Filmag Speciál 7 – Trestný prapor 1

Nový FILMAG SPECIÁL vychází již 9.11. 2007 s vynikající DVD přílohou „Trestný prapor – DVD 1“. Na rozdíl od běžné distribuce tentokráte vychází „Trestný prapor“ pouze na dvou DVD. Jeho závěr naleznete jako přílohu dalšího Filmagu Speciál.

Válka není procházka růžovou zahradou plnou vonných květů a motýlků třepotajících vesele křídly. Naopak. Válka je svinstvo, které sebou přináší smrt, zkázu a hrůzu. V takových okamžicích život jedince nemá příliš velkou cenu, a je s ním i podle toho zacházeno. Ponořte se společně s osvědčeným týmem redaktorů hluboko pod povrch válečné vřavy, do míst, kde německá armáda budovala svoje koncentrační tábory plné tmavých kobek a plynových komor, nechávala zajatce vykopávat masové hroby pro tisíce lidí a stavěla podzemní mučírny, z nichž zněl nepřetržitě pláč a řev obětí. Hákový kříž se stal symbolem krutosti. Pokud máte dostatečně silné nervy, můžete ho doprovázet od jeho cesty vzhůru až po hořký pád končící Norimberským procesem. Každý zločin si totiž zaslouží svůj trest. A Boží mlýny melou dál a dál…

Historické události druhé světové války byly vypovězeny v mnoha dokumentárních i hraných filmech. Jedna z temných kapitol ruského boje za osvobození, však nebyla nikdy zaznamenána. Zoufalé boje tisícovek trestných praporů, složených z mužů, trestanců kterým sovětský režim dal jasně na výběr – buď zemřou rukou kata, nebo budou do posledního dechu bojovat proti fašistickému nepříteli. Trestné prapory, muži, kteří neměli co ztratit. Vojenské útvary v nichž bojovali kriminálníci, stejně jako muži, kteří šlápli vedle, kněží, hrdinové, nebo dezertéři. Jednotky, které byly postradatelné a byli proto nasazovány do nejtěžších bitev. Bratrstva lidí, jejichž jediným smyslem bylo dožít se příštího dne. A toto je epický příběh jednoho z nich!

Jedenáctidílná série, natočená v roce 2004 Nikolajem Dostalem je založená na reálném základu vzpomínek těch, kteří přežili. je natočena velkorysým stylem, který jí přibližuje k vysoce hodnocenému seriálu bratrstvo neohrožených. Charaktery jednotlivých postav jsou vykresleny bez patosu a falešného hrdinství, kamera nápaditě zachycuje jejich bouřlivý život v němž smrt byla častým hostem. Vysoký důraz na reálnost prostředí, postav a dialogů tvoří nejen živou, ale i zajímavou mozaiku osudů, těch kteří dostali poslední životní šanci – bojovat za vlast do posledního dechu.

Originální název: Shtrafbat
Žánr: válečný, drama
Rok vzniku: 2004
Režie: Nikolai Dostal
Námět: Eduard Volodarsky
Hrají: Aleksei Serebryakov, Yuri Stepanov, Aleksandr Bashirov, Iliya Kovrizhnykh, Aleksei Zharkov, Roman Madyanov, Dmitri Nazarov, Andrei Smolyakov, Viktor Suprun, Vasili Mishchenko, Andrei Merzlikin, Olga Kalashnikova, Aleksei Oshurkov, Timofei Tribuntsev, Maxim Drozd a další

Příbuzné texty:

• Co právě vychází – listopad 2007