Aha! – Třetí princ

Kupovat si tento měsíc příbalová DVD umožňuje vytvořit si docela slušnou sbírku českých pohádek. V pátek 7. prosince 2007 vychází v edici deníku Aha! česká filmová pohádka Třetí princ. Byla natočena na motivy pohádky Karla Jaromíra Erbena O dvou bratřích. Scénář k ní napsali Ota Hofman a Antonín Moskalyk, který ji také režíroval. Cena 38,- Kč.  

Královna Země lva se jen těžce smiřuje se ztrátou jediného syna. Na radu děvčete od potulných kejklířů nechá uvařit jedinou rybu, kterou rybáři uloví v královském rybníce. Vodu nechá vypít kobyle, rybí hlavu dá sníst psici, sama sní rybí maso a kosti dá zakopat do zahrady. Po čase se královně narodí dvojčata Jaroslav a Jaromír. V ten den se narodí i dvě stejná hříbata, dvě štěňata a s z kostí v zemi vyrostou dva meče.

 

 

 

 

 

Malí princové vyrostou za rok jako jiní za sedm let. Když dospějí, objeví obraz té, která způsobila tragédii nejstaršího bratra a Jaromír se zamiluje krásné princezny z tajemného obrazu. Přes zákaz rodičů se vydá hledat krásnou dívku a svého zmizelého bratra. Najde ji v podivném království démantových skal, ale aby ji získal, musí splnit tři úkoly.  Nedokáže to a potká ho osud jeho staršího bratra – zkamení.

 

 

 

 

Na královském zámku Jaroslav pozná, že se bratrovi něco zlého stalo a vydá se po stopách obou princů. Nevede ho láska k princezně, ale odvaha, chytrost a silné pouto k bratřím. Oba bratry po třech zkouškách vysvobodí z kletby, která leží na Zemi démantových skal a společně s nevěstami z tohoto království se vracejí domů…

 

 

 

 

Pohádka byla natočena v roce 1983 pod záštitou Filmového studia Barrandov a vypráví o nejvěrnější bratrské lásce a o boji se zlem.

Žánr: Pohádka

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1982

Délka: 85 minut

Kinopremiéra: 1. července 1973

Režie: Antonín Moskalyk

Druhá režie: Vladimír Zelenka

Asistent režie: Vít Horálek

Námět: Karel Jaromír Erben

Scénář: Ota Hofman, Antonín Moskalyk

Dramaturgie: Marcela Pittermannová

Produkce: Václav Rouha, Václav Dobeš, Václav Petr, Zdena Černá  

Kamera: Jiří Šámal

Druhá kamera: Pavel Dosoudil

Asistent kamery: Jiří Zavřel

Hudba: Ivan Kurz

Střih: Zdeněk Stehlík

Kostýmy: Libuše Pražáková

Zvuk: Karel Jaroš

Architekt: Milan Nejedlý

Odborný poradce: František Michálek

Hrají: Pavel Trávníček (princ Jaromír / princ Jaroslav), Libuše Šafránková (princezna Milena / princezna ze skal), Luděk Munzar (král), Jana Hlaváčová (královna), Lubomír Kostelka (kupec), František Hanus (kovář), Zora Jandová (Týna), Oldřich Velen (rybář), Jiří Bartoška (princ Jindřich), Ota Sklenčka (sluha), Tereza Munzarová (holčička), Leoš Rousek (princ – 14 let), Vlastimil Jílek (učitel tance), Lucie Zedníčková (komediantka), a další

 

Údaje o DVD:  

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky

 

 

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: Fotogalerie, Rozhovory (Pavel Trávníček 3:02, Zora Jandová 4:54, Jiří Šámal 3:04), Filmografie (Antonín Moskalyk, Libuše Šafránková, Pavel Trávníček, Luděk Munzar, Jana Hlaváčová, Jiří Bartoška, Ota Sklenčka, František Hanus)