Pondělní Aha! s DVD – Romance pro křídlovku

Po týdenním půstu vydá deník Aha! v pondělí 18. srpna 2008 dalšího zástupce domácí kinematografie, film Romance pro křídlovku za 44,– Kč. Evokace venkovské pouti, láska k děvčeti od kolotoče, patina starobylých zábav, prvního setkání se smyslností i smrtí. Ve venkovské hospodě se po třiceti letech setkávají staří známí, kteří kdysi milovali totéž děvče.

Otakar Vávra se v 60. letech vzepjal k mimořádným tvůrčím výkonům, zařadil se po bok svých žáků, inovujících filmový jazyk i témata. V tomto filmu se přiklonil k poetickému stylu, předurčenému už nostalgickým zacílením stejnojmenné básnické předlohy Františka Hrubína. Úspěšným zfilmováním Hrubínovy Srpnové neděle a také jeho novely Zlatá reneta se Vávrovi podařilo adekvátně transformovat náladu a lyrickou jemnost Hrubínovy básnické poémy , která je nostalgickou vzpomínkou stárnoucího muže na krásné roky mladistvého okouzlení láskou a deprimujícím setkáním s nepřející realitou bourající iluze: zamilovaní nebyli připravení svůj velký cit unést a obhájit si jej vůči svému okolí.

Byly to pouhé čtyři takty z Herkulových lázní na křídlovku, které přiměly hosta odcházejícího pozdě večer z venkovské hospody, aby si pozorněji prohlédl hráče. Tak se po třiceti letech setkají dva muži, jež před lety spojovala láska k dívce od kolotočů. Někdejší student Vojta, nyní zestárlý ředitel místní školy, a Viktor, dnes stejně jako dříve – komediant. Vojta žádá Viktora, který se do vesnice vrátil opět s pouťovými atrakcemi, o setkání s Terinou. Viktor ho zaveze k hřbitovu a Vojta se dovídá, že dívka zemřela.

Melodie, kterou hraje na křídlovku Viktor, vrací hrdiny do minulosti. Jejich příběh se udál jedno prázdninové venkovské léto, plné vůní trav a květin a letních zvuků české vesnice. Student Vojta, který pečoval o velmi starého dědečka, hovořícího už jen s mrtvými, a který čelil svodům divoké Tonky, se setkal na pouti u kolotoče s Terinou. Mezi mladými lidmi vznikla dětsky naivní, ale osudová láska. Do příprav jejich útěku od rodin zasáhla smrt Vojtova dědečka. Nestihl schůzku s dívkou, aby v rozhodné chvíli posloužil mrtvému.

Terina, šokovaná myšlenkou na Vojtovu „zradu“, neměla sílu bránit se Viktorovi, majiteli střelnice, který ji zatáhl jako budoucí ženu do své maringotky. Ráno zastihl Vojta vozy světských již na cestě z vesnice. Bolem oněmělá Terina seděla vedle Viktora, který se po studentovi ohnal bičem. Po létech se Vojta dozvídá od Viktora, že dívka po dvou měsících zemřela na záškrt, a také, že si přála umřít…

Nejmelancholičtější Vávrův film odhaluje skryté rezervy režisérova talentu. Trpké postávání nad ruinami mladých snů, hořkost nad promarněným štěstím a zmařeným životem proráží na povrch v mučivě citlivých náladách.

Film získal kromě řady domácích ocenění i Zvláštní cenu poroty a Stříbrnou medaili na MFF v Moskvě 1967 a Stříbrnou sirénu na Přehlídce čs. filmů v Sorrentu 1969.

Žánr: Drama / Romantický
Země původu: Československo
Rok vzniku: 1966
Délka: 84 min.
Premiéra v kinech ČR: 3. března 1967
Režie: Otakat Vávra
Námět: František Hrubín
Scénář: František Hrubín, Otakar Vávra
Produkce: Jiří Pokorný, Miroslav Smrček, Vlasta Synkulová
Hudba: Jiří Srnka
Kamera: Andrej Barla
Společnost: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Šmída – Fikar
Natáčeno: Vysoký Újezd, Jevany, Kamenný Přívoz, Jílové u Prahy

Hrají: Július Vašek (Vojta – padesátiletý), Štefan Kvietik (Viktor), Jaromír Hanzlík (Vojta – student), Zuzana Cigánová (Terina), Miriam Kantorková (Tonka), Janusz Strachocki (dědeček – dabing Bohuš Záhorský), Jaroslav Rozsíval (Vojtův otec), Jiří Štancl (Terinin otec), Věra Crháková (Terinina matka), Jaroslav Heyduk (pohřební agent), Karel st. Roden (pohřební agent), Václav Švec (hrobník), Marie Štrampachová (Vojtova teta), Jindřich Vocásek (vesničan), Emanuel Kovářík (vesničan), Jaroslav Kladrubský (vesničan), Vladimír Linka (vesničan), Vladimír Navrátil (vesničan)

Údaje o DVD (Bonton Film / Centrum českého videa):
Zvuk: Dolby Digital 2.0 česky
Titulky: česky
Obraz: černobílý PAL 4:3
Bonus: Filmografie, Fotogalerie, Rozhovory (Jaromír Hanzlík, Miriam Kantorková, Otakar Vávra)