Zemřela herečka Jiřina Steimarová

Dlouholetá herečka Národního divadla v Praze Jiřina Steimarová zemřela v neděli ve věku 91 let v Praze. „Maminka zemřela v nemocnici ve spánku. Měla nádherný konec, nic ji nebolelo,“ řekla její dcera, herečka Evelyna Steimarová. Jiřina Steimarová byla matkou předloni zesnulého herce Jiřího Kodeta.

Jiřina Steimarová, která se narodila 24. ledna, pocházela ze slavného českého hereckého rodu. Jejím dědečkem byl plzeňský principál Vendelín Budil a otcem rovněž slavný herec Jiří Steimar. Herecké řemeslo po ní kromě dětí převzala i vnoučata, herečky Barbara Kodetová a Anna Polívková.

Steimarová se prosadila v činohře, opeře i na stříbrném plátně. Na jeviště Národního divadla se poprvé postavila jako šestiletá a brzo se stala dětskou hvězdou. Od roku 1933 zde ve stálém angažmá působila celých 19 let. „V životě to ale neměla lehké, protože jí komunisti na pár let zakázali hrát, a pak musela hrát i to, co nechtěla, protože musela živit tři malé děti,“ uvedla Evelyna Steimarová.

Jiřinu Steimarovou vedení první české scény okamžitě propustilo počátkem 50. let minulého století poté, co její tehdejší manžel odešel za hranice. Nové zaměstnání našla v Hudebním divadle v Karlíně.

Steimarovou znali také filmoví diváci, zahrála si ve více než čtyřech desítkách filmových a televizních snímků. Debutovala již v roce 1932 ve filmu Malostranští mušketýři, naposledy ji obsadila v roce 1989 Irena Pavlásková ve svém Času sluhů. Poslední dvě desetiletí svého života se Steimarová věnovala výuce herectví.

Steimarová bude zřejmě pohřbena ve čtvrtek. „Chceme malý a skromný pohřeb, kde budou nejbližší lidé z rodiny a přátel, kteří ji znali,“ dodala Evelyna Steimarová.