Fabrika na oficíry I. + II.

Poslední dobou se stávají oblíbeným obsahem DVD také filmové seriály, pro příklady nemusíme chodit daleko, např. velice diskutovaný seriál Třicet případů majora Zemama, polský Čtyři z tanku a pes, z dětských právě reprízovaný na ČT 1 kultovní seriál Návštěvníci. Současnou nabídku na pultech prodejen Levné knihy rozšiřuje něměcký mini seriál z roku 1989, který byl hodně zaměřen do vlastních řad a dotýkal se částečně palčivé německé minulosti.

Vzhledem k roku výroby pro české diváky je zajímavá účast českých herců. Seriál není v Čechách moc znám, proto jeho vydání může být docela zajímavé i s ohledem na stávající seriálovou tvorbu, neboť přináší zajímavý a poutavý příběh. Bohužel vydání má i několik smutných faktů. Prvním je tak trochu véháeskový obraz. Na každém DVD pak naleznete dva díly, jejichž rozdělení na kapitoly je trochu zvláštní, neboť pokud chcete přeskočit závěrečné titulky prvního dílu, neposune vás to na začátek druhého, ale až za jeho úvodní titulky.


„Fabrika na oficíry" (TV miniseriál)

(„Fabrik der Offiziere“)

Žánr: krimi, drama, historický
Země původu: SRN
Rok vzniku: 1989
Délka: I. (86 + 92 min.) II. ( 86 + 93 min.)
Jazyk: čeština, němčina
Titulky: české, anglické
Bonusy: žádné
Cena: 69,– Kč za jeden díl, celkem 138,– Kč za komplet

Režie: Wolf Vollmar
Hrají: Karl Walter Diess, Sigmar Solbach, Harald Dietl, Eliška bAlzerová, Hana Hegerová, Josef Abrhám, Manfred Zapatka, Thomas Holtzmann, Christian Rode, Kurt Conradi, Brigitte Karner, Tomáš Valík, Zdeněk Srstka, Marek Vašut.

Píše se únor roku 1944. Vojska wehrmachtu se snaží položit na lopatky tatíčka Stalina a „fabriky na oficíry“ rodí důstojníky jednoho za druhým, aby stíhali doplňovat již tak řídnoucí řady v prvních liniích. A právě v této době se odehrává příběh nadporučíka Kraffta a jeho nelehkého působení v jedné ze škol, kde se téměř hned stává nepříjemnou černou ovcí vidící svět jinýma očima než většina ostatních. Přestože se snímek přímo nedotýká hrůz války a je vyprávěn spíše v zázemí, proběhne vám během jeho sledování mnohokrát nepříjemný mráz po zádech.

Díl první:
Nadporučík Karel Krafft je odvolán z ruské fronty, aby se ihned stal profesorem na bavorské vojenské akademii. Tam doráží zrovna v okamžiku, kdy má pohřeb jeho předchůdce, poručík Barkow, který během výcviku vyletěl do povětří. Je v tom však něco divného a proslýchá se, že to byla naplánovaná vražda. Krafft se pomalinku noří do naprosto zkaženého a zkorumpovaného prostředí školy, která se na první pohled snaží být bezchybnou. Přesto zde najde lásku v podobě sekretářky svého nadřízeného a přítele kapitána, který se mu stane jediným spojencem.

Díl druhý:

Generál je podrážděný a přiděluje nadporučíka Kraffta k elitnímu oddílu H, který je podle něj zodpovědný za smrt Barkowa. Chce, aby Krafft co nejdříve odhalil jméno vraha a dohnal ho před spravedlnost. Vše však v naprosté tajnosti, aby zbytečně nezvířil již tak naprosto amorální atmosféru celé školy. Krafft zapadá stále níže do zkaženého bahna korupce, alkoholu a opileckých orgií. Je jasné, že na každém kroku získává nové nepřátele, neboť ruší jejich pohodlné a zaběhnuté životy.

Díl třetí:
Generál tlačí na Kraffta a dává mu lhůtu několika dní, neboť čas se krátí. Do školy přijíždí i Barkowova matka a někteří důstojníci se začínají zajímat o její vztah s generálem. Krafftův nadřízený Karla načapá se svou snoubenkou a začne ho vydírat, aby zjistil, proč smrt obyčejného poručíka vzbudila tak velký generálův zájem. Krafft začíná navštěvovat sanatorium zmrzačených vojáků, které se chystají jejich nadřízení „uspat“ hned, jakmile dorazí méně ranění vojáci schopní ještě v budoucnu boje. Smyčka kolem Barkowova vraha se začíná nebezpečně stahovat.

Díl čtvrtý:
Díky chytrému sedláckému rozumu nadporučíka Kraffta se vrah opravdu přiznává. Problémem je, že pouze a jen jemu. Krafft ho tedy dožene alespoň před vylučovací komisi, kde se všechno nějak špatně zvrtne a mladý kadet – vrah páchá sebevraždu. Je jasné, že tím zdaleka nic nekončí. Zvláště ne pro nadporučíka Kraffta.

Příbuzné texty:

• Co vychází na DVD – prosinec 2007