Bontonfilm – Norman a duchové

Bontonfilm pokračuje v neděli 3. února 2013 pokračuje v uvádění trafikových premiér animovaným filmem Norman a duchové za 299,- Kč. Skutečný hrdina nemůže být úplně normální… Zábavná duchařská komedie pro celou rodinu.

Kdo zachrání malé ospalé městečko, když ho přepadne horda zombíků?

Neohrožený hrdina se jmenuje Norman. Bydlí v městečku Blithe Hollow, jehož obyvatelé profitují z historie města jakožto místa, kde před 300 lety pořádali hony na čarodějnice. Normanovi je jedenáct, ujíždí na hororech a rád si povídá s mrtvou babičkou. Norman má totiž jednu zvláštní schopnost, řekněme šestý smysl. Vidí duchy a umí se s nimi na lecčems dohodnout. To se v aktuální, velmi prekérní situaci může náramně hodit.

Než se ale Norman postaví do čela místního odboje proti živým mrtvým, bude muset leccos skousnout, což se stává většině dětí s nálepkou podivína a mimořádnými schopnostmi. Rodiče ho nechápou, povrchní starší sestra Courtney jím pohrdá, spolužáci v čele se sígrem Alvinem ho šikanují nebo ignorují (v lepším případě) a jediný, s kým vychází, je tlusťoch Neil, s nímž taky nikdo jiný nekamarádí. Ještě si rozumí s duchy většiny nebožtíků z okolí, ale ti se nedají počítat.

 

Normanův život nabere zcela netušený směr, když mu podivínský strýc Prenderghast prozradí, že městečko co nevidět stihne pradávná kletba a že právě on ji může díky svým záhrobním komunikačním schopnostem zastavit. Než se Norman rozhodne, jestli se chce nebo nechce stát hrdinou, začnou mrtví pod vedením Soudce vylézat z hrobů a děsit vše živé. V tu chvíli se v Normanově hlavě vylíhne nápad, jak je vrátit do stádia věčného odpočinku. Ví však, že sám to nezvládne. Jenže realizujte teoreticky dokonalý plán, když máte v partě vyděšeného tlusťocha, jeho staršího bratra, který má místo mozku svaly, sestru, jehož ho nepokrytě balí, a největšího sígra ze školy? A když vás kromě zombíků honí i policajti a spoluobčané, kteří právě přestali mít úctu k mrtvým?

 

Nápad na zombie komedii pro děti se v hlavě Chrise Butlera zrodil v době, když pracoval na storyboardech na Oscara nominovaného filmu Koralína a svět za tajnými dveřmi. „Asi jako každého mě bavil seriál Scooby Doo, jen jsem chtěl, aby strašidla zůstala strašidly a nebyli to převlečení lidé. Také jsem si říkal, jaké by to bylo, kdybych si ještě někdy mohl popovídat s babičkou, a z těchto dvou linek vznikl scénář, který je strašidelný a přitom vtipný, plný dobrodružství a akce. A zároveň se v něm může každý najít," říká režisér a scenárista Normana a duchů.

Hlavní myšlenka filmu podle producentky Arianne Stuner spočívá v tom, že je naprosto fajn, když se člověk odlišuje od „davu". Tím se ostatně řídili i tvůrci, kteří se v záplavě digitálně animovaných filmů rozhodli Normana natočit tradiční metodou loutkové animace.

Na imdb.com 70 procent, na csfd.cz 65: Příběh sice není nejoriginálnější, ale plně ho vyvažuje výtvarná stránka a spousty odkazů. Ovšem že by zrovna šlo o film pro děti, to se tvrdit nedá.

Zadní strana obalu 

Žánr: Animovaný / Dobrodružný / Horor / Komedie

Země původu: USA

Rok vzniku: 2012

Délka: 88 minut

Původní název: ParaNorman

Světová premiéra: 3. srpna 2012 – Mexiko

Kinopremiéra v ČR: 6. září 2012

Režie: Chris Butler, Sam Fell

Scénář: Chris Butler

Produkce: Matthew Fried, Travis Knight, Arianne Sutner, Carl Beyer

Hudba: Jon Brion

Kamera: Tristan Oliver

Střih: Christopher Murrie

Kostýmy: Deborah Cook

Společnost: Laika Entertainment

Hlasy v původním znění: Kodi Smit-McPhee (Norman Babcock), Tucker Albrizzi (Neil), Anna Kendrick (Courtney Babcocková), Casey Affleck (Mitch), Christopher Mintz-Plasse (Alvin), Leslie Mann (Sandra Babcocková), Jeff Garlin (Perry Babcock), Elaine Stritch (babička), Bernard Hill (soudce), Jodelle Ferland (Aggie), Tempestt Bledsoe (šerif Hooperová), Alex Borstein (paní Henscherová), John Goodman (pan Prenderghast), Hannah Noyes (Salma), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, rusky, řecky, slovensky

Titulky: česky, anglicky, řecky, rusky, estonsky, litevsky, lotyšsky

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: žádný