Světový film č. 11 – Anna a král

V jedenáctém, předposledním vydání edice Světový film vychází DVD s filmem Anna a král. Píše se rok 1892 a do Siamu, resp. jeho hlavního města Bangkoku, přijíždí mladá ovdovělá anglická učitelka Anna (Jodie Foster) se svým synem. To bylo pro ženu z viktoriánské Anglie naprosto nezvyklé. Čeká ji tu okázalá nádhera staveb, úchvatné přírodní scenérie, 58 královských dětí a také oslovení „sir“. Přijela totiž do země, kde bude nadále formálně pokládána za muže. Chce ji poznat a pokusit se tak navázat spojení dvou odlišných světů.
  

Nechává se zaměstnat jako učitelka početných dětí samotného siamského krále Mongkuta (Chow-Yun Fat). Čeká ji země ostrých kontrastů, nepochopitelných zákonů a zvyků, ale především – čeká ji KRÁL. Absolutní vládce, lapeným v pasti tradic a své přirozenosti. Dva lidé, dva zcela rozdílné světy, plné předsudků k sobě navzájem, nedůvěřivé a ostržité. Souboj dvou silných osobností, víry a kultury, rámovaný přitažlivým exotickým prostředím. Víc než dost na to, aby se postupně naučili vážit jeden druhého, dost na to, aby se začali milovat.

Kultivovaná Anna zprostředkovává svým žákům konfrontaci obou kultur se všemi rozličnostmi náboženství i nesmyslnými předsudky a poznává, že siamský král je muž, který přesně ví, kam chce vést svou zemi a jak vypadá moderní svět. Tak si krásná a emancipovaná anglická učitelka zamiluje nejen exotickou zemi, ale i krále samotného.

Film byl nominován na dva Oscary – za výpravu a za kostýmy.

Film vznikl na základě vzpomínkových deníků a dopisů Anny Leonowensové. Zajímavostí je, že tento film není prvním zpracováním této látky. První film na tento motiv vznikl již v roce 1946 pod názvem „Anna a král Siamu“ (Anna and the King of Siam) a byl natočen Johnem Cromwellem. Ústřední pár ztvárnili herci Iren Dunne a Rex Harrison. Tennantův film s Fosterovou je tedy ve skutečnosti jeho remakem. A dlužno říct, že ani původní film nebyl žádné „béčko“, což dokazují dva Oscary (kamera a výprava) a další tři nominace (herečka vedlejší role Gale Sondergaard, hudba a scénář).

Úspěšná byla i další variace na toto téma, tentokrát muzikálová, s názvem „Král a já“ (*King and I) z roku 1956. Natočil ji režisér Walter Lang a Annu ztvárnila Deborah Kerr, krále pak **Yul Brynner. A opět snůška Oscarů – tentokrát hned pět plus čtyři nominace.

A nakonec jedna malá úvaha:
Země kde se vše odehrálo, respektive její vláda, má na tento film poněkud jiný názor. Thajská vláda uvalila na film embargo a postavila jej na index zakázaných filmů. O tom, že jí skutečně vadí, svědčí nařízení, podle kterého prodej, promítání či jen pouhé držení filmu je důvodem ke kriminalizaci a odnětí svobody až na jeden rok. Podle thajských historiků totiž film neodpovídá historické skutečnosti a neuctivým způsobem deformuje hodnoty země, mezi které patří uznávaná monarchie krále Mongkuta a jeho osobnost.

To je skutečnost, která film, jenž má promlouvat o boření hranic mezi kulturami a navazování mostů mezi takzvaným „vyspělým“ a takzvaným „třetím“ světem, staví do poněkud jiné roviny. Myslím si, že ať už jsou kvality filmu jakékoliv, stojí tento fakt přinejmenším za úvahu. Úvahu o tom, jaká je hranice mezi svobodu uměleckého projevu na jedné straně a práva určité země nebo komunity lidí na obranu uctívaných hodnot na straně druhé. Neubráním se zde poukázání na kontroverzní film ""Šifra mistra Leonarda", kde cíleně dochází k překrucování historických faktů a útokům proti náboženství a věřícím. Někdy člověk má skoro podezření, že podobná snůška nesmyslů byla do filmu zanesena úmyslně, protože to vyvolá reakci a pak se o filmu bude mluvit a psát, a tím pádem na něj půjde do kina hodně lidí a nebo si jej zakoupí vidokazetě nebo na DVD, což je v podstatě záruka úspěchu. V době dnešní filmové nadprodukce bude asi podobné počínání čím dál častější. Jen je trochu škoda, že takováto díla vytváři zkreslený obraz o historii a světě ve kterém žijeme, což v konečném důsledku má podobné následky, jako když si čůráte do vlastních bot.

Žánr: Drama, historický, romantika
Originální název: Anna and the King
Režie: Andy Tennant
Hrají: Chow Yun-Fat, Jodie Foster, Ling Bai, Geoffrey Palmer, Kenneth Tsang
Délka: 142 min.
Přístupno: od 12 let
Zvuk: dolby stereo
Dabing: anglický, český
Titulky: české, anglické, polské, maďarské, turecké