Aha! – Šíleně smutná princezna

V pondělí 3. prosince 2007 vychází v DVD edici deníku Aha! hvězdně obsazený český pohádkový muzikál Šíleně smutná princezna. Dva z členů legendární skupiny Golden Kids společně ve filmu! Cena 38,- Kč.

Hudební pohádka Šíleně smutná princezna je určena především malým – ovšem ne těm nejmenším divákům. Vypráví příběh prince a princezny ze sousedních spřátelených zemí, kteří mají uzavřít sňatek, o čemž rozhodli jejich moudří otcové se svými rádci. Královské děti však o svém osudu chtějí rozhodnout samy a samy si také touží vybrat životního partnera, který se bude líbit jim, a ne takového, kterého určí státní důvody…

Králové Jindřich Spravedlivý a Dobromysl Veselý si před mnoha lety slíbili, že se jejich děti Václav a Helena v dospělosti vezmou. Mladí lidé se nehodlají podřídit slibům svých otců. Václav proto na cestě do Dobromyslova království otci uteče, aby se na případnou nevěstu podíval sám. Když chce tajně proniknout do zámku, seznámí se s půvabnou dívkou, ale vzápětí je zatčen a uvržen do vězení. Dívka, jíž se ztřeštěný mládenec zalíbil, ho navštíví v hladomorně, ale nepoví mu, že je princezna. Také Václav, který se do ní zamiloval, jí svou totožnost neprozradí. Na dvoře Helenina otce zatím vládne zmatek, rádcové králů Ypsilon a Iks kují pikle, aby zabránili sňatku královských dětí. Helenin otec dá dceři jasně najevo, že si nemůže vzít neurozeného muže. Helena si začne hrát na smutnou princeznu, aby vymohla na otci svolení provdat se za neznámého mladíka. Dobromysl vyzve všechny muže v zemi, aby se pokusili rozesmát jeho dceru. Václav uprchne z vězení, ale ani jemu se nepodaří Helenu vyléčit, protože ta si tajně čichne ke křenu a místo úsměvu se rozpláče. Princ je znovu uvězněn a s ním uvíznou nešťastnou náhodou v cele oba králové i princezna. Zde teprve všichni poznají pravdu. Nikdo ale nemá klíč a Iks s Ypsilonem mezitím rozpoutají válku. Odemkne jim až chůva. Mladí válku zastaví a jejich štěstí už nic nestojí v cestě.

Žánr: Pohádka

Země původu: Československo

Rok vzniku: 1968

Délka: 83 minut

Kinopremiéra: 7. června 1968

Režie: Bořivoj Zeman

Pomocná režie: Jiří Hraběta

Asistent režie: K. Berdychová, Marie Beránková

Scénář: František Vlček, Bořivoj Zeman

Produkce: Jiří Pokorný

Kamera: František Valert

Druhá kamera: Rudolf Holan

Asistent kamery: Pavel Nečesal

Hudba: Hammer Jan ml.

Architekt: Boris Moravec

Výtvarník: Neprakta

Kostýmy: Jan Skalický, Jarmila Romanová, Anna Blažková

Masky: Otakar Košťál, Alena Lojíková, K. Němec

Střih: Josef Dobřichovský

Zvuk: Adolf Nacháze

Společnost: Filmové studio Barrandov, skupina Feix – Brož

Hrají: Helena Vondráčková (princezna Helena), Václav Neckář (princ Václav), Jaroslav Marvan (král Jindřich Spravedlivý, otec Vá), Bohuš Záhorský (král Dobromysl řečený Veselý, otec), Josef Kemr (rádce Iks), Darek Vostřel (rádce Ypsilon), František Dibarbora (kat), Oldřich Dědek (ceremoniář a obveselovač Kokoška), Stella Zázvorková (chůva), Branislav Koreň (hostinský Janek od Vola), Ondrej Jariabek (voják Václav), Jozef Kuchár (voják Josef), Karel Effa (nápadník), Antonín Jedlička (nápadník), Oskar Hák (kuchař), Antonín Klimeš (právník), Jindřich Láznička (zbrojnoš), Vladimír Linka (zbrojnoš), Karel Pavlík (zbrojnoš), Viktor Riebauer (zbrojnoš), Vítězslav Černý (zbrojnoš), František Fontén (zbrojnoš), Jiří Štancl (zbrojnoš), Robert Vrchota (zbrojnoš), L. Semerád (zbrojnoš), Jan Pixa (ceremoniář krále Dobromysla), Gustav Heverle (jezdec), Miloš Vavruška (jezdec), Karel Fiala (jezdec), Jaroslav Kladrubský (jezdec), Karel Šlajs (jezdec), Milan Jonáš (venkovan s vozem/cirkusák), Josef Braun (Martin Chechták), Zdeněk Braunschläger (rádce), Mirko Musil (rádce), František Šeba (rádce), Vladimír Navrátil (dvořan), Bohuslav Kupšovský (dvořan), Milan Klásek (dvořan), Nejedlý Viktor (2) (dvořan), Zdeněk Plaček (dvořan), Miloslav Šindler (dvořan), Rudolf Veselý (dvořan), Jiřina Hautová (dvorní dáma), Milena Kaplická (dvorní dáma), Luďa Marešová (dvorní dáma), Marie Popelková (dvorní dáma), Jiřina Bílá (dvorní dáma), Blažena Slavíčková (dvorní dáma), Blažena Vernerová (dvorní dáma), Králíková (dvorní dáma), Jan Cmíral (cirkusák), Beda Lak (cirkusák), Miloslav Novák (cirkusák), Willy Kuk-Znamínko (cirkusák), Jaroslav Horký (pochop), J. Jurenko (pochop), Josef Chval (herold), Josef Borovian (číšník), V. Štengl (číšník), Balzer (číšník), Josefa Pechlátová (babička s pletením), Václav Štádler (fotograf), V. Dobeš (střapatý kluk), František Vlček (generál)

Údaje o  DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD5 4:3

Bonus: Fotogalerie, Rozhovory (Helena Vondráčková – 1:27, Václav Neckář – 6:58, Stella Zázvorková – 3:41), Filmografie (Bořivoj Zeman, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Jaroslav Marvan, Bohuš Záhorský, Josef Kemr, Darek Vostřel), Písničky (audio – písně z filmu s texty a akordy pro kytaru: Znám jednu starou zahradu, Kujme pikle, Jedním tahem, Slza s tváře padá, Já už to vím, Znám jednu krásnou princeznu)