FilmX – Vykoupení z věznice Shawshank

Edice FilmX vydávaná týdeníkem Reflex vycházela až dosud každých čtrnáct dní. Od nynějška však dochází ke změně a od 29. června 2006 bude vycházet jednou za 3 týdny. V aktuálním čtvrtém vydání se nachází za 99,- Kč film Franka Darabonta Vykoupení z věznice Shawshank (The Shawshank Redemption, 1994), které mělo původně vyjít o týden dřív – již 22.6.2006.

Mladý bankovní manažer Andy Dufresne je v roce 1947 odsouzen na doživotí za vraždu své ženy a jejího milence, kterou nespáchal. Čeká ho trest v obávané věznici Shawshank. Andy se zde sblíží s černochem Redem, jenž je tu už dvacet let, a během dlouhé doby se jim společně podaří dosáhnout zlepšení zdejších poměrů. Andy se dokonce stane strážcům i nenáviděnému řediteli věznice nepostradatelný jako daňový a finanční poradce. Pozoruhodné vězeňské drama bylo natočeno podle novely Stephena Kinga a získalo sedm nominací na Oscara a dvě na Zlatý Glóbus. I když se film nevyhýbá drsným scénám, přece je jeho celkové ladění nenápadnou poctou přátelství a nepokořenému lidství. Velký podíl na tom mají herci Morgan Freeman a Tim Robbins.

Film vznikl na základě novely Different Seasons (1982) známého mistra horrorové literatury Stephena Kinga, i když zrovna tento film je spíš drama než typický horror. Novela vyšla později pod názvem Rita Hayworth and Shawshank Redemption. Byl nominován na sedm Oscarů, ale díky silné konkurenci filmů Forrest Gump a Pulp Fiction měl trochu smůlu. Přesto se stal jedním z nejvíce ceněných filmů světové kinematografie, což také přispělo k jeho výbvěru do edice FilmX. Například čtenáři IMDB (internetová filmová databáze) jej pravidelně volí jako jeden z nejlepších filmů všech dob. Umístil se dokonce před mnoha Oscary ověnčeným filmem Pán prstenů: Společenstvo prstenu. Zajímavé je, že i další film Franka Daramonta byl také na námět S. Kinga a jeho děj se také odehrával ve věznici. Jedná se o film Zelená míle (1999), který je rovněž velmi zajímavý, navíc k jeho natáčení měl již režisér více finančních prostředků a herecké hvězdy jako třeba Tom Hanks.

Žánr: Drama / Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 1994

Původní název: The Shawshank Redemption

Světová premiéra: 10. září 1994 – Kanada (Toronto International Film Festival)

Kinopremiéra v ČR: 6. července 1995

Délka: 137 minut

Režie: Frank Daramont

Námět: Stephen King

Scénář: Frank Daramont

Produkce: Liz Glotzer, David V. Lester, Niki Marvin

Umělecké řízení: Peter Lansdown Smith

Hudba: Thomas Newman

Kamera: Roger Deakins

Kostýmy: Elizabeth McBride

Střih: Richard Francis-Bruce

Hrají: Tim Robbins (Andy Dufresne), Morgan Freeman (Ellis Boyd „Red“ Redding), Bob Gunton (Warden Samuel Norton), William Sadler (Heywood), Clancy Brown (kapitán Byron Hadley), Gil Bellows (Tommy Williams), Mark Rolston (Bogs Diamond), James Whitmore (Brooks Hatlen), Jeffrey DeMunn (District Attorney)

Údaje o DVD:

Zvuk: 5.1 ČESKY / 5.1 ANGLICKY

Titulky: české

Bonusy: film o filmu, upoutávka, fotogalerie