Levné knihy – Oscar Wilde

Záběr nabídky filmů na DVD v prodejnách Levných knih je skutečně pestrý, v rámci našeho webu jsme představili část produkce s indiánskou tématikou, zmínili jsme se o speciální produkci společnosti TROMA, která rozhodně nepatří mezi klasickou filmovou tvorbu, psali jsme i o filmech, které jsou inspirovány japonskými komiksy manga. Samozřejmě jsme se věnovali klasikům filmového nebe, jako byl režisér K. Kieslowski, včetně představení jeho tvorby.

V této oblasti je nabídka nejširší, dalším slavným filmovým režisérům se budeme věnovat v blízké budoucnosti.

Tentokrát zaměříme pozornost na další zajímavou oblast, kterou jsou životopisné filmy. Prvním filmem, o kterém se zmíníme, bude britský film Oscar Wilde.

Na úvod si položme otázku, kdo to vlastně byl? Většina z nás si ho asi pamatuje jako divadelního autora proslulých her Jak je důležité míti filipa, příp. Ideální manžel, ale Oscar Wilde nebyl jen dramatik, byl to také spisovatel a zejména člověk, jehož životní osud dodnes stojí za připomenutí.

Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde (16.10.1854  – 30.11.1900) byl anglický dramatik, prozaik, básník a esejista irského původu. Narodil se v Dublinu do významné rodiny, jeho otec William byl přední irský oční a ušní chirurg, lékař královny Viktorie, zároveň učenec a spisovatel, který byl za své služby povýšen do šlechtického stavu. Matka Jane byla úspěšná spisovatelka a irská nacionalistka, píšící pod jménem „Speranza“.

Oscar Wilde vynikal inteligencí a pronikavým úsudkem, ke skvělým studijním výsledkům mu dopomohla jistě i schopnost rychle se orientovat v textu a fenomenální paměť. Vystudoval s výborným prospěchem klasickou filologii v Dublinu a na Oxfordu, kde začal psát verše a seznámil se s dekadentními názory, které na něho měly velký vliv. V Oxfordu exceloval, za báseň Ravenna získal prestižní cenu a studia zakončil ověnčen nejvyššími možnými poctami. Stal se ústřední postavou hnutí dekadentů, proklamujících oslavu krásy a odmítajících spojení umění a morálky. Žil svobodně bez ohledu na konvence a pokryteckou morálku vyšších vrstev viktoriánské Anglie, vědomě šokoval prudérní společnost.

Dne 29. května 1884 se oženil s Constance Lloydovou, jejíž finanční zabezpečení mu umožnilo žít v relativním luxusu. Oscar Wilde byl citlivým a milujícím otcem dvou synů – Cyrila a Vyvyana. Od roku 1891 se datovalo Wildovo intimní přátelství s lordem Alfredem „Bosie“ Douglasem. Čtyři roky poté byl obžalován z homosexuality, která byla v Anglii od r. 1885 ilegální, a byl odsouzen na 2 roky těžkých nucených prací v Readingu.

Jeho žena Constance se od něj odvrátila a změnila sobě a synům příjmení na Hollandovi. Constance zemřela v roce 1898 v italském Janově, syn Cyril byl zabit během 1. světové války ve Francii. Vyvyan se stal spisovatelem a překladatelem a roku 1954 publikoval své paměti.

Oscar Wilde se po návratu z vězení potuloval po Evropě, převážně pobýval ve Francii. Zemřel v bídě s podlomeným zdravím ve věku pouhých 46 let Paříži. Je pochován na hřbitově Père Lachaise v Paříži.

Z jeho tvorby:

Próza: Strašidlo cantervillské, Šťastný princ a jiné pohádky, Portrét pana W. H., Zločin lorda Artura Savila, Intence, Obraz Doriana Graye, Dům granátových jablek, Lidská duše za socialismu, Lady Fuckingham

Básně: Balada o žaláři v Readingu

Divadelní hry: Věra aneb Nihilistka, Vévodkyně z Padovy, Salome, Vějíř lady Windermerové, Bezvýznamná žena, Ideální manžel, Jak je důležité míti filipa

Zdroj: internet

Oscar Wilde

(Wilde)

Žánr: drama
Země původu: Velká Británie, Německo, Japonsko
Rok vzniku: 1997
Délka: 118 min.
Jazyk:
angličtina
Titulky: české
Cena: 99,– Kč

Režie: Brian Gilbert
Hrají: Stephen Fry, Jude Law, Vanessa Redgrave, Jennifer Ehle, Gemma Jones, Judy Parfitt, Michael Sheen, Zoë Wanamaker, Tom Wilkinson, Ioan Gruffudd, Mark Letheren, Orlando Bloom, Adam Garcia, James D‘Arcy

Britský dramatik a spisovatel Oscar Wilde sice žil v manželství a měl dva syny, ale navzdory něžnému vztahu k manželce podlehl i vášnivé lásce k oslnivě krásnému, ale poněkud sobeckému a lehkomyslnému lordu Rossovi. Wilde se ocitá mezi mlýnskými kameny divadelních úspěchů a společenského opovržení.