Filmag zábava 15 – Útok na ponorku 2: Klamný cíl

Tento pátek 15. srpna 2008 po předchozím útočení Filmag dává na pulty Útok na ponorku 2-Klamný cíl za 39,– Kč. Co mají ta dvě veledíla společného kromě části produkčního týmu, Dudikoffa a ponorky, kdo ví. Jeden díl jmenuje v originále Crash Dive a druhý Counter Measures, v jednom hlavní postava James Carter a ve druhém Jake Fuller.

A jak nás upozorňovala v komentářích i Mája, některé (a nejen české) zdroje si navíc z prstu vycucaly ještě nějakého Zacha Silvera a hlavní ženskou představitelku uvádějí pod jménem Wendy Schumacher, navíc do toho občas někdo přimíchá i syrské teroristy (Mark Deming, All Movie Guide).

Děj je „velmi netradiční“, jak jsem zmiňoval již minule. Ovšem právě díky Máje se mohu pokusit tentokrát o detailnější popis díky doporučeným zdrojům. Takže díky a citlivější povahy prominou závěr, pokusil jsem se ho trochu zmírnit.

Jake Fuller je námořník, kterému zahynul bratr v misi. Má kvůli tomu výčitky svědomí, dokonce si chce vzít život, přesto se stane kapitánem a navíc námořním lékařem (ale celý film mu prý nikdo doktore neřekne). Je vybrán do výměnného programu mezi ruským a americkým námořnictvem na přátelskou návštěvu ruské ponorky. Ruská femme fatale Nishka zařídí, aby se dostal na ponorku Odessa.

Ale on i jeho kolegyně, údajná zdravotnice Swainová, nakonec skončí v rukou teroristy, ruského kapitána Petrova, který ponorku unese a hrozí odpálením jaderných zbraní. K tomu potřebuje jediného člověka, Nikitu, protože ten jediný pracovat s počítačem, který umožňuje odpálit jaderné zbraně. Ze Swainové se vyklube námořní důstojník a vysvětlí se důvod, proč byl na misi vybrán právě Fuller – i když je v současnosti pacifistou, býval členem námořních jednotek SEAL.

Petrov chce stvořit nové Rusko a je převědčený, že k tomu je zapotřebí použitím několika hlavic vyhladit několik ruských měst. Zatímco se američtí námořní důstojníci hašteří, jak se vypořádat se situací, Nishka se pokusí zabít amerického velvyslance Silvera, který odhalil detaily plánu. Na palubě velitelské lodi zatím admirál Harrison a kapitán Blake, důstojníci námořních zpravodajských služeb, rozhodují co podniknout, aby zabránili Petrovovi rozpoutat třetí světovou válku.

Naštěstí pro ně je na palubě ponorky Fuller, který i po uvěznění Swainové dokáže nakopat zadky mnoha Rusům. A když se Petrov a Nikita chystají odpálit rakety, podaří se je zastavit. A zbývá už jen závěrečné zúčtování, ve kterém Fuller zabíjí Petrova vším, co má po ruce.

Když je všemu šťastný konec, Fuller a Swainová plánují dovolenou, zatímco velvyslanec Silver s manželkou se připravují na příští volby.

Co byste asi tak čekali? Vždyť je to film s Dudikoffem. To vždycky znamená něco vojenského, pár rvaček a nějaké poprsí…

No a na závěr ještě citace z diváckých ohlasů (jestli je to zrovna k tomuhle filmu):

Je to béčko, ale shlédnout se to dá. Je fakt, že jediné, co si z toho pamatuji je: 1) jak si Dudikoff vývrtkou vyoperoval kulku ze stehna, 2) přivítání se s teroristy na palubě ponorky – Dudikoff nic netušíc si připíjí alkoholem (s narkotikem) a říká: „To musí být dobrý ročník“, poté, co se složí na zem, řekne vůdce teroristů: „Asi to nebyl tak dobrý ročník“.

A oficiální text:
Volné pokračování thrilleru ÚTOK NA PONORKU vzniklo v roce 1999 a opět se v něm v plné své parádě představuje akční hvězda MICHAEL DUDIKOFF. Tentokrát představuje lékaře amerického námořního vojska Jakea Fullera, který se společně se členy šesté flotily připojí k jedné z ruských nejnovějších ponorek pro cvičení ve Středozemí. Spolu s plukovníkem Swainem (Alexander Keith) skončí ve spárech bezcitných teroristů, kteří mezitím ovládli ruskou ponorku. Nebezpečí však nehrozí pouze jim, ale celé Zemi. Teroristé totiž disponují smrtící nukleární zbraní!

Žánr: Thriller / Akční
Země původu: USA
Rok vzniku: 1999
Délka: 90 minut
Původní název: Counter Measures / Crash Dive 2
Světová premiéra: 28. března 1997
Režie: Fred Olen Ray
Scénář: Steve Latshaw
Produkce: Ashok Amritraj, Andrew Stevens
Hudba: David Wurst, Eric Wurst
Kamera: Thomas L. Callaway, Michael G. Wojciechowski
Společnost: Royal Oaks Entertainment Inc.
Natáčeno: Los Angeles, Kalifornie, USA / San Francisco, Kalifornie, USA / Moskva, Rusko
Hrají: Michael Dudikoff (kapitán Jake Fuller), James Horan (kapitán Petrov), Alexander Keith (nadporučík Swainová), Scott Marlowe (velvyslanec Silver), Lada Boder (Nishka), Robert Donovan (fregatní kapitán Gregori), Rick Cramer (nadporučík Slavin), Tracy Brooks Swope (kapitán Blakeová), Francine York (Pamela Silverová), Cliff Potts (admirál Harrison), Robert F. Lyons (fregatní kapitán Larkin), Victor Raider-Wexler (ministr Shikov), Eric Lawson (kapitán Donner), Alex Veadov (nadporučík Daninski), R. Lewis Brahtz (David Fuller), Sonny King (korvetní kapitán Rodgers), Oleg Taktarov (strojník Dimitri), Marc Vahanian (ruský námořník), David Getz (Koshov), Hannes Jaenicke (Nikita)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky
Titulky: česky
Obraz: barevný PAL 4:3
Bonus: žádný