Blesk – Borsalino a spol.

Na sobotu 2. února 2008 ohlásil Blesk speciál k České Miss – vydání DVD Borsalino a spol. Po pravdě – měl jsem hodně dlouho pochyby, jestli je to zrovna TEN film, protože jsem nechápal, co má taková klasická gangsterka společného s producírováním českých krásek. A po celodenním přemýšlení hlásím vítězství – on totiž porotcem a exkluzivním hostem této soutěže bude Alain Delon!

Jinak na vysvětlení pro neznalé a nepamětníky – tenhle film u nás běžel v kinech, coby dítko ještě školou povinné jsem zíral… Nejprve na to, že v jedné z úvodních scén Delon smutní nad náhrobkem, na němž je podobizna Jean-Paul Belmonda. Ono jde totiž o volné pokračování filmu, který se k nám asi nikdy nedostal. A podruhé jsem zíral, když Delon jednoho ze svých protivníků s klidnou tváří přikládal do kotle parní lokomotivy. No to jsem zvědav, jak se mi ten film bude po tolika letech líbit, tehdy to bylo moc.

Napínavé „retro“ z Marseille třicátých let začíná na pohřbu zavražděného Francoise Capelly bývalého společníka nekorunovaného krále místního podsvětí Rocha Siffrediho (Alain Delon). Ten je po prohrané válce gangů a smrti svého přítele Francoise Capelly nucen opustit Marseilles. Zpátky jej však žene touha po pomstě zničeného přátelství. Po usilovném pátrání zjistí kdo je vinen Francoisovou smrtí a iniciátora vražedné akce nemilosrdně zlikviduje. Tím si však proti sobě poštve bratra oběti, všemocného Giovanniho Volponeho, který mu vyhlásí válku. Při jednom z ozbrojených útoků je Roch chycen. Nezemře, ale je pro výstrahu ostatním proměněn v zuboženou lidskou trosku a o jeho veřejné zostuzení se postarají novináři. Roch se však vzchopí k drtivé odvetě. Všem, kteří zradili, nezbývá mnoho času.

Žánr: Drama / Akční / Krimi
Země původu: Francie / Itálie / Německo
Rok vzniku: 1974
Délka: 110 min.
Původní název: Borsalino & Co.

Světová premiéra: 23. října 1974
Česká premiéra: 27. prosince 1983
Režie: Jacques Deray
Scénář: Jacques Deray, Pascal Jardin
Produkce: Alain Delon
Hudba: Claude Bolling
Kamera: Jean-Jacques Tarbes
Hrají: Alain Delon (Roch Siffredi), Riccardo Cucciolla (Volpone), Adolfo Lastretti (Luciano), Gabriella Farinonová, Catherine Rouvelová (Lola), Reinhard Kolldehoff (Sam), André Falcon (inspektor Cazenave), Daniel Ivernel (inspektor Fanti), Günter Spörrle, Anton Diffring, Greg Germain, Lionel Vitrant (Fernand), Henri Attal, Michelle Bachová, Bruno Balp, Djéloul Beghoura (Lucien), Serge Davri (Charlie), Jacques Debary, Marc Eyraud, Pierre Koulak (Spada)

Pokud půjde o DVD z produkce Hollywood Classic Entertainment, které u nás distribuje DVDgalaxie, tak lze očekávat:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 Česky, Dolby Digital 5.1 Francouzsky
Titulky: České
Obraz: 16:9
Bonus: Interaktivní menu, Výběr scén