Anthony Minghella

Dnes 18.3.2008 ohlásil filmový agent Judy Daish skon anglického režiséra Anthonyho Minghelly, který zemřel ve věku 54 let na mozkovou mrtvici, jenž následovala po operaci krku. Režisér zemřel v londýnské Charing Cross Hospital.

Anthony Minghella se narodil 6.ledna 1954 v Ryde jako syn Glorie a Edwarda Minghellových, majitelů továrny na zmrzlinu. Vystudoval univerzitu v Hullu, kde poté krátce působil jako profesor. Nedlouho poté se začal věnovat rozhlasovým hrám a divadlu; v roce 1984 získal cenu londýnských kritiků pro nejslibnějšího autora a o dva roky později pak i ocenění za nejlepší hru, kterou se stala inscenace Made In Bangkok.
Od počátku 80. let se věnoval psaní televizních scénářů (mimo jiné je autorem tří epizod seriálu Inspektor Morse) a v roce 1990 se vrhl na filmování. Jeho celovečerním scenáristickým a režijním debutem se stala romance Opravdově, šíleně, hluboce.
A pak v roce 1996 přišel jeho nejslavnější snímek Anglický pacient, příběh z 2. světové války o lásce, neporozumění a uzdravování, vyprávěný pomocí flashbackových vzpomínek. Tento snímek získal hned devět Oscarů včetně sošek za nejlepší film a režii. Mighella do filmu obsadil Ralpha Fiennese, Kristin Scott Thomasovou a Juliette Binoche, která za svůj výkon získala Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.
Anthony Minghella natočil i další ceněné filmy jako Talentovaný pan Ripley, Návrat do Cold Mountain či Dveře dokořán, do nichž obsadil svého oblíbeného herce Juda Lawa. Za svou poslední prací nedávno vycestoval do Botswany, kde coby producent dohlížel na natáčení televizního filmu The No. 1 Ladies‘ Detective Agency, adaptaci románu Alexandera McCall Smithe.
Jeho producentskou pečeť ponesou ještě další tři filmy, které by měly mít letos premiéru: The Reader, Love You More a Margaret.
Minghella byl ženat s choreografkou Carolyn Choa, narozenou v Hong-Kongu. Jejich syn Max je herec, dcera Hannah pracovala jako produkční asistentka na filmu Talentovaný pan Ripley.