Supraphon – Zuzana Lapčíková Kvintet: Rozchody – návraty

V novinkách Supraphonu za listopad 2011 je zmíněno novinkové album Zuzany Lapčíkové, na řadě je podrobnější tisková zpráva a bohatý obrazový materiál. 

Zuzana Lapčíková se svým Kvintetem chystá nové album a dva velké koncerty v Brně.

Vydavatelství Supraphon připravilo k vydání na 11. listopadu 2011 nové album Zuzany Lapčíkové Kvintet, které se jmenuje Rozchody – návraty. Na konci listopadu Zuzana Lapčíková Kvintet dvakrát vystoupí v oratoriu Orbis Pictus ve Filharmonii Brno.  

 

Zuzana Lapčíková Kvintet: Rozchody – návraty

Poslední nahrávka z dílny zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové a jejích jazzových souputníků Marija Panna přečistá vydaná před Vánocemi 2010 vzbudila nadšení a byla označována za nejpozoruhodnější vánoční titul roku. Již tehdy Zuzana Lapčíková mluvila o současné sestavě Kvinteta jako o „kapele svých snů“ a třetím rokem s ním slaví úspěchy doma i v zahraničí (Berlín, Drážďany, Santiago de Compostella). Její před mnoha lety započatá cesta hledání chodníčků mezi lidovou muzikou a jazzem s těmito muzikanty dochází naplnění. Leitmotivem lidových písní i na nové nahrávce je láska, láska v mnoha odstínech, láska, ke které patří loučení, rozchody – a návraty.

„S Kvintetem jsme měli velkou touhu natočit skladby, se kterými koncertujeme, náš stávající repertoár, který je teď doslova nabitý energií. Z pětice skvělých muzikantů vyzařuje svobodný prostor pro každého i obdivuhodná souhra ve všech detailech“…dodává Lapčíková.

Příjemně hladivý zvuk je výsledkem „analogového“ natáčení do pásu a skvostné práce studia Sono Records. Novinkové CD Zuzana Lapčíková Kvintet Rozchody – návraty vyjde v pátek 11.11.2011.

 

Zuzana Lapčíková Kvintet: Orbis pictus

Ve čtvrtek 24.11. a v pátek 25.11. 2011 ve Filharmonii Brno Zuzana Lapčíková Kvintet, Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Brno s dirigentem Kasparem Zehnderem uvedou velký vokálně-instrumentální projekt Orbis pictus na texty Jana Amose Komenského. Oratorium Zuzany Lapčíkové Orbis pictus není komponováno podle stejnojmenné Komenského knihy, ale na texty z Obecné porady o nápravě věcí lidských – nejrozsáhlejšího Komenského díla, ve kterém chtěl v závěru života shrnout veškeré lidské vědění.

“Zaskočilo mě, jak Komenského texty pasují na naši dobu, jak se vymykají časovému určení, takže jsou aktuální a schopné zasáhnout současníka do hloubky“… míní Zuzana Lapčíková.