Právo s DVD – Duše jako kaviár

Právo se zřejmě rozhodlo nás všechny napínat a zkoušet, kolik vydržíme. A tak místo na pátek 29. srpna 2008 dlouhodobě slibovaného pokračovní Kill Bill 2 nakonec bude Duše jako kaviár za 49,- Kč. O filmu jsme již informovali , dokonce dvakrát , takže jen pro osvěžení paměti – film o cestě za štěstím, na níž člověk udělá stokrát stejnou chybu, aby ji až po stoprvé napravil.

Mozaika příběhů jedné rodiny začíná kuriózní smrtí postaršího muže, který posilněn viagrou zkolabuje při milování s mladou milenkou. A zatímco jeho dcera Anna později pláče nad jeho parte, její matka se vedle v pokoji miluje se svým mladším milence, taxikářem Petrem. Situace možná neobvyklá, ovšem ne ve světle skutečnosti, že na pohřbu jsou vedle matky, Anny a její vdané sestry Jany, především otcovy nesčetné milenky. A také nesmělý mladík, který se po obřadu představí ženám jako otcův syn Vladimír, o kterém žádná z nich neměla tušení. Postupně se odhalují nepříliš idylické vztahy. Jana se zoufale a marně snaží udržet rozpadající manželství se záletným Janem, který ji podvádí s její nejlepší kamarádkou, emancipovanou kráskou Karin. Anna se trápí svými nadbytečnými kily, čeká na svou první velkou lásku a ze srdce nesnáší přítele své matky. Všechny bydlí v jednom domku, a tak není o konflikty nouze. Vladimír, který jako nepříliš úspěšný malíř žije chudě ve sklepním ateliéru, před časem odešel od své manželky Marcely a hluchoněmé dcerky Natálky, rád by se ovšem vrátil zpátky, což jeho žena přes poměrně přátelský vztah odmítá.

Ani jedno z řešení, pro které se sourozenci rozhodnou, aby se dostali z potíží však nevypadá nadějně. Jana si nechá zvětšit prsa, Anna začne shazovat kila, aby se zalíbila novému spolužákovi Davidovi a Vladimír doufá, že si svými obrazy vydělá na cestu na Novou Guineu, kam odjede a už se nevrátí. Janina nová prsa však manžela příliš nezajímají, Anna zjistí, že ji zase až tak nezajímá David a Vladimír prodá jediný obrázek. Utržené peníze mu však ukradne osamělá Ruska Jelena, které se jednoho večera ujal a nechal ji i jejího malého syna u sebe přespat. A jakoby to bylo málo, sedne si v autobuse na použitou injekční stříkačku. Bojí se, že by mohl být nakažen virem HIV a tak si nechá udělat test. Na výsledky však bude muset čekat tři měsíce. Postupně se napjaté vztahy dají do pohybu. Jan opustí manželku a nastěhuje se ke Karin, která kvůli němu vyhodí svého dobráckého manžela Františka. Ten se nastěhuje do podnájmu, kde se seznámí se sousedy, přátelskými Rusy, mezi nimiž je i Jelena. Nešťastná Anna je rozhodnuta skočit ze železničního mostu, před smrtí jí však zachrání neznámý mladík. Vladimír prodá ateliér, aby mohl odjet na Novou Gunieu. Jana se pokouší získat svého dávného ctitele Ríšu. Bude ji však ještě chtít?

Hořká, lehce cynická komedie je podle slov jejího autora Milana Cieslara inspirována skutečnými příběhy jeho známých a přátel a je také malou poctou italskému spisovateli Albertu Moraviovi. Těží z prolínání epizod několika postav, spjatých příbuzenskými, manželskými a mileneckými vazbami. Podle mozaikovitého dramaturgického vzorce se příhody jednotlivých postav postupně splétají a vrství, aby byly ke konci nějakým způsobem „vyřešeny.” Zaměřením na intimní, především erotické vztahy v současné hektické době může Cieslarův dlouhodobý autorský projekt připomínat Jakubiskovo Post coitum.Zde však jde o chladně vypočítaný matematický vzorec, u něhož je v zásadě jedno, kdo, s kým a proč. V Kaviáru se zájem soustřeďuje pouze na jednu rodinu, na jejímž životě se autor snaží prezentovat zkušenosti skutečně ze života odpozorované, ne-li dokonce osobně prožité. Duše jako kaviár je filmem s celou řadou zajímavých scén a situací, které velmi dobře znáte z vlastního života, a proto se jim můžete s takovou upřímností zasmát. Možná mu chybí rafinovanější scenáristický tvar, lepší práce s obrazem a také technické provedení, přesto lze říci, že jde o projekt velice slibný a rozhodně ne marný.

Žánr: Komedie

Země původu: Česká republika

Rok vzniku: 2004

Délka: 106 minut

Premiéra v kinech ČR: 14. října 2004

Režie: Milan Cieslar

Scénář: Milan Cieslar

Produkce: Milan Cieslar

Hudba: Jan Černý, Narvan – píseň Skončíme v sobě

Kamera: Jiří Macháně

Společnost: Happy Celluloid, Barrandov Studio a.s., Ateliéry Bonton Zlín

Hrají: Tatiana Vilhelmová (Jana), Vilma Cibulková (matka), Karolína Kaiserová (Anna), Ondřej Vetchý (Jan), Jan Budař (Vladimír), Filip Blažek (Ríša), Alice Bendová (Karin), Saša Rašilov (František), Viktoria Flídr (Jelena), Petra Jungmanová (Marcela), Jana Bernášková (Miluška), Michal Pavlata (tchán), Josef Nedorost (otec), Roman Luknár (Petr), Ondřej Pergl (David), Dagmar Pasevová (Dagmar), David Novotný (muž se psem), Lenka Sagulová (Natálka), Daniel Russo (Andrej), Matiáš Kohlíček (Hugo), Kateřina Daňková (milenka otce), Václav Neužil (student), Ladislav Hampl (homosexuál), Alice Šnirychová (lékařka), Tereza Roglová (psychiatrička), Martin Tržil (pojišťovák), Jaroslav Hanuš (spolužák), Jana Kučerová (spolužačka), Erika Deutschová (ředitelka školy), Svatopluk Svoboda (plastický chirurg), Jana Šulcová (matka Vladimíra)

Údaje o DVD (vydavatel MagicBox):

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1, 2.0 česky

Titulky: česky pro neslyšící, anglicky

Obraz: PAL 16:9

Bonus: trailer, film o filmu, fotogalerie