommel, znepokojený představou útoku vedeného ze dvou stran, se rozhodl využít nezkušenosti jednotek US Army a udeřit na jejich řídce obsazené a široce roztažené pozice v prostoru Kasserinského průsmyku. Němci však nedokázali svůj počáteční úspěch rozvinout a jejich pozdější pokusy o průlom byly s těžkými ztrátami odraženy.

 

Boje na území Tuniska přinesly americkým "zelenáčům" velmi potřebné praktické zkušenosti a napomohly vyprofilování takových slavných velitelů, jakými byli Eisenhower, Patton či Bradley.

 

Kniha Kasserinský průsmyk 1943 – Rommelovo poslední vítězství (Kasserine Pss 1943 – Rommel’s Last Victory) je z roku 2005, autoři Steven J. Zaloga a Michael Welply, překlad PhDr. Vladimír Pilát, CSc., tradičních 96 stran plných informací, map, fotografií a dvoustránkových ilustrací.

Zadní strana polského DVD 

Žánr: Dokument / Válečný

Délka: 45 minut (45:01)

Původní název: The Lost Evidence: North Africa

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, polsky

Titulky: česky, polsky

 

Nastavení zvuku a titulků

 

Obraz: barevný/černobílý PAL DVD5 4:3

Bonus: žádný