Filmag Speciál 11 – Hvězda

 

Ve čtvrtek 27. března 2008 by se měl na pultech objevit časopis věnovaný válce, Filmag Speciál č. 11 s filmem Hvězda za cenu 76,- Kč. Tématem časopisu jsou průzkumníci a nejvýznamější operace speciálních oddílů. 

 

S čerstvými vzpomínkami na 2. světovou válku natočili sovětští filmaři v roce 1949 černobílé drama, které se od té doby dočkalo hned několika adaptací (např. v roce 2002 byl natočen remake se shodným názvem). Příběh se odehrává ke konci války na rusko-polských hranicích a soustředí se na dramatické osudy speciální průzkumné jednotky s krycím názvem Hvězda. Sedm odvážných mužů pod vedením poručíka Travkina se vydává za německé linie vyzvědět informace o chystané ofenzivě. Získané informace o pozicích a síle nacistů potom mají předat ruskému velení. Předem je však jasné, že splnění této mise si bude žádat lidské životy. A bohužel ne pouze na straně nepřítele.

Vyznění filmu, odporující propagované představě o Sovětském svazu-osvoboditeli, bylo příčinou toho, že film se dostal do kin až po pádu kultu osobnosti v roce 1953. Dnes je film srovnáván s takovými eposy, jako je „A jitra jsou zde tichá“ nebo „Bojovali za vlast“.

Žánr: Drama / Válečný
Země původu: SSSR
Rok vzniku: 1949
Původní název: Звезда
Premiéra v kinech: 21. října 1953
Délka: 88 minut
Režie: Alexander Gavrilovič Ivanov
Scénář: Pavel Furmanskij podle povídky Emmanuel G. Kazakeviče
Produkce: P. Armand, Josif Gindin, Alexander Ivanov, I. Poljakov
Hudba: Venedkit Puškov
Kamera: S. Ivanov, Vladimir Rapaport

Hrají: Anatolij Verbickij (Travkin), Alexej Pokrovskij (Meščerjakov), Irina Radčenko (Káťa Simaková), Lidija Sucharevskaja (Ulybyševa), Nikolaj Krjučkov (Mamočkin), Vasilij Merkurjev (Anikanov), Oleg Žakov (Serbičenko), Pavel Volkov (rozvědčík), A Chlopotov (Kovalev), V. Marjev (rozvědčík), N. Stěpanov (rozvědčík)

Pro labužníky : А. Вербицкий, А. Покровский, А. Хлопотов, В. Марьев, В. Меркурьев, И. Радченко, Л. Сухаревская, М. Сан-Ани, Н. Крючков, Н. Степанов, О. Жаков, П. Волков, Ю. Абих

Menu DVD 
Údaje o DVD: 

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky
Titulky: česky
Nastavení zvukové stopy 
Obraz: černobílý PAL 4:3
Bonus: fotogalerie, další DVD