Most do země Terabithia

 

Žijeme v přetechnizovaném světě plném fyzikálních zákonů, logiky a pragmatiky, pramálo čarovného zůstalo na tomto světě, ale jedním z největších zázraků je bezpochyby fantazie. Jako mnoho dalších vlastností ji můžeme rozvíjet či nechat zcela zakrnět. O tom jak krásné může být ji rozvíjet pojednává Most do země Terabithia

 

Jesse Aarons je zamlklý kluk, který vyrůstá na malém městečku s rodiči a třemi sestrami. Je spíš samotář, rád běhá a rád maluje a kreslí, na papíře vytváří fantastické tvory nejrůznějších tvarů a barev a pastelky v rukou s bílou neposkvrněnou plochou papíru mu pomáhají alespoň na chvíli zapomenout na to, že je doma nouze o peníze a jeho rodiče tráví večer co večer dohady o tom, který účet už je nutné zaplatit a který ještě chvilku vydrží. Jesse nemá kamarády ve škole a trápí se i doma, protože má pocit, že rodiče dávají přednost jeho mladší sestře a jeho berou v zásadě jako pomocnou pracovní sílu. Se začátkem nového školního roku přibude do Jesseho třídy nová, zrovna se přistěhovavší spolužačka. Leslie je trhlá holka s extravagantním oblékáním, sebejistotou, která Jessiemu chybí, a neuvěřitelnou ochotou se do všeho po hlavě vrhnout.

Netrvá dlouho a Jesse se s Leslie skamarádí. Jako dva školní outsideři k sobě mají blízko a navíc je spojuje i schopnost dívat se na svět jinýma očima. Leslie, jejíž rodiče jsou oba spisovatelé, používá fantazii zcela přirozeně a bez hranic, vymýšlí si nové světy, v nichž se může bez starosti toulat a pídit se po dobrodružství. Jesse by si nikdy nepřipustil, že umí taky snít a tvořit jen silou své mysli, ale ta moc se skrývá v jeho kresbách a čeká jen na to, až jí dovolí vystoupit a naplno ožít. Spolu s Leslie pak vytvoří Terabithii, svou vlastní zem i s jejími obyvateli, a každé odpoledne se přehoupnou po starém laně přes potok, aby se ujali vlády na svým královstvím. Přestože pak dojde k tragédii, když je Jesse ve městě na návštěvě muzea se svou učitelkou a Leslie se utrhne se zpuchřelým lanem do rozvodněného potoka, kde utone, její dar už byl dán a Jesse, jakkoli smutný a s pocitem viny, ho předává dál.

Most do země Terabithia je filmovou adaptací knihy známé americké autorky série fantasy knih pro děti Katherine Patersonové. Její knížky, podobně jako tento film, mají dětem pomáhat rozvíjet fantazii a pomocí příběhů se vyrovnávat i s překážkami, které jim může do cesty postavit skutečný život.

Celkem nešťastný je způsob, jakým se film rozhodly prezentovat společnosti Walden Media a Walt Disney Pictures, barevné plakáty plné miniaturních bojovníků, kouzelných krajů a zavilých příšer sice možná přilákají do kin více diváků, ale ti pak budou odcházet zklamáni, neboť přišli zhlédnout něco jiného, než nakonec viděli. Most do země Terabithia není fantasy film. Je to film o dětství a o dětské fantazii, o tom, jaké může být bohatství, které přináší, a jak může být člověk ochuzený, když se jí vzdá. Nepopisuje ovšem jen plané fantazírování, ale i způsob, jakým může hravost a fantazie obohatit reálný život, jak úzce souvisí s tvořivostí a jak může pomoci překlenout smutné chvíle v lidském životě. Nečekejte, že se setkáte s nějakými skutečnými nestvůrami a že uvidíte reálně existující obry, válečníky a kouzelníky, to neobvyklé, co můžete vidět, je skutečný svět vnímaný skrze dětskou představivost.

Most do země Terabithia je režisérským debutem Gabora Csupa na poli celovečerních filmů a troufám si tvrdit, že debutem velmi povedeným. Bez jakékoli okázalosti se mu daří předkládat příběh před oči diváka, školní i rodinné prostředí působí přirozeně, jako bychom nahlíželi přes plot k sousedům, a běh filmu nenarušují žádná hluchá místa ani kiksy. Podobně šťastnou ruku měli producenti filmu i ve výběru hlavních představitelů Jesseho (Josh Hutcherson) a Leslie (Anna Sophia Robb), přes svůj nízký věk mají již oba za sebou několik filmů a navzdory tomu se jim podařilo najít hereckou polohu odlišnou od předchozích rolí. Jejich herecký výkon postrádá křečovitost a je prodchnutý nadšením, s nímž se oba do filmu pustili. Zvlášť Anna Sophia Robb (Karlík a továrna na čokoládu) je skutečně kouzelná a dokáže strhnout svými spikleneckými pohledy a neskrývaným rošťáctvím a vitalitou. Joshovi byla svěřena trochu vážnější role, a i tak si s ní poradil způsobem, za který by se nemusela stydět většina jeho dospělých hereckých kolegů.

V pasážích filmu, kdy Jesse a Leslie objevují své království, se dostanou ke slovu i speciální efekty a 3D animace. Jsou použité citlivě, nikterak se s nimi neplýtvá, a přestože nejsou na nejšpičkovější úrovni, vůbec to nevadí, protože ani nemají být nosným pilířem filmu.

Most do země Terabithia je překvapivě povedený a neokázalý snímek pro mladší diváky, kterému se podařilo vyhnout se infantilitě i tolik užívanému pozlátku. Rozhodně neuděláte chybu, když se na něj vypravíte.

Most do země Terabithia (Bridge to Terabithia)

Žánr: Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

Země původu: USA

Rok vzniku: 2007
Režie: Gabor Csupa

Scénář: David Paterson, Jeff Stockwell, podle románu Katherine Patersonové

Produkce: Tim Coddington, Kevin Halloran, David Kaufmann, Lauren Levine, Hal Lieberman

Kamera: Michael Chapman

Střih: John Gilbert

Hudba: Aaron Zigman
Hrají: Josh Hutcherson (Jesse Aarons), Anna Sophia Robb (Leslie Burke), Zooey Deschanel (Ms. Edmonds), Robert Patrick (Jack Aarons), Bailee Madison (May Belle Aarons), Isabelle Rose Kircher (Carla), Cameron Wakefield (Scott Hoager)