Codi – Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (29. díl) – leden 1942

Do nového roku vstupuje i cyklus vydavatelství Codi Válka den po dni, první tohoroční středa bude 4. ledna 2012, kdy v prodeji bude za 59,- Kč disk Deník 1939 – 1945 – Druhá světová válka (29. díl) – leden 1942. Obal inzeruje jako bonus dokument USA a Filipíny. 

  

Ojedinělý projekt v ČR. Každý den 2. světové války na DVD – podívejte se, co se dělo před 70 lety… 

Série 72 DVD mapující vývoj konfliktu.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

  

Obrazovka z DVD 

Text na webu vydavatele patří dílu předchozímu, takže po vydání doplňme ten správný podle obalu:

 

Japonsko pokračuje ve vítězném postupu Asií a Tichomořím. Hned počátkem roku padá Manila, hlavní město Filipín a začínají boje o Botaanský poloostrov. Těžké boje probíhají v Malajsku a v polovině měsíce je do války zatažena Nizozemská východní Indie, když Japonsko zaútočí na holandské Borneo a Celebes. Napadena je současně Nová Guinea a na asijském kontinentu Barma.

 

Naopak německá vojska jsou úspěšně zatlačována od Moskvy protiofenzívou Rudé armády pod velením generála Žukova, byť za cenu obrovských ztrát zejména na sovětské straně. Trvá krutá blokáda Leningradu, kde denně umírá tisíc lidí hladem a mrazem.

 

Po vstupu USA do války začíná nová fáze ponorkové války. Německé ponorky beztrestně operují podél celého východního pobřeží Spojených států a potápějí jednu americkou loď za druhou, protože Spojené státy ještě nestihly realizovat ani minimální bezpečnostní opatření ve svých výsostných vodách a na pobřeží.

 

V severní Africe ještě pokračuje operace Crusader, při které jsou vojska Osy zatlačována na západ, ale spojenecké síly jsou již vyčerpány, zatímco Afrikakorps se u El Aghelly konsoliduje, přeskupuje a doplňuje zásoby, aby mohl koncem ledna zahájit novou ofenzívu.

 

Ve Wansee pořádá Reinhard Heydrich konferenci ke "konečnému řešení židovské otázky", kde jsou dohodnuta opatření k masové likvidaci Židů.

 

Naopak zástupci národů bojujících proti státům Osy se ve Washingtonu scházejí k přijetí Deklarace Spojených národů, která stanoví zásady postupu v boji za osvobození ujařmených zemí a národů.

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Délka: 62 minut + bonus (1:03:56 + 24:56)

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: žádné

Obraz: černobílý PAL DVD5 4:3 

Bonus: z nabídky Codi, USA a Filipíny (jde o "polovinu" již dříve vydaného disku z cyklu Válka v Pacifiku, tentokrát pouze v původním znění)  

 

USA a Filipíny

 

Bonusový dokument

 

Bonusový dokument