Velcí detektivové – Sherlock Holmes 0 – Pes Baskervillský

Po Monkovi a Columbovi se dnes na stáncích objevila třetí edice od vydavatele Česká media Amercom s názvem Sherlock Holmes. Cena prvního DVD s pilotním filmem Pes Baskervillský je 39,– Kč, další by měly stát 49,–.

Série detektivek s postavou Sherlocka Holmese, natočená podle bestsellerů sira Arthura Conana Doyla, se skládá ze 41 dílů. Sherlock Holmes je jedním z nejslavnějším detektivů světa. V seriálu, ale také celovečerním filmu, řeší spolu se svým doktorem Watsonem napínavé detektivní zápletky.

Sir Charles Baskerville je za záhadných okolností nalezen mrtvev. Na místo přijíždí Sherlock Holmes a ujímá se vyšetřování. Během něj vyjde najevo, že nad rodem Baskervillů visí prokletí a životy dědiců ohrožuje obrovský démonický pes. Postupně do sebe jednotlivé střípky záhadné mozaiky zapadají, s jedinou výjimkou …

Pro mnohé diváky bude možná zklamáním, že tato série neobsahuje český dabing. Je tomu ale skutečně tak. Ti, kteří dobře ovládají anglický jazyk, nebo ti, kterým filmy s titulky nevadí, si mohou vychutnat tento snímek v originálním znění.

Mohu-li přidat kromě standardních informací i osobní poznámku, pak musím podotknout, že znám mnoho filmových zpracování Psa baskervillského, a toto nepovažuji právě za to nejzdařilejší. Nejvíce se mi líbí adaptace, kterou natočil v roce 1983 režisér Douglas Hickox. Ale také verze od BBC režiséra Davida Attwooda je dle mého soudu vydařenější. Tím ale nechci tuto verzi od Briana Millse nějak shazovat, dívat se na to dá, zvlášť pokud patří adaptace Doylova díla mezi vaše oblíbené žánry. Berte to ale výhradně jako můj subjektivní názor, každý máme trochu jiný vkus.

Země původu: Anglie
Rok vzniku: 1988
Režie: Brian Mills
Scénář: T.R. Bowen
Hrají: Jeremy Brett, Edward Hardwicke, Raymond Adamson, Donald Bisset, Philip Dettmer a další.


Hudba:
Patrick Gowers
Kamera: Michael B. Popley
Střih: Alan Ringland
Obsazení: Joan McCann
Produkce: Michael Cox, Rebecca Eaton, John Hawkesworth, June Wyndham-Davies

Délka: 102 minut
Formát disku: DVD5
Zvuk: stereo 2.0 anglicky, polský dabing (lektor)
Titulky: české, polské
Obraz: barevný, 4:3

Příbalový leták je poněkud chudší než u Monka a Columba – sestává jen z dvojlistu o formátu A4. Odmyslíme-li si úvodní stránku a zadní reklamní plochu, zbudou dvě stránky, z nichž jedna je věnována autoru literátní předlohy A. C. Doylovi a druhá obsahuje dva kratičké články (o muzeu Sherlocka Holmse v Londýně a o historii této postavy.

Jednou z charakteristik postavy slavného detektiva byla jeho vášnivá hra na housle, které se oddával zvláště ve chvílích usilovného přemýšlení nad zapeklitými případy. S tím koresponduje i filmová hudba, jejíž krátkou ukázku si můžete pustit zde:

Hudební téma z filmu Pes baskervillský:


Příbuzné texty

• Pes Baskervilský