Blesk – Přání smrti

Někdo je na věky Terminátorem, jiný zase kolísá mezi Rockym a Rambem, jinému je souzeno se ve Smrtonosné pasti donekonečna ptát „proč zrovna já“. Některé životní role se ale včetně všech navazujících pokračování zrodily dávno předtím. Blesk v pátek 15. srpna 2008 vydá z katalogu Bontonfilmu Přání smrti za 49,- Kč, první z pěti krvavých fláků série (někdy také jako Touha smrti, ostatně tak to zazní na úvod i v dabingu). Nepřejte si ho!

Charles Bronson ve své nejslavnější roli! Osamělý mstitel, vybavený jen svou zbraní Magnum, se vydává do ulic New Yorku, aby vykonal spravedlnost na lidech, na které policie nestačí.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Hlavním hrdinou slavného amerického filmu je architekt Paul Kersey, průměrný občan, který nemá nic společného se světem násilí. Když je však zavražděna jeho žena a znásilněna dcera, změní se v bezcitného mstitele.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Přestože je příběh vybudován tak, aby bylo zcela zřejmé, že jediným východiskem ze situace je užití násilí, a to v maximální míře, je tu snaha zobrazit, jak těžké je odpovědět na zbytečné a nepochopitelné násilí. Příběh, který v sobě má něco z tragedie, ostře navozuje otázku bezmocnosti zákona proti organizovanému zločinu a práva obyvatel vzít spravedlnost do vlastních rukou, což je téma u nás dnes stále více než aktuální.

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

Obrazovka z DVD

A opět z komentářů:

V 70. letech přesídlili kovbojové Eastwood a Bronson z divokého Západu do zločinem prolezlých velkoměstských stok a odstartovali další klasická, jen mírně aktualizovaná jatka. Na toto převlečení kabátu symbolicky odkazuje v PŘÁNÍ SMRTI scéna z westernového městečka, kde Bronson natáčel 7 statečných, i závěrečný rozhovor Kerseyho s buldočím policejním inspektorem („NECHCEME VÁS V NEW YORKU. UŽ NIKDY.“ „INSPEKTORE, DO ZÁPADU SLUNCE?“). Narozdíl od nedotknutelného comicsového drsného Harryho je ale Paul Kersey obyčejným člověkem a obětí násilí, která jen pomalu přechází do ofenzívy a po zabití prvního chuligána doma zvrací. Hrdinu na jeho cestě provází solidární mlčení zachráněné oběti, hlasitý souhlas veřejnosti a později i tichá podpora ze strany policie. Veřejnost však neaplaudovala jen na plátně, ale i v kině, což kritiky právem značně znepokojilo a samotný Bronson musel později veřejně vystoupit a nabádat k tomu, aby lidé v době vzrůstající pouliční kriminality film nenapodobovali.

Kvalitní „revenge thriller“ s výborným Charlesem Bronsonem v hlavní roli. Zbytek hereckého ansámblu není pro film nikterak důležitý a účinkovat v jejich rolích by mohl v podstatě kdokoliv jiný. Po kvalitní „jedničce“ se však série dočkala dalších čtyř pokračování, které přes průměrnost postupně klesaly až k trapnosti.

Zadní strana

Žánr: Akční / Drama / Krimi

Země původu: USA

Původní název: Death Wish

Rok vzniku: 1974

Délka: 90 minut (1:29:35)

Světová premiéra: 24. července 1974

Režie: Michael Winner

Námět: Brian Garfield

Scénář: Wendell Mayes

Produkce: Hal Landers, Bobby Roberts, Michael Winner, Dino De Laurentiis

Hudba: Herbie Hancock

Kamera: Arthur J. Ornitz

Společnost: Dino De Laurentiis Company, Paramount Pictures

Natáčeno: Manhattan, New York City, New York, USA / Brooklyn, New York City, New York, USA / Chicago, Illinois, USA / Tucson, Arizona, USA / Pasadena, Kalifornie, USA

Hrají: Charles Bronson (Paul Kersey), Hope Lange (Joanna Kerseyová), Vincent Gardenia (detektiv Frank Ochoa), Steven Keats (Jack Toby), William Redfield (Sam Kreutzer), Stuart Margolin (Ames Jainchill), Stephen Elliott (policejní komisař), Kathleen Tolan (Carol Tobyová), Jack Wallace (Hank), Fred J. Scollay (okresní prokurátor), Chris Gampel (Ives), Robert Kya-Hill (Joe Charles), Edward Grover (poručík Briggs), Jeff Goldblum, Christopher Logan, a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9

Bonus: Trailery (ukázky z dalších filmů), Biografie herců a tvůrců, Trailer (2:22 anglicky)

Bonusy

Biografie

Trailery