Sport – Saw: Hra o přežití

Zatímco v kinech se vloni proháněl už čtvrtý díl ságy, nás ve středečním Sportu 20. února 2008 čeká díl první. Saw: Hra o přežití nás za 39,- Kč přesvědčí, že stále ještě lze přijít v žánru vyvražďovaček s něčím novým, neotřelým, objevným.

Geniální vrah, bizarní smrti, dějové zvraty, falešné stopy. Pokud jste ujížděli na filmu Davida Finchera Se7en (SEDM), pak budete chtít skládat i tuhle SKLÁDAČKU.

Mladík Adam a doktor Lawrence Gordon se probudí ve špinavé umývárně, za kotníky připoutaní k vodovodním trubkám. Mezi nimi leží muž s prostřelenou hlavou. Netuší, proč tam jsou a co je čeká. Co teď? Prozkoumat okolí, zkusit najít pojítko, záchranu. Oba mají v kapse obálku. Adamova obsahuje mikrokazetu s nápisem „přehraj mě“, doktor Gordon má kromě kazety ještě jeden náboj do pistole a klíč. Cesta ke svobodě? Kdepak, klíč nesedí do žádného ze zámků, které mužům brání ve volném pohybu. Tak si aspoň poslechnout kazetu – ale jak? Snadno, mrtvola drží v ruce diktafon. Problém – ani Adam ani Gordon na ní nemůžou dosáhnout. Musí tedy hledat dál… Zjistí, že je unesl muž zvaný Jigsaw. Jde o sériového vraha, jenž vymýšlí důmyslné a složité situace, aby jeho oběti umírali tím nejbizarnějším způsobem. Ale vše má své opodstatnění, svůj skrytý smysl a existuje i cesta ven. Problém pro Adama a Lawrence tkví v tom, že místnost smí opustit jen jeden z nich… Instrukce jsou děsivé : do osmi hodin musí Dr. Gordon Adama zabít. Jinak zemřou nejen oni oba, ale i Gordonova manželka a dcera. Gordon si uvědomí, že se dostali do rukou šíleného psychopatického maniaka, jehož případ měl na starosti detektiv Tapp. Jeho zálibou je pohrávat si se svými obětmi a nutit je bojovat o život hraním mimořádně morbidních a nechutných her.

SAW je drsný a děsivý, skličující film plný chvil nepopsatelné hrůzy. Režisér James Wan umě zamotává spletitou zápletku a vytváří tak mrazivé prostředí absolutní hrůzy, kde nic není takové, jaké se zdá být. Emotivně vypjatý příběh, který vás připoutá ke křeslu až do samého konce – až do samého konce nebudete mít tušení, jak to vlastně dopadne. A nechte si rozsvíceno, ten večer nebudete mít lehké spaní. Saw je podstatně komornější než jeho bratříčci a sestřičky. Žádné nákladné efekty (rozpočet byl jen 1,2 milionu dolarů) – v podstatě jen jeden vraždící maniak a dvě oběti.

Žánr: Thriller / Horor/ Krimi

Země původu: USA

Rok vzniku: 2004

Originální název: Saw

Délka: 102 minut

Světová premiéra : 19. ledna 2004 (Sundance Film Festival)

Premiéra v ČR: 31. března 2005

Scénář: James Wan, Leigh Whannell

Produkce: Lark Bernini, Peter Block, Mark Burg, Jason Konstantine, Daniel J. Heffner, Gregg Hoffman, Oren Koules, Richard H. Prince, Stacey Testro

Kamera: David A. Armstrong

Hudba: Charlie Clouser

Režie: James Wan

Hrají: Leigh Whannell (Adam), Cary Elwes (Dr. Lawrence Gordon), Danny Glover (detektiv David Rapl), Ken Leung (detektiv Steven Sing), Dina Meyer (Kerry), Mike Butters (Paul), Paul Gutrecht (Mark), Michael Emerson (Zep Hindle), Benito Martinez (Brett), Shawnee Smith (Amanda), Makenzie Vega (Diana Gordonová), Monica Potter (Alison Gordonová), Ned Bellamy (Heft), Alexandra Bokyun (Chunová Carla), Avner Garbi (Otec), Tobin Bell (John)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: české

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: Upoutávka (1:56 anglicky s českými titulky), Minifilm o filmu (2:30 anglicky s českými titulky), Videoklip Fear Factory „Bite the Hand That Bleeds“ (2:51), Necenzurovaná verze videoklipu (4:06), Jak se natáčel videoklip (4:47  anglicky s českými titulky), Z naší nabídky (trailery: Resident Evil, 6. batalion)