Aha! – Rudé horko

 

Páteční Aha! nám přinese 28. března 2008 do nastálé zimy Rudé horko za 41,- Kč. Horko spíš ale bude těm, kteří tento titul zakoupili dříve za daleko více peněz. 

 

Rudé horko se stalo vůbec prvním americkým filmem, který se směl natáčet na proslulém Rudém náměstí v Moskvě. Arnold Schwarzenegger hraje kapitána Ivana Danka, disciplinovaného sovětského policistu, který je nucen spolupracovat s nezkrotným americkým detektivem Artem Ridzikem v podání Jamese Belushiho.

Hlavním hrdina je na stopě gruzínských pašeráků drog. Při pokusu o zatčení nebezpečného Viktora Rostaviliho dojde k přestřelce a zločinci se podaří uprchnout. Společně se dvěma kumpány se rozhodne opustit zemi a dostane se do Chicaga, kde se rychle zapojí do obchodu s narkotiky. Rozjede velký kšeft s černošským gangem, ale pak je zatčen za banální dopravní přestupek. Danko je vyslán, aby Rostaviliho přivezl zpět. Ubytuje se v levném hotelu, kde před svým zatčením bydlel Rostavili a pak se vydá s policisty Ridzikem a Gallagherem do věznice, kde si má převzít vězně. Cestou z vězení jsou však přepadeni gangem, který Danka omráčí, Gallaghera zastřelí a Rostaviliho osvobodí. Přestože sovětský konzul Dankovi nařídí, aby okamžitě odjel zpět do Moskvy, tvrdohlavý policista neuposlechne a rozhodne se vypátrat uprchlého zločince sám. Jedinou stopou je klíč, který gruzínskému vrahovi sebral. Velitel Donnellly mu přidělí jako parťáka Ridzika. Oba muži začnou shromaždovat informace o chystaném obchodu. Přes naprostou nesourodost a vzájemnou nevraživost se oba muži začínají respektovat. Přestože se Rostavilimu podaří získat zpět klíč od schránky s ukrytými penězi na drogy, oba detektivové jsou mu v patách.

Žánr: Akční / Krimi / Komedie
Země původu: USA
Rok vzniku: 1988
Délka: 106 min. / podle obalu 99 min.
Původní název: Red Heat
Světová premiéra: 14. června 1988 – USA, Beverly Hills, Kalifornie
Premiéra v kinech ČR: 1. června 1991
Režie: Walter Hill
Scénář: Walter Hill, Harry Kleiner, Troy Kennedy-Martin
Produkce: Gordon Carroll, Walter Hill, Mario Kassar, Andrew G. Vajna, Mae Woods
Hudba: James Horner
Kamera: Matthew F. Leonetti
Hrají: Arnold Schwarzenegger (kapitán Ivan Danko), James Belushi (detektiv seržant Art Rizik), Peter Boyle (Lou Donnelly), Ed O’Ross (Viktor „Rosta“ Rostavili), Laurence Fishburne (poručík Charlie Stobbs), Gina Gershonová (Catherine „Cat“ Manzettiová), Richard Bright (detektiv seržant Gallagher), J.W. Smith (Salim), Brent Jennings (Abdul Elijah), Gretchen Palmerová (lehká holka), Pruitt Taylor Vince (recepční), Michael G. Hagerty (Pat Nunn), Brion James (Streak), Gloria Delaneyová (lékařka), Peter Jason (TV reportér), Oleg Vidov (Jurij Ogarkov), Saveli Kramarov (Gregor Moussorskij), Gene Scherer (konzul Dimitrij Stěpanovič), Tengiz Borisoff (Josip Baroda), Roger Callard (Pjtor Tatomovič), Gánor Koncz (Vargan Rostavili), Géza Balkay (plukovník Kulikov), Zsolt Körtvélyessy (poručík Redetsky), János Bán (důstojník), Tiger Chung Lee (mongolský hippie)

Údaje o DVD:
Zvuk: DTS anglicky, Dolby Digital 5.1 anglicky, česky
Titulky: česky
Obraz: 16:9
Bonus: Klipy o filmu (Akce!, Schwarzenegger v Moskvě, Arnold a Jim – parťáci, Jak to vidí herci); Biografie herců a tvůrců; Upoutávka
Typ disku: DVD9

Příbuzné texty:
• DVD ze pátečního Aha!