Zemřel herec Jan Teplý

Včera odpoledne zemřel v jedné z pražských nemocnic spoluzakladatel a bývalý prezident Herecké asociace Jan Teplý. Bylo mu 75 let. V čele Herecké asociace stál 14 let až do roku 2005. Od roku 1990 až do roku 2004 působil Jan Teplý v pražském Divadle na Vinohradech. Zahrál si v řadě známých filmů, například ve slavných Menzelových Skřiváncích na niti nebo „trezorovém“ dramatu Karla Kachyni Ucho.

Jan Teplý se narodil v roce 1931 v Praze. Vystudoval soukromou hereckou školu a po jejím absolvování vystřídal několik oblastních divadel, na počátku 60. let se stal členem pražského Divadla Jiřího Wolkera, v roce 1965 přešel do divadla S. K. Neumanna v Libni, kde hrál až do roku 1986. Tehdy se stal členem Městských divadel pražských. Od roku 1990 do roku 2004 jej mohli diváci vídat na Vinohradech.

Teplý byl představitelem charakterních i komediálních typů. K jeho známým rolím patřil mimo jiné Kreon v Sofoklově dramatu Oidipus král, Kardinál ze hry Vévodkyně z Amalfi či Butler z Dürrenmattovy Návštěvy staré dámy.

Kromě divadla se Teplý věnoval i filmovému herectví. Televizní diváci ho viděli i v první řadě seriálu Pojišťovna štěstí. Objevil se také v seriálu Zdivočelá země. Loni natočil televizní film Poslední kouzlo.

Teplý řadu let exceloval na jevišti po boku Simony Stašové v komedii Neila Simona Poslední ze žhavých milenců. Inscenace měla premiéru v roce 1992 a v polovině března měla mít v pražském Divadle U hasičů už pětistou reprízu. Před patnácti lety ji nastudovala režisérka Hana Ižófová. Teplý v ní představoval majitele rybí restaurace v New Yorku, který se po sedmadvacetiletém spořádaném manželství odhodlá k prvnímu cizoložství. A tak si do bytu své stařičké matky postupně pozve tři různé typy žen a dostává se s nimi do neuvěřitelně komických a choulostivých situací s ještě komičtějšími výsledky.

Zdroj: Agentura LQS