Colin Firth

Colin Firth je herecký veterán, který má za sebou celou řadu televizních i filmových rolí. Zatím naposledy si zahrál ve filmu Atoma Egoyana Where The Truth Lies a vrátil se do role elegantního Marka Darcyho v druhém pokračování britského komediálního hitu Deník Bridget Jonesové s podtitulem S rozumem v koncích.

V témže roce (2004) si zahrál v psychologickém thrilleru Trauma s Menou Suvari a o rok dříve v dramatu Dívka s perlou se Scarlett Johansson a Tomem Wilkinsonem a romantické komedii Láska nebeská Richarda Curtise, v níž byli jeho hereckými kolegy Hugh Grant, Emma Thompson, Liam Neeson, Laura Linney a Keira Knightley. V roce 2002 jsme jej mohli vidět s Rupertem Everettem a Reese Witherspoon ve filmu Jak je důležité míti Filipa a o rok dříve okouzlil diváky na celém světě jako Mark Darcy v původním Deníku Bridget Jonesové s Renée Zellweger.

V roce 1998 ztvárnil zlotřilého Lorda Wessexe ve filmu Zamilovaný Shakespeare s Gwyneth Paltrow a Ralphem Fiennesem, se kterém se sešel už o dva roky dříve při natáčení filmu Anglický pacient s Kristen Scott Thomas. Mezi jeho další filmy patří Co ta holka chce, Ach ty ženy!, Velmi relativní známosti, Prokletá farma (s Michelle Pfeiffer a Jessicou Lange), Apartmá nula, Můj skvělý tatínek, The Secret Laughter of Women, Fotbalové opojení, Šance pro lásku, Playmaker a Valmont Miloše Formana.

Na televizní obrazovce se proslavil zejména díky své průlomové roli pana Darcyho v televizní adaptaci známé knihy Pýcha a předsudek z roku 1995, která mu přinesla nominaci na cenu BAFTA a zástupy fanynek. V televizi se zatím naposledy objevil v březnu 2004 jako moderátor populární show na NBC Saturday Night Live. Za kritiky uznávaný film Conspiracy z produkce HBO byl nominován na Emmy a herecký výkon v dramatu Tumbledown mu vynesl Royal Television Society Award a nominaci na cenu BAFTA. Mezi jeho další televizní filmy patří Windmills on the Clyde: Making Donovan Quick, The Widowing of Mrs. Holroyd, The Deep Blue Sea, Rukojmí a miniseriál Nostromo.

Na stříbrném plátně debutoval v roce 1984 ve filmové adaptaci hry Another Country, která se předtím stala také jeho debutem na londýnské divadelní scéně. Jednou z jeho posledních filmových rolí je pan Brown ve filmu Kouzelná chůva Nanny McPhee.