DVD MOVIE č. 32 – Past, Krupiér

Svět filmu se žene neustále kupředu a totéž lze říct i o filmových magazínech, kterých v dnešní konzumní společnosti vychází tolik, že zaměstnanci podniku Sběrné suroviny nemusí mít strach o práci. A tak zde máme další, již dvatřicáté číslo časopisu DVD MOVIE s přílohami na DVD Past a Krupiér.

Přejdeměž tedy hned k přiloženým filmům:

PAST

Už od chvíle, kdy se Corky a Violet poprvé potkaly ve výtahu, bylo jasné, že se ty dvě vzájemně přitahují, i když na první pohled jsou naprosto rozdílné. Potetovaná ranařka Corky, kterou právě pustili z basy, se momentálně živí tím, že v domě čistí odpady a vůbec dělá různé údržbářské práce. I přes svůj půvab se obléká jako chlap a jejím nejoblíbenějším nápojem je pivo přímo z lahve. Oproti tomu mafiánská kočička Violet je vždy skvěle a maximálně sexy oblečená, má pěstěné vlasy i nehty a namísto práce se nechá vydržovat gangsterem Caesarem. Ten má zrovna plno práce s jedním troubou, který se pokusil okrást mafii o dva milióny dolarů, takže Violet a Corky mají dost času se vzájemně sblížit a zamilovat se do sebe. Když pak Caesar konečně nebožáka vypátrá, nedopatřením skončí jeho krev na bankovkách, které pak Caesar musí umýt, vyfénovat a rozvěsit po hotelovém pokoji, aby se usušily. Druhý den si pro ně přijde sám velký Gino Marzzone. Jenže Violet už má Caesara plné zuby a spolu s Corky vymyslí rafinovaný plán, jak mu pláchnout i s tím balíkem peněz.

Začíná nervydrásající hra, během níž se Štěstěna přiklání střídavě na jednu i druhou stranu. Ještě než natočili kultovní Matrix, vystřihli bratři Wachowští jako svůj režijní debut tuhle výtečnou pecku, v níž dokazují, že i s minimálním rozpočtem jsou schopni stvořit malý zázrak. Je až neuvěřitelné, jak vizuálně působivý film dokázali Wachowští natočit, ačkoli se děj z takových devadesáti procent odehrává jen ve dvou sousedních bytech jednoho domu. Najdete tady typické velké detaily, zpomalené záběry i efektní jízdy kamery snímané z netradičních úhlů, tedy vše, co později s použitím mnohonásobně nákladnější techniky vybrousili oba bratři k dokonalosti v Matrixu. Důležité však je, že vytříbená formální stránka funguje naprosto ve službách příběhu a ještě podtrhuje skvěle napsaný scénář, jenž má napětí, humor i rafinované zvraty.

Režie: Larry Wachowski, Andy Wachowski
Hrají: Jennifer Tilly, Gina Gershon, Joe Pantoliano, Christopher Meloni, Richard C. Sarafian
Originální název: Bound
Země původu: USA
Rok vzniku: 1996

KRUPIÉR

Jack Manfred se nedávno vrátil z Jižní Afriky, protlouká se, jak se dá, a touží se prosadit jako spisovatel. Problém je v tom, že vydavatel, ke kterému Jack své výtvory pracně dostal, o ně příliš nestojí a chce po něm román ze sportovního prostředí – trochu sexu, nějaký ten doping, hlavně ať se to dobře prodává. Jack tedy usedne k počítači a pokouší se psát o něčem, o čem nemá ani páru. Už jen dostat se přes název budoucího veledíla se zdá být nadlidským úkolem. V tu chvíli však zazvoní telefon a z exotické Jihoafrické republiky se ozývá Jackův excentrický otec gambler, že se mu na dálku povedlo zařídit milému synovi práci v kasinu U Zlatého lva. Jackovi, který dříve jako krupiér pracoval a zařekl se, že už nikdy víc podobný džob nevezme, se do toho nejdřív nechce, pak si ale vedle své finanční tísně uvědomí, že zatímco o sportu neví nic, v prostředí kasina se skvěle vyzná a v nové práci by mohl načerpat inspiraci pro svůj román. Nastupuje proto u Zlatého lva a čekají ho tam věci, na které skutečně jen tak nezapomene.

Ačkoli má Krupiér povedený scénář a výbornou režii, film jednoznačně stojí na fantastickém hereckém výkonu Cliva Owena. Na světě jsou stovky nebo možná tisíce talentovaných a charismatických herců, jen pár z nich se ale stane skutečnými hvězdami. Většina totiž nedostane příležitost v oné vysněné zásadní roli, která jim umožní naplno prodat své schopnosti a strhnout na sebe pozornost velkých producentů a režisérů. Clive Owen měl před devíti lety to štěstí, že ho Mike Hodges obsadil do hlavní role tohoto filmu, zrovna tak si ale mohl gratulovat pan režisér, protože Clive svým jedinečným výkonem Krupiéra do slova a do písmene udělal. Za karetním stolkem nebo nad kolem rulety se pohybuje s takovou suverenitou, že mu skutečně uvěříte, že se v kasinu narodil, zároveň mu nechybí šarm a ironický nadhled, jímž se obvykle britští herci odlišují od svých amerických kolegů

Režie: Mike Hodges
Hrají: Clive Owen, Nick Reding, Nicholas Ball, Alexander Morton, Barnaby Kay, Gina McKee, Rhona Mitra
Originální název: Croupier
Země původu: Francie, Německo, Irsko, Anglie
Rok vzniku: 1998

A nyní ještě letem světem o tom, co se píše v časopise:

TopDVD

– Zběsilý útěk
– Temný obraz
– Let číslo 93
– Proposition
– Miami Vice

Recenze DVD hudba

Profily

DVD recenze

– Zběsilý útěk
– Temný obraz
– Let číslo 93
– Proposition
– Miami Vice

News