Blesk – Anglický pacient

Pondělní Blesk nám na DVD dne 3. března 2008 za 42,- Kč nabídne další úspěšný titul, ověšený Oscary – Anglický pacient. Sice již k dostání byl, ale nyní je cena příjemnější.

Román Michaela Ondaatjeho Anglický pacient (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický“ pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará, a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí, a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila, a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min.

Filmová práva na Anglického pacienta zakoupil nezávislý producent Saul Zaentz, který proslul především spoluprací s Milošem Formanem (mj. Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Jako režiséra angažoval do té doby nepříliš známého Anthonyho Minghellu, který předlohu také scenáristicky zpracoval do tvaru, jenž respektoval jak strukturu románu, tak i možnosti jeho vizuálního ztvárnění. Větší část rozpočtu měla výměnou za americká distribuční práva hradit společnost 20th Century Fox. Hollywoodské studio však mělo pocit, že by bylo vhodné látku nějakým způsobem komerčně zatraktivnit, a trvalo na obsazení Demi Mooreové do klíčové role Katharine, s odůvodněním, že Angličanka Kristin Scott Thomasová je málo známá. Když Zaentz i režisér trvali na svém, 20th Century Fox z projektu vycouvala. To vše v okamžiku, kdy už začalo vlastní natáčení. Hrozící katastrofu zažehnala dravá společnost Miramax, která měla dost rozumu, aby věřila komerčnímu potenciálu filmu, a přitom nechala Zaentze, aby točil podle svých a režisérových představ.

Jak autor předlohy, tak i tvůrci filmu prohlásili, že aktéři příběhu i jejich osudy jsou dílem fikce, nicméně postava maďarského hraběte Almásyho je skutečná. Žil v letech 1895–1951, byl vychován v Anglii, stal se pilotem a také se podílel na mapování Sahary. Potud se fikce shoduje se skutečností. Skutečný Almásy však byl na rozdíl od filmového homosexuálem, nabízel se neúspěšně jako špion Angličanům i Italům a nakonec pracoval pro Němce (byl dokonce vyznamenán maršálem Rommelem). Po válce se vrátil do Maďarska, kde zase pro změnu pracoval pro KGB.

Žánr: Drama / Romantický

Země původu: USA

Rok vzniku: 1996

Délka: 156 minut

Originální název: The English Patient

Světová premiéra: 15. listopad 1996

Kinopremiéra v ČR: 20. března 1997

Režie: Anthony Minghella

Scénář: Michael Ondaatje, Anthony Minghella

Produkce: Steve E. Andrews, Scott Greenstein, Bob Weinstein, Harvey Weinstein, Saul Zaentz

Hudba: Gabriel Yared, Johann Sebastian Bach

Kamera: John Seale

Hrají: Ralph Fiennes (Lszlo de Almásy), Juliette Binocheová (Hana), Willem Dafoe (David Caravaggio), Kristin Scott Thomasová (Katharine Cliftonová), Naveen Andrews (Kip), Colin Firth (Geoffrey Clifton), Julian Wadham (Madox), Jürgen Prochnow (Major Muller), Kevin Whately (Hardy), Clive Merrison (Fenelon-Barnes), Nino Castelnuovo (D´Agostino), Hichem Rostom (Fouad), Peter Rühring (Bermann), Geordie Johnson (Oliver), Torri Higginsonová (Mary), Liisa Repo-Martell (Jan), Raymond Coulthard (Rupert Douglas), Philip Whitchurch, Lee Ross, Anthony Smee (úředník na pláži)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: česky

Bonus: upoutávka, fotogalerie, film o filmu, z naší nabídky

Obraz: 16:9