Moving Culture – Kniha džunglí

Komu by jedna džungle byla málo, má mít tento týden možnost výběru. Po (ne)dávné shodě v námětu Ošklivého kačátka a ještě čerstvém dvojitém Robinu Hoodovi je tady opět námětová shoda, tentokrát je na mušce Kniha džunglí. Zatímco Vapet je asi 100%, Moving Culture zatím nepotvrzeně v pátek 6. června 2008 údajně přijde s animovanou verzí, o které před časem informoval Newmy, a to v ceně 49,– Kč.

Poetický dobrodružný příběh o malém chlapci, který se ztratí v divoké džungli a přesto přežije, protože se ho ujmou zvířátka z džungle.

Japonská anime verze známého příběhu byla původně vysílána jako televizní seriál v počtu 52 epizod po 24 minutách. Na svědomí ji má Nippon Animation a Doro TV Merchandising.
Adaptace je údajně kompromisem mezi literárním originálem a pojetím ala Walt Disney. V sérii jsou použity motivy z knižní předlohy, ale mnoho prvků je uzpůsobeno modernímu pojetí. Například Akéla, vůdce vlčí smečky, působí po „odstoupení z funkce“ nadále jako poradce nového alpha samce. Nebo v závěru, kdy Mauglí opustí džungli kvůli lidské civilizaci, stále udržuje silné vztahy se svými dřívějšími zvířecími přáteli.

V Indii se údajně stala tato verze velmi populární pod hindským názvem ”Doordarshan” s originální hudbou Vishala Bharadwaja a se slovy známého lyrika Gulzara.

Pokud vás baví cizí jazyky, zkuste to tady nebo tady a pokud vás zajímají obrázky nebo hudební motiv.

Žánr: Dobrodružný / Rodinný / Animovaný
Země původu: Japonsko / Itálie / Švýcarsko
Rok vzniku: 1989
Původní seriál vysílán: 3. 10. 1989 – 29. 10. 1990
Délka: 96 min.
Původní název: Jungle Book Shonen Mowgli / Janguru Bukku shonen Môguri
Režie: Fumio Kurokawa
Scénář: na námět Rudyarda Kiplinga Kimio Yabuki
Produkce: Shun’ichi Kosao, Kôichi Motohashi
Hudba: Hideo Shimatsu
Společnost: Nippon Animation
Hrají: Issei Futamata (Mowgli), David Kaye, Terry Klassen

České znění
(zdroj animsvet) – Dabingové studio AVF Studio Zero: David Štěpán, Zbyšek Pantůček, Miriam Chytilová, Jiří Prager, Libor Terš, Jiří Valšuba, Jana Mařasová, Miloš Vávra, Jana Páleníčková, Irena Hrubá, Anna Marie Jurková

Údaje o DVD: (odhadem z dostupných údajů):
Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky, slovensky
Titulky: česky, slovensky
Obraz: 4:3
Bonus: nic