Warner Home Video zruší pobočku v Česku

Společnost Warner Home Video (WHV), která se v 98 zemích zabývá distribucí videa a DVD, zruší pobočku v České republice a na Slovensku. Vedení WHV své rozhodnutí zdůvodnilo vysokým podílem pirátství a nasyceností těchto trhů s domácím videem jakož i vysokými daněmi.
 
  

 
Úvahy o zrušení pobočky se v tisku objevily již letos na jaře. To ovšem neznamená, že by Warnerácké filmy úplně zmizely z našeho trhu. Licenci k distribuci produktů WHV v česku a na Slovensku získá od října WHV v Česku a na Slovensku od října společnost Magic Box, která patří do skupiny AQS.

Náš názor:

WHV není první první firmou, která od nás odchází. Před půl rokem odešla například již firma Universal Pictures. Z ekonomického hlediska to jistě je rozumné opatření. Není přece nutné, aby všechny existující společnosti produkující domácí video měly u nás samostatnou pobočku. Česko není Amerika, a kdo čekal tučné zisky na tak malém trhu, je možná zklamán. Co se týká výše daní, s tím se dá určitě souhlasit, to je prostě negativní faktor, který brzdí rozvoj ekonomiky a to nejen v zábavním průmyslu. Ovšem pokud jde o pirátství, je třeba položit si otázku, zda zde nehraje roli i poněkud nepřiměřená cenová politika u některých filmů, kdy ceny neodpovídají reálné koupěschopnosti obyvatelstva. Vysoké ceny samozřejmě pirátství neomlouvají, ale jsou jedním z faktorů, které ho nepřímo ovlivňují.

Kromě nepřiměřeně nadsazených cen se na nízké prodejnosti titulů zajisté podepisuje i náročnost tuzemského diváka, který si zvykl na kvalitní český dabing. Podpora, kterou vydavatelé některým svým titulům dávají, je často na dost nízké úrovni. Naštěstí existuje již dost firem, které umí prodávat filmy i na našem trhu, ať už například formou cenově zvýhodněných edicí nebo příloh v časopisech. A jistě se brzy najde někdo, kdo využije oslabené konkurence a díru v nabídce zacelí.

Podobné články:
Harry Potter bude stažen z prodeje