Filmag zábava 10 – Ponorka Nautilus

V pátek 11. července 2008 bychom se měli dočkat v edici Filmagu Zábava filmu Ponorka Nautilus v ceně 39,– Kč. Jde o klasický případ, kdy ani sám vydavatel na svých stránkách o plánovaném titulu neuvádí žádné bližší informace a tak nikdo vlastně neví, co můžeme čekat.

Podle názvu by se snad mohlo jednat o akční sci-fi, o němž na imdb.com hlasovalo (celých) 81 diváků s výsledkem 3,4 z 10 možných.

Kusé informace z cizojazyčných zdrojů nás informují: Více než před sto lety způsobily kataklyzmatické události úpadek Země. Vrátil se temný věk a většina civilizace byla zničena. Několik posledních přeživších se ale pokouší změnit běh událostí, které vedly k destrukci.

Nebo také: Elitní taktická jednotka z roku 2100 cestuje zpět časem pomocí speciální ponorky, aby zabránila zničení planety.

A do třetice: Země roku 2099 je pustá, vládne stanné právo. Veškeré zdroje jsou ve vojenské moci. Přežívají poslední zbytky civilizace. Vědec Noah Brin ale plánuje zachránit lidstvo a planetu tím, že by zabránil vzniku katastrofy pomocí stroje času. Země se rozpadá, protože v roce 1999 došlo k porušení jádra, vyslaná mise by měla této události zabránit a změnit tak historii. Jde o mix všelijakých motivů, od podmořských filmů jako je Hon na ponorku, přes cestování časem z neradostné budoucnosti a la Terminator po zápas s padouchy jako v Přepadení v Pacifiku. Zamíchejte, protřepejte, přidejte kapitána Nemo a máte Nautilus. Přes všechna žánrová klišé ale jde o jedno z lepších Béček. Hlavní postavou je žoldák a bezpečnostní poradce Jack Harris, který nemá nic radši než střelbu v každé situaci, a to na vše, co potká. Právě on je povolán do projektu Prometheus, který má napravit zemské jádro. Mnoho lidí je z projektu nervozních, výrobci energie, vlády třetího světa, ekoteroristé i Noah Brin v roce 2099. Film kolísá mezi slušnými podmořskými sekvencemi a částmi, které zřejmě kvůli výši rozpočtu vypadají jak vypůjčené z televizního seriálu šedesátých let.

Konec překladů a citací, v pátek uvidíme…

A oficiální text:
Píše se rok 2099 a Země je po sérii katastrof, které se odehrály přesně před sto lety, na pokraji zničení. Většina civilizace zanikla, přežilo jen několik jedinců a zbytky armády, která vyhlásila výjimečný stav. Úsilí všech je marné, jen vědec Noah přichází s revolučním vynálezem – ponorkou Nautilus, která dokáže cestovat v čase. Společně se svou posádkou se vydají sto let do minulosti, do kritického roku 1999, kdy zemské jádro přestalo vydávat potřebné množství energie. Podaří se hrstce přeživších změnit běh dějin?

Žánr: Akční / Sci-fi
Země původu: USA
Rok vzniku: 2000
Délka: 97 min.
Původní název: Nautilus
Režie: Rodney McDonald
Scénář: C. Courtney Joyner
Produkce: Roger La Page, Andrew Stevens
Hudba: David Wurst, Eric Wurst
Kamera: Ross Berryman
Efekty: Steve Ralph
Střih: Randy Carter
Hrají: Richard Norton (John Harris), Miranda Wolfe (Ariel Brinová), Greg Fawcett (Hawks), JD Roberto (Raoul), Brian DiRito (nadporučík), Victor Eschbach (Hammad Baslim), Reg Basco Hernandez (člen posádky Nautila), Hannes Jaenicke (Dr. Eric Levine), Sean Kent (námořní nadporučík), Dan Koko (námezdná ochranka), Christopher Kriesa (kapitán Noah Brin), Gloria Mari (Dr. Michele Angová), Celeste M. Purdy (Yates)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 anglicky, česky
Titulky: česky
Obraz: barevný 4:3
Bonus: žádný