Blesk – Tři veteráni

V úterý 11. prosince 2007 vychází v deníku Blesk v edici Pro radost populární pohádková komedie Tři veteráni. Cena 42,- Kč (s Bleskem 49,- Kč).

Komediálně laděný příběh, natočený na motivy stejnojmenné pohádky z knihy Jana Werich Fimfárum, je vyprávěním o lidské touze po štěstí, ale i o marnivosti, pošetilosti a neustálých proměnách života. Hlavními hrdiny příběhu jsou vojenští vysloužilci, kteří věří, že za jejich odvahu se jim dostane všech poct, ale skutečnost je poněkud odlišná. Ve vynikajícím hereckém obsazení filmu dominují v rolích Pankráce, Bimbáce a Serváce Rudolf Hrušínský, Petr Čepek a Josef Somr.

Tři vysloužilí vojáci – dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a vojenský kuchař Servác – jsou po propuštění z armády bez peněz a toulají se světem. Potkali na své pouti tři pohádkové skřítky a dostali od nich tři kouzelné dary. Klobouk schopný vyčarovat jakýkoliv předmět, bezedný váček se zlaťáky a harfičku, přivolávající libovolný počet sloužících.

Tři veteráni přemýšlejí, jak s dary co nejlépe naložit a nakonec se vypraví do království Monte Albo, kde se Bimbác zamiluje do princezny Bosany. Bosana je nejen krásná, ale navíc proradná a postupně vojáky o všechny dary připraví a nechá je vyhnat. Zatímco se s králem radují, co všechno budou moci s kouzelnými věcmi podnikat, vojákům ještě dlouho trvá než pochopí, co je pro ně na světě opravdu nejdůležitější. Pak se znovu objeví skřítci a zavedou veterány ke stromům s kouzelným ovocem. Po něm naroste Bosaně dlouhatánský nos, který dokonce překročí hranice království. Pomoci jí může jen ovoce z druhého stromu…

Žánr: Komedie / Pohádka

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1983

Délka: 93 minut

Kinopremiéra: 1. července 1984

Režie: Oldřich Lipský

Pomocná režie: Aleš Dospiva, Stanislava Hutková

Námět: Jan Werich

Scénář: Zdeněk Svěrák, Oldřich Lipský

Dramaturgie: Kristián Suda

Produkce: Karel Škop, Ivo Pitrák, Juraj Zach, Vlasta Synkulová

Kamera: Jiří Macák

Druhá kamera: Jan Hanzal

Asistent kamery: František A. Brabec

Hudba: Jaroslav Uhlíř

Střih: Dalibor Lipský

Zvuk: Jiří Lenoch

Architekt: Milan Nejedlý

Kostýmy: Irena Greifová

Animace: Jan Švankmajer, Bedřich Glazer

Triky: Vladimír Novotný, Adolf Hejzlar

Hrají: Rudolf Hrušínský (Pankrác), Petr Čepek (Bimbác), Josef Somr (Servác), Vida Skalská (princezna Bosana), Július Satinský (král Pikola), Zdeněk Svěrák (ministr), Miloš Kopecký (skřítek), Lubomír Lipský (skřítek), Jiří Kaftan (skřítek), Milan Lasica (celník), Jiří Hálek (generál), Vladimír Hrubý (flašinetář), Ladislav Gerendáš (hostinský), Vlasta Jelínková (babička), Miloslav Štibich (rolník), Jaroslav Vozáb (kastelán), Dana Balounová (chůva), Tomáš Vacek (playboy), Ivan Pokorný (písař), Hasse Steube, Paul Jaster, Wolfgang Emmrich, Jaroslav Páleník (Hans), Vladimír Hrabánek (velitel stráže), Mirko Musil (krčmář), René Gabzdyl, Milan Riehs, Lena Birková (žena s hrncem), Jiří Knot (velitel domobrany), František Kubíček (opilý host), Jan Kehár (dítě s babičkou)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky, anglicky

Obraz: barevný PAL 4:3

Bonus: Biografie, Fotogalerie, Píseň, Hra, Rozhovory (Milan Lasica, Vida Sklaská, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř), DVD-ROM