Žena za pultem se blíží

Dnešní vydání časopisu Aha! přineslo ve svém tištěném i on-line vydání konkrétnější informace o očekávaném vydání seriálu Žena za pultem. Kromě toho je v článcích naznačen i osud dalších Dietlových seriálů a jejich možné vydání na DVD.

Celý článek si můžete přečíst zde. Zajímavé není ani tak upřesnění termínu vydání Ženy za pultem, u které bylo víceméně jasné, že dřív nebo později vyjde (pouze došlo k nějakým nejasnostem, o kterých jsme psali, a které vydání odsunuly); jako spíše reálná šance na vydání dalších kontroverzních seriálů.

Z nich ty nejproblematičtější budou zřejmě Muž na radnici a Okres na severu, které na rozdíl od Ženy za pultem, Majora Zemana nebo třeba Plechové kavalérie dosud nebyly po roce 1989 vysílány ani na televizi Prima, která je jakýmsi průkopníkem vysílání těchto seriálů. (Docela zajímavé je, jak po původních „silných prohlášeních“ TV Nova vytušila komerční potenciál těchto seriálů a začala je vysílat také – a pro příklady nemusíme chodit daleko – viz dnešní Malý pitaval z velkého města. Že by nové vedení této televize bylo pragmatičtější?). A po zkušenostech s problémy ohledně vydávání seriálu 30 případů majora Zemana se obávám, že ani zde nebude vše tak jednoduché a vydání těchto seriálů na DVD bude opět provázeno mediálním šumem.

Milovníci tohoto žánru však mohou doufat a snad se i těšit také na vydání seriálu Byli jednou dva písaři, který měl původně vyjít v edici DiViDi, po různých problémech se ale zdá, že tato společnost nakonec tento seriál vydávat nebude. To je ostatně možná i dobře, protože zatímco jedno DVD s českými předrevolučními seriály od DiViDi stojí okolo 280,– Kč, vydavatel Prague Promotion dokáže totéž vydat v ceně do 50,– Kč. A myslím, že plechový box na který předplatitelé musí čekat třičtvrtě roku cenový rozdíl nekompenzuje (i když cena 599,– Kč za kterou se tento kousek potištěného plechu prodává „nepředplatitelům“ z něj činí vpravdě sběratelskou záležitost.

Závěrem patří poděkování paní Dietlové, manželce zesnulého scénáristy, za příkladný postoj k odkazu svého manžela. Líbí se mi, že na rozdíl od některých jiných dědiců autorských práv, kteří se svými nereálnými požadavky a nároky prakticky blokují vydání některých významný filmová děl české kinematografie, paní Dietlová přistupuje k této otázce s úctou a hrdostí k odkazu svého manžela.


Příbuzné texty:
• Staré seriály málo vydělávají?
• Žena za pultem má zpoždění