Magic Box – Pocahontas

MagicBox na pulty trafik v pondělí 15. dubna 2013 posílá za 199,- Kč další Disneyovku, na řadě je v inovované obálce řady Disney Princess poněkud osekaná (viz zadní strany obálky) Pocahontas. Dva rozdílné světy, jedna opravdová láska.

Píše se rok 1607 a začíná průkopnické období nově příchozích obyvatelů Ameriky. Skupina britských dobrodruhů včetně chamtivého guvernéra společnosti Virginia, Johna Ratcliffa a pohledného námořního kapitána Johna Smitha připlouvá do Nového Světa na lodi „Susan Constant“ s úmyslem dobývat zlato a další poklady.

V té době krásná mladá indiánská princezna Pocahontas, dcera náčelníka Powhatana, přemýšlí o svém poslání v životě. Sní o tom, co se skrývá „hned za tou řekou“. Měla by se provdat za Kocouma, drsného válečníka, kterého pro ni vybral její otec, nebo ji připraví osud něco jiného? Pocahontas si pro odpověď přichází do „Kouzelného lesa“, kde udílí svoje rady Babička Vrba, čtyřista let starý mystický duch, sídlící ve starém stromě. Pocahontas získává také podporu od svých dvou lesních kamarádů – rozpustilého mývala Meeko a divokého kolibříka Flita.

Britští průkopníci hned po svém příjezdu plní Rateliffovy rozkazy a dobývají zlato, zanechávajíce za sebou rozsáhlé škody a zdevastovanou zem. John Smith se setkává s Pocahontas. Přestože zpočátku mají mezi sebou konflikty, jeden druhého přitahují a on díky jí poznává svět, který nepoznal nikdy předtím. Pocahontas ho poučí, že každý kámen, strom a každá živá bytost má svého živého ducha a vysvětluje mu, jak „malovat se všemi barvami větru“.

V kontrastu s přátelstvím mezi Smithem a Pocahontas se vztahy mezi Brity a domorodými Američany dostanou do kritického stádia, kdy každým dnem stoupá strach a nenávist. Indiáni zajmou Smitha a odsoudí ho k trestu smrti. Pocahontas statečně nasadí svůj vlastní život, když se vrhne mezi kata a Smitha a prohlásí, že napřed musí zabít ji. Smith ji později vrátí její oběť, zachrání ji od britské střely, ale je raněn. V mohutném a dojemném finále se on a Pocahontas musí rozloučit, vědí však, že jejich duchové budou navždycky spjati na cestě, která nikdy nekončí.

Na imdb.com 63 procent, na csfd.cz 71: Klasika o lásce překonávající veškeré protivenstvo.

Zadní strana původního vydání

Náhled zadní strany aktuálního vydání z webu PNS

Žánr: Animovaný / Dobrodružný / Drama / Rodinný / Historický / Hudební / Romantický

Země původu: USA

Rok vzniku: 1995

Délka: 78 minut

Původní název: Pocahontas

Světová premiéra: 15. června 1995 – USA, New York

Kinopremiéra v ČR: 7. prosince 1995

Režie: Mike Gabriel, Eric Goldberg

Námět: Mike Gabriel

Scénář: Carl Binder, Susannah Grant, Philip LaZebnik, Tom Sito, Glen Keane, Joe Grant, Ralph Zondag, Burny Mattinson, Ed Gombert, Kaan Kalyon, Francis Glebas, Rob Gibbs, Bruce Morris, Todd Kurosawa, Duncan Marjoribanks, Chris Buck, Andrew Chapman, Randy Cartwright, Will Finn, Broose Johnson, T. Daniel Hofstedt, David Pruiksma, Nik Ranieri, Vincent DeFrances, Tom Mazzocco, Don Dougherty, Jorgen Klubien

Produkce: Baker Bloodworth, James Pentecost

Hudba: Alan Menken

Střih: H. Lee Peterson

Společnost: Walt Disney Pictures / Walt Disney Feature Animation

Hlasy v původním znění: Irene Bedard (Pocahontas), Judy Kuhn (Pocahontas – zpěv), Mel Gibson (John Smith), David Ogden Stiers (guvernér Ratcliffe / Wiggins), John Kassir (Meeko), Russell Means (Powhatan), Christian Bale (Thomas), Linda Hunt (babička Willow), Danny Mann (Percy), Billy Connolly (Ben), Joe Baker (Lon), Frank Welker (Flit), Michelle St. John (Nakoma), James Apaumut Fall (Kocoum), Gordon Tootoosis (Kekata), Jim Cummings (Powhatan – zpěv / Kekata – zpěv), a další

Údaje o DVD: („jemné“ rozdíly mezi předchozím a současným vydáním lze posoudit podle náhledu zadních stran)

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky, 2.0 slovensky

Titulky: anglicky, česky, slovensky

Obraz: barevný PAL 16:9 (podle imdb.com 1,66:1)

Bonus: žádný