Vše o mé matce – edice FilmX

Čtveřici edice FilmX na červenec uzavírá film Vše o mé matce. Hledat muže jménem Lola není snadné… Cena 99,– Kč, vychází ve čtvrtek 26.6.2008.

Řekové říkají že jenom ženy, které omyly své oči pláčem, mohou vidět jasně. Toto přísloví není pro Manuelu pravdivé. Té noci, kdy auto srazilo jejího syna Estebana, pročítá poslední zápisky v jeho notesu. Bylo mu čerstvých sedmnáct a poslední řádky v jeho deníku patřily otci, se kterým se nikdy nesetkal, protože matku opustil dřív, než se o existenci svého syna stačil dozvědět. Estébanova matka se proto rozhodne vydat po stopách svého mládí, transvestitu Lolu najít a dodatečně ho spravit o jeho otcovství. Chce mu říct, že poslední slova, která syn napsal, patřila jemu, i když ho ve skutečnosti vůbec neznal…

Zatím nejúspěšnější film dnes už kultovního španělského režiséra Pedra Almodóvara je samozřejmě opět o ženách. A to nejen o ženách ve všech možných podobách i situacích, ženách celých i částečných, ale o ženství jako takovém, bez něhož by tento život nebyl jen nudný, nebyl by totiž vůbec. Příběh matky, která se po tragické smrti svého jediného syna vydá hledat jeho otce jménem Lola, porazil v roce 1999 všechny kandidáty na nejvyšší filmová ocenění nejen v Evropě (Cena za režii a Cena ekumenické poroty na MFF v Cannes, Evropský film roku, francouzský César, italský David, dánský Bodil, Cena Britské akademie filmového a televizního umění BAFTA, britská Cena pro nezávislý film, německá výroční filmová Cena, švédský Guldbagge, dánský Robert a 7 domácích španělských filmových cen Goya), ale i v Latinské Americe (brazilská Velká cena za nejlepší zahraniční film) a v USA (Oscar, Cena bostonského kruhu filmových kritiků, Chicagské asociace filmových kritiků, Cena Zlatý satelit a Zlatý glóbus, všechny za nejlepší zahraniční film roku). A to není výčet cen ještě úplný.

Almodóvar neslevil nic ze své potřeby bořit vžité konvence a mýty, ze záliby zpracovávat témata a prostředí, která jsou pro běžnou filmovou produkci příliš provokativní, přesto vytvořil téměř melodramatický film. V tragikomickém příběhu, v němž se situace pohybují na ostří nože, hrají několik hlavních úloh pouze ženy. Matka Manuela, která ztratí syna, její nejlepší kamarádka, transvestita Agrado, jeptiška Rosa, herečka Huma Rojo a její milenka Nina… Osudy všech se, jak to u Almodóvara je už pravidlem, prolnou a vzájemně ovlivní přímo osudově. Pouhý děj, v němž se Manuela při cestě za otcem svého syna vrací do vlastní minulosti, však není hlavním smyslem filmu. To, o čem se v Almodóvarově filmu hraje, jsou ženy samotné. Jejich vztahy, solidarita, touhy a prohry, jejich frustrace a schopnost dávat.

Film, jehož název je záměrnou parafrází filmu J. L. Mankiewicze „Vše o Evě“ z roku 1950, je jednou z nejzajímavějších výpovědí o ženách, jaké byly kdy natočeny. Ke sledování Almodóvarových filmů je však třeba otevřít své srdce a všechny předsudky odložit v šatně. Závěrečným věnováním se Pedro Almodóvar obrací ke všem, kdo jej inspirovali a stále inspirují: Bette Davisové, Geně Rowlandsové, Romy Schneiderové, všem herečkám, které dělaly herectví, všem ženám, které hrají, všem mužům, kteří hrají a stávají se ženami, všem, kdo chtějí být matkami, mé matce.

Originální název:
Todo sobre mi madre

Údaje o DVD:
Délka: 101 minut
Zvuk: Dolby Digital 2.0 – česky, Dolby Digital 5.1 – španělsky
Titulky: české
Obraz: barevný, 16:9, PAL
Bonusy: Kinoupoutávka, výběr scén