Bontonfilm – Anna Karenina

Premiérovou čest zachraňuje společnost Bontonfilm v neděli 14. dubna 2013 za 299,- Kč vydanou novou verzí zfilmovaného románu Anna Karenina. Epický milostný příběh.

Třetí spolupráce na Cenu Akademie nominované Keiry Knightley s proslulým režisérem Joem Wrightem, jež přichází po cenami ověnčených kasovních trhácích Pýcha a předsudek a Pokání, nabízí nové odvážné filmové zpracování velkého příběhu lásky, který podle nadčasového románu Lva Nikolajeviče Tolstého adaptoval držitel Ceny Akademie Tom Stoppard (Zamilovaný Shakespeare).

Nesmrtelný příběh ženy, kterou zahubila láska.

Osud Anny Kareniny je díky románové předloze Lva Nikolajeviče Tolstého všeobecně známý, ale režisér Joe Wright z něj přesto dokázal vytvořit naprosto unikátní zážitek. Podařilo se mu to už v adaptacích dalších literárních klasik a v tandemu se scenáristou s českými kořeny Tomem Stoppardem to vyšlo i tentokrát. Stvořili film, jehož obrazy jsou tak silné a působivé, jako emoce, jež zachycují.

Anna Karenina žije v lehce unaveném manželství s vysokým vládním úředníkem, s nímž má malého syna, a její pověst mezi petrohradskou smetánkou nemůže být lepší. Během cesty do Moskvy, kam jede navštívit bratra, potká hraběnku Vronskou a na moskevském nástupišti se seznámí i s jejím synem, mladým ambiciózním důstojníkem. Letmé setkání stačí k tomu, aby mezi nimi přeskočila jiskra, která se záhy promění v požár, který ani jeden z nich nedokáže a ani nechce uhasit. Chtějí se „jen“ svobodně milovat, ale carské Rusko konce 19. století je vůči podobným excesům velmi netolerantní a umí to dát patřičně najevo.

„Ten příběh je pořád strašně aktuální. Lidé stále touží po tom, co mít nemůžou, narážejí přitom na pravidla a konvence a mají problémy vyjadřovat své nejniternější city,“ říká představitelka Anny Keira Knightley. Věčná platnost příběhu je zároveň důvodem, proč existuje tolik jeho filmových a televizních adaptací. Nebyl by to Joe Wright, kdyby se nepokusil zvolit jiný přístup a nenatočil film způsobem, který je originální, odvážný a omračující, ale nezapomíná přitom vyprávět. „Srdcem příběhu je lidské srdce. Vždycky mě fascinovala, láska, její rozličné podoby a to, jak dokážou být zamilovaní lidé upřímní,“ dodává režisér Wright.

Na imdb.com 67 procent, na csfd.cz 72: Manýristicky natočená nádherná podívaná v „divadelních“ kulisách zůstala přes nabití emocemi tak nějak chladná…

Zadní strana

Žánr: Drama

Země původu: Velká Británie

Rok vzniku: 2012

Délka: 124 minut

Původní název: Anna Karenina

Světová premiéra: 7. září 2012 – Kanada / Irsko / Velká Británie

Kinopremiéra v ČR: 6. prosince 2012

Režie: Joe Wright

Námět: Lev Nikolajevič Tolstoj

Scénář: Tom Stoppard

Produkce: Tim Bevan, Eric Fellner, Liza Chasin, Alexander Dostal, Alexandra Ferguson, Paul Webster

Hudba: Dario Marianelli

Kamera: Seamus McGarvey

Střih: Melanie Ann Oliver

Kostýmy: Jacqueline Durran

Choreografie: Sidi Larbi Cherkaoui

Společnost: Universal Pictures / Focus Features / Working Title Films

Natáčeno: Shepperton Studios, Shepperton, Surrey, Velká Británie / Didcot Railway Centre, Didcot, Oxfordshire, Velká Británie / Ham House, Richmond, Surrey, Velká Británie / Kizhi, Karelia, Rusko

Hrají: Keira Knightley (Anna Karenina), Jude Law (Alexej Karenin), Aaron Taylor-Johnson (Alexej Vronskij), Kelly Macdonald (Dolly), Matthew Macfadyen (Stiva Oblonskij), Domhnall Gleeson (Konstantin Dmitrič Levin), Ruth Wilson (kněžna Betsy Tverská), Alicia Vikander (Kitty), Olivia Williams (hraběnka Vronská), Emily Watson (hraběnka Lydia Ivanovna), Eric MacLennan (Matvej), Theo Morrissey (Griša Oblonskij), Freya Galpin (Máša Oblonská), Octavia Morrissey (Táňa Oblonská), Beatrice Morrissey (Vasja Oblonská), Marine Battier (Mlle. Rolandová), Guro Nagelhus Schia (Annuška), Aruhan Galieva (Aruhan), Carl Grose (Kornej), Bryan Hands (Michail Sljudin), Oskar McNamara (Serjoža), Luke Newberry (Vasilij Lukoč), Michael Shaeffer (dveřník), a další

Údaje o DVD

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky, německy, turecky

Titulky: česky, anglicky, německy, řecky, hebrejsky, portugalsky, turecky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,40:1, podle imdb.com 2,35:1)

Bonus: žádný