Universal Music – Robert Křesťan & Druhá tráva – Marcipán z Toleda (CD)

Universal Music nedlouho po oficiálním "plnohodnotném" vydání posílá do trafik ve čtvrtek 15. prosince 2011 nahrávku Robert Křesťan & Druhá tráva – Marcipán z Toleda za 149,- Kč.

Druhá tráva slaví 20 let novinkou z Nashvillu. 

Po deseti letech od poslední autorské desky Roberta Křesťana kapela Druhá tráva natočila novinku. Ovšem tentokrát ne v Čechách, ale v Mekce country hudby, v americkém Nashvillu. Pod dohledem zdejšího producenta Steva Walshe nahrála desku, kterou hodlá oslavit dvacáté výročí na české hudební scéně.

Vznik a nahrávání písniček mohli s kapelou sledovat i její fanoušci. Na své webové adrese skupina každý den popisovala zážitky z natáčení a posluchačům dala nahlédnout do kuchyně prostřednictvím videí.

„Nové album zní jinak než dosavadní nahrávky skupiny.“ Nahrávat v Americe se skupina rozhodla kvůli zdejší atmosféře. „Poprvé v naší historii máme navíc producenta. Spolupráce s ním předčila naše očekávání. Podařilo se mu vytáhnout to nejlepší, co v nás je.“ 

Album vzniklo v nashvillském studiu Quad. Právě to si v minulosti pro nahrávání vybírali umělci jako Neil Young, Joan Baez, Elvis Presley, Johnny Cash nebo Emmylou Harris. Robert Kresťan s Lubošem Malinou v něm předloni natáčeli poslední album Pavla Bobka Víc nehledám. Na nové nahrávce Druhé trávy posluchači najdou devět zpívaných písní a jednu instrumentálku. Osm autorských skladeb doplní dvě coververze Boba Dylana.

Kapela Druhá tráva vznikla v roce 1991. Přestože bývá často označovaná jako bluegrassová, už od počátku existence mixuje více stylů. Bluegrass odkazuje spíše na předchozí angažmá několika členů skupiny u brněnských Poutníků. Hlavními osobnostmi Druhé trávy je zpěvák, skladatel a textař Robert Křesťan společně s banjistou Lubošem Malinou. Dalšími členy skupiny je nejlepší český dobrista Luboš Novotný, kytarista Emil Formánek a bubeník David Landštof. Kapela vydala za dvacet let 14 alb v Čechách i USA a je několikanásobným držitelem ocenění APH Anděl v kategorii Folk a Country.

 

Skladby na CD:

 

01. Řada snů (Bob Dylan / Robert Křesťan)

02. Zas padne noc (Robert Křesťan)

03. Mississippi (Luboš Novotný / Robert Křesťan)

04. Sto druhů šedé (Luboš Malina / Robert Křesťan)

05. Ráno (Robert Křesťan)

06. Blázni a toulaví psi (Robert Křesťan)

07. Kouzelnice (Ivo Viktorin / Robert Křesťan)

08. Mojo – instrumental (Luboš Malina)

09. Každé zrnko písku (Bob Dylan / Robert Křesťan)

10. Marcipán z Toleda (Robert Křesťan) 

 

Obsazení:

Robert Křesťan – zpěv

Luboš Malina – banjo „Roll’s“, mandolína, kytara, irské píšťaly, zvonkohra

Luboš Novotný – dobro, lap steel

Emil Formánek – akustická kytara, elektrická kytara, mandolína

Tomáš Liška – kontrabas

David Landštof – bicí, perkuse

Ivo Viktorin, j. h. – klávesy