Urania – Pilíře země 3 + 4 (2 DVD)

Vydavatelství Urania v úterý 22. listopadu 2011 chystá za 199,- Kč zbývající dvě DVD 4dílného historického velkofilmu Pilíře Země. Válka, zhrzená láska a stavba velkolepé katedrály. Ještě nikdy jste nezažili středověk tak zblízka!

Pro připomenutí – v běžném katalogu je celý cyklus v podobě boxu s 5 DVD: 4 obsahují seriál, jedno DVD je bonusové. V trafikové podobě je možno koupit pouze dvě dvojice disků bez onoho bonusového. Kdo o něj nechce přijít, musí koupit celý box.

Pilíře Země, knižní bestseller Kena Folletta, nominovaný v roce 2010 na 3 Zlaté Glóby, je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4 dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historického eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood.

Anglie roku 1123. Tom Stavitel, povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciózním převorovi Philipovi. Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět.

Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Cíle by však nebylo nikdy dosaženo bez lásky. To ona dává lidem sílu a křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

Anglie 12. století je ochromena válkou o trůn, bojem o církevní moc, šlechtickými nesváry a majetkovými rozbroji. I v těchto nejistých časech – nebo spíš právě kvůli nim, na ochranu prostých lidí a pro posílení jejich usoužených duší – se kingsbridgeský převor Philip rozhodne vystavět katedrálu, velkolepý Boží stánek zasvěcený vyššímu cíli, než je věčné pachtění se po pozemských statcích. Úkolem zbudovat takovou stavbu, jenž zabere přinejmenším několik desetiletí, pověří stavitele Toma – a splní mu tím také jeho celoživotní sen. Jejich společná touha dokáže překonat nejednu překážku osudu a nadlouho poznamená životy Philipových spolubratří, Tomovy rodiny i všech obyvatel Kingsbridge. Na pozadí převratných událostí po smrti krále Jindřicha I., jež rozpoutají tři desetiletí trvající boj o anglickou korunu mezi královnou Matyldou a králem Štěpánem, se proplétají osudy několika postav, duchovních, řemeslníků i šlechticů, chudých i bohatých, místních i cizinců. Aby nalezli sami sebe a své místo v životě, musí někteří z nich projít dlouhou cestu, ať přes půlku Evropy, po stopách svých předků či napříč vlastním svědomím.

Obsah jednotlivých částí filmu Pilíře Země

3. část

Poté co je král Štěpán zajat svou soupeřkou Matyldou, stojí Anglie před novým uspořádáním. Biskup Waleran si šikovně udržuje všechny možnosti otevřené, zatímco převor Philip musí u královny Matyldy draze vykoupit práva pořádat trh pro Kingsbridge. Jakmile se král Štěpán při výměně vězňů opět ocitne na svobodě, boj o následníka trůnu se znovu rozhoří s nezmenšenou krutostí. Také v Kingsbridgi se někteří musí vypořádat s nezdarem: Aliena má sice radost, že Jacka nachází v pořádku a zdravého – ale jeho pokusy o sblížení nemůže snést. Dávná rivalita mezi Alfredem, vlastním synem Toma Stavitele, a Jackem se vyvine do otevřené nenávisti se vzájemným fyzickým napadáním. Převor Philip vidí jedinou možnost jak hádku urovnat – jeden z rivalů musí odejít.

4. část

Králi Štěpánovi se podařilo dohnat Matyldu k útěku. Waleran coby kardinál dosahuje nově vyšší moci a Philip stojí v Kingsbridgi před hromadou trosek. Od chvíle, kdy se zřítila střecha katedrály, leží celá stavba ladem. Bez relikvie svatého Adolpha a s intrikujícím Remigiem na místě nového převora se zdá vizionářský projekt stavitele Toma ztracen. Ve Francii se mezitím Aliena dopátrá Jacka. Mnoho se tam naučil a rozhoduje se, že se oba společně vrátí do Anglie. Pevně si umínil, že ve stavbě katedrály bude pokračovat a uskuteční tak Tomův sen. Na zpáteční cestě se konečně dozví více i o svém vlastním otci. Avšak toto seznámení se s dosud neznámou minulostí v sobě skrývá více nebezpečí, než Jack vůbec tuší.

Žánr: Drama / Historický / Romantický / Thriller

Země původu: Německo / Kanada

Rok vzniku: 2010

Délka: 103 + 105 minut

Původní název: The Pillars of the Earth

Režie: Sergio Mimica-Gezzan

Scénář: Ken Follett, John Pielmeier

Produkce: David A. Rosemont, Jonas Bauer, Rola Bauer, Howard Ellis, Adam Goodman, Tim Halkin, Sergio Mimica-Gezzan, Michael Prupas, Malcolm Reeve, John Ryan, Ridley Scott, Tony Scott, David W. Zucker

Hudba: Trevor Morris

Kamera: Attila Szalay

Střih: Richard Comeau, Sylvain Lebel

Kostýmy: Mario Davignon

Společnost: Tandem Communications / Muse Entertainment Enterprises / Scott Free Productions Films / The Movie Network / Movie Central Network / Canadian Broadcasting Corporation – CBC Television

Natáčeno: Burg Kreuzenstein, Leobendorf, Lower Austria, Rakousko / Fót Studios, Budapešť, Maďarsko / Votivkirche, Vídeň, Rakousko / Ócsa, Pest, Budapešť, Maďarsko

Hrají: Ian McShane (biskup Waleran Bigod), Rufus Sewell (Tom Stavitel), Matthew Macfadyen (převor Philip z Kingsbridge), Eddie Redmayne (Jack Jackson), Hayley Atwell (Aliena, sestra Richarda), Sarah Parish (Regan Hamleighová), Natalia Wörner (Ellen, Jackova matka), Anatole Taubman (podpřevor Remigius), John Pielmeier (Cuthbert), Robert Bathurst (Percy Hamleigh), Clive Wood (král Jindřich I.), Sam Claflin (Richard, bratr Alieny), Liam Garrigan (Alfréd), David Oakes (William Hamleigh), Götz Otto (Walter), Tony Curran (král Štěpán), Donald Sutherland (Bartoloměj, hrabě ze Shiringu), Alison Pill (královna Matylda), Gordon Pinsent (arcibiskup), László Áron (architekt), Féodor Atkine (Abbort Suger), Kelly Endresz-Banlaki (princezna), Virág Bárány (mladá žena), David Bark-Jones (Francis), Tamás Barosa (Gabriel), Bianca Bauer (dítě), Oliver Bauer (dítě), Skye Bennett (mladá Martha), Freddie Boath (Jindřich v 15 letech), Douglas Booth (Eustace v 15 letech), Jonathan Coy (otec Ralph), Antal Czapkó (generál), Broooke Dean (Matylda v 6 letech), Matt Devere (Gloucester), Kate Dickie (Agnes), Ken Follett (kupec), David Hadere (Robin Goodfellow), Jody Halse (Johnny Eightpence), Jeremy Haward-Grau (malý Jindřich), Emily Holt (Martha), Ákos Horváth (Simon Goodfellow), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (podle imdb.com 1,78:1)

Bonus: žádný