Lidové noviny – Světový film č. 12 – Zrůda

Zoufalá Aileen Wuornos (Charlize Theron), bývalá prostitutka, pomýšlí na sebevraždu. V baru pozná Selby Wall (Christina Ricci) a zamiluje se do ní. Kvůli ní pokračuje v prostituci. To v ní však živí zuřivost, která vyvrcholí několika brutálními vraždami. Média Aileen označí jako první masovou vražedkyni – Zrůdu.
  

Filmový debut scénáristky – režisérky Jenkinsové ZRŮDA, je burcující a komplikovaný, stejně jako jeho neblaze proslulá antihrdinka. Poskytuje objektivní pohled na vraždkyni i na společnost, ve které žije, a přitom dosahuje jisté empatie.

Režisérka Patty Jenkinsová vylíčila milostný příběh dvou ztracených existencí: Aileen, bývalé prostitutky, a Selby Wallové (Christina Ricci), kterou rodiče pošlou k tetě na Floridu, aby se „vyléčila ze své homosexuality“. Zoufalá Aileen pomýšlí na sebevraždu. V baru pozná Selby a zamiluje se do ní. Kvůli ní pokračuje v prostituci. To v ní však živí zuřivost, která vyvrcholí několika brutálními vraždami. Média Aileen označí jako první masovou vražedkyni – zrůdu. Filmový debut scenáristky – režisérky Jenkinsové Zrůda je burcující a komplikovaný stejně jako jeho neblaze proslulá antihrdinka. Připomíná nekompromisní filmy jako: Chladnokrevně, Badlands, The Executioner´s Song a Dead Man Walking. Poskytuje objektivní pohled na vražedkyni i na a společnost, ve které žije, a přitom dosahuje jisté empatie.

Charlize Theronová hraje ve filmu Zrůda, natočeném podle skutečného příběhu masové vražedkyně Aileen Wuornosové. Za tuto roli obdržela cenu Americké filmové akademie – OSCAR. Dalo by se říct, že na celém filmu není nic tak zajímavého, jako právě přetvoření krásné Charlize do podoby šeredné kreatury. Kdo by věřil, že tohle je ta křehká dívka z „Pravidel moštárny“?

Aileen Wuornosová byla popravena na Floridě. Natáčelo se na mnoha místech, kde Wuornosová v letech 1989 až 1990 své skutky skutečně páchala. Film Zrůda připomíná nekonvenční americké filmy 60. a 70. let.

Režie: Patty Jenkins
Hrají: Charlize Theron, Christina Ricci, Bruce Dern
Délka: 105 min.
Přístupno: od 15 let
Zvuk: dolby stereo
Dabing: anglický, český
Titulky: české, anglické, maďarské, polské

Zajímavost: Životní osudy vražedkyně Aileen líčí také dokumentární film Nick Broomfielda s názvem Aileen, život a smrt sériového vraha (Aileen: Life and Death of a Serial Killer). Také tento film se snaží pochopit pohnutky, které vedly tuto ženu k tomu, že začala zabíjet.