Blesk – Hogo Fogo Homolka

Ve čtvrtek 6. prosince 2007 vychází s deníkem Blesk další DVD z edice nostalgie – kultovní česká komedie Hogo-fogo Homolka. Cena 42,- Kč (s Bleskem 49,- Kč).

Film Jaroslava Papouška Hogo-fogo Homolka je volným pokračováním příběhů pražské rodiny Homolkových. Papouškovo vykreslení mentality maloměšťáka je tak bezprostřední a strhující, že se jméno Homolka stalo stejným reprezentantem měšťáctví, jakým byl v 19. století Herrmanův otec Kondelík. Ve filmu se setkáváme se všemi členy rodiny: s dědou a babi, jejich synem Ludvou s manželkou Heduš a dvojčaty Puťou a Máťou. Navíc poznáváme stařičké rodiče babi Homolkové, kteří žijí v jihočeské vesnici. Homolkovi se za nimi jedné neděle vypraví novým vozem, aby se rozloučili s údajně na smrt nemocným pradědečkem.

Rodina Homolkova oslavuje velkou událost: konečně si mohli koupit auto. Ihned jezdí na malé výlety na Hradčany, na letiště, a plánují větší. Radost jim pokazí dopis od prababičky. Pradědeček je na smrt nemocný a je třeba, aby se s ním přijeli rozloučit. Rozmrzelí Homolkovi proto zamíří do jihočeské vesnice, kde prarodiče žijí. Jejich špatná nálada se nezlepší ani po příjezdu do venkovského stavení. Pradědeček si vyšel nad ránem do lesa a pak na soutěž loveckých psů-norníků, babička s jejich příjezdem nepočítala a nemá jim co nabídnout k jídlu. Homolkovi přivezou z hospody aspoň buřty a pivo, pradědeček si zatím užívá s přáteli mysliveckou slavnost, popíjí a už vůbec se mu nechce umřít. Pražští Homolkovi se rozloučí s prababičkou a vracejí se domů. Cestou se ještě zastaví u rybníka, kde se babička kdysi jako dítě topila a málem by se nyní utopila znovu. Když ji ostatní členové rodiny zachraňují, ocitnou se všichni ve vodě. Pradědeček se šťastně vrací ze slavnosti a na lesní cestě zemře na mrtvici. Homolkovi propadnou atmosféře letního dne a s radostí se vrhnou do vody už bez oblečení. S příjemně chladivou vodou jako by odhodili banalitu svého života, zatímco po hrázi rybníka jede auto s mrtvým pradědečkem.

Žánr: Komedie

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1970

Délka: 76 minut

Kinopremiéra v ČR: 5. března 1971

Režie: Jaroslav Papoušek

Pomocná režie: Milan Muchna

Asistent režie: Marie Beránková

Scénář: Jaroslav Papoušek

Produkce: Jiří Šebor, Jaroslav Vlk, František Jaderník

Hudba: Karel Mareš

Kamera: Jozef Ort-Šnep

Asistent kamery: Antonín Mařík

Střih: Jiřina Lukešová

Zvuk: Milan R. Novotný

Kostýmy: Eliška Hofová, Anna Beránková

Masky: Rudolf Hammer, Růžena Bulíčková

Architekt: Karel Černý

Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Šebor-Bor

Hrají: Josef Šebánek (děda Homolka), Marie Motlová (babi Marie Homolková), František Husák (Ludva, syn Homolkových), Helena Růžičková (Heduš, snacha Homolkových), Petr Forman (dvojče Péťa, vnuk Homolkových), Matěj Forman (dvojče Máťa, vnuk Homolkových), Josef Kolb (pradědeček Tonda), Josefa Pechlátová (prababička), Jiří Čutka (Francek Pertlík), Václav Žižka (osmdesátník František Vaněček), Karel Fridrich (majitel psa), Jiří Hálek (řidič wartburgu), Dagmar Bláhová (řidičova přítelkyně), Vladimír Krška (hostinský Venda), Růžena Pružinová (sousedka Suchánková), Jindřich Chvojka, Dana Kubálková (dívka v plavkách), Hana Brejchová (hlas dívky v plavkách), a další

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky, anglicky

Obraz: černobílý PAL 16:9 (anamorf 2,35:1)

Bonus: Filmografie (Jaroslav Papoušek, Josef Šebánek, Marie Motlová, František Husák, Helena Růžičková, Petr a Matěj Formanovi, Josef Kolb, Josefa Pechlátová), Fotogalerie, Rozhovory (Helena Růžičková – 4:08, Václav Šašek – 4:12, Petr a Matěj Formanovi – 5:17)

Hlášky z filmu:

• „Čoveče, Ludvo já ti povim, todle je sakra procamraná neděle. Mohli jsme bejt v Teplicích na fotbale!“

• „Mářo, dyť von už ani tu kozu neuhlídá!“

• Děda: „Teď jsme teprve hogo fogo rodina, to je milo platný!“ Suchánková: „Jen se z toho auta neposerte!!“

• Babička: „Kluci, pojďte, já vám ukážu kde sem se jako mladá topila.“ Děda: „Prosimtě, co máš furt s tim topením!“