Filmag zábava 17 – Battle Royale II: Requiem

Někdy je lepší zůstat u jedničky, ale kdo by nechtěl využít předchozího úspěchu. Na další pátek 29. srpna 2008 naplánoval Filmag pokračování titulu z minulého týdne, očekávejme tedy Battle Royale II: Requiem, opět za 39,- Kč.

 

Tenhle kousek už ale zdaleka takovou chválu nesklízel, ale i on díky Filmhouse vyšel před časem ve dvoudiskové edici.

 

Od poslední Battle Royale, která skončila ne úplně podle pravidel, už uplynuly tři roky. Shuya Nanahara a Noriko Nakagawa byli stíháni pro vraždu učitele a porušení několika zákonů, tyhle prohřešky však dávno vybledly tváří v tvář jejich dalším činům. Nanahara totiž založil hnutí odporu a vyhlásil válku všem dospělým. Pravidelně přes internet vysílá do počítačů japonské mládeže svá poselství. Nanaharova armáda, složená většinou ze sirotků a dorostenců oddaných jeho věci, se tak rázem dostává na přední stránky novin a do zaměřovače samotné vlády. Ta vydá rozkaz vytvořit program "Battle Royale 2".

 

Armáda opět unese třídu patnáctiletých výrostků cestou na školní výlet a opět jsou děti postaveny před volbu „Zabij, nebo zemři“. Ale tentokrát se pravidla hry trochu změnila. Spolužáci už se nemají pozabíjet navzájem, ale mají za úkol zlikvidovat Nanaharovu teroristickou skupinu. Jako všechna pokračování je i druhý díl Battle Royale výpravnější, hlučnější, akčnější a krvavější. Oproti prvnímu dílu se tematické těžiště přeneslo z psychologie postav a dospívání na světový terorismus, mocenské války a alibistickou propagandu.

 

 

 

 

 

A pokud jsem si první film na základě přečtených recenzí pořídil, pak cituji recenzi, kvůli níž jsem dvojku nechal ležet. Je z měsíčníku Ikarie, 194. číslo z června 2006 a autorem recenze na straně 10 je Pavel Žďárek:

 

Kenči Fukasaku stvořil v roce 2000 nesmrtelnou klasiku, která vyráží dech. O tři roky později se k látce vrátil, ale hned po prvním natáčecím dni zemřel a na jeho místo nastoupil jeho syn Kenta. Ten se také podílel na scénáři, který má možná stabilní kostru, ale maso a svaly už nemají potřebnou kvalitu, aby vznikl dobrý člověk, natož film.

 

Syn není jako otec a můžeme se jen dohadovat, co by vzniklo, kdyby Kenči žil. Ve filmu je totiž vlastně všechno špatně. A nejhorší je, že špatných filmů je sice spousta, ale těch nudných tak jako Battle Royale 2 zas tolik není. Je to taková nuda, že shlédnout celý film (rovné 2 hodiny) na jeden zátah je opravdu výkon.

 

Kenta Fukasaku vrátil do hry přeživšího z jedničky, a sice studenta Nenaharu, který se coby terorista mstí všem dospělým. Vraždí je, aby vrátil svobodu a mír dětem. Proti němu dospělí nasadí třídu studentů, kteří stejně jako v jedničce dostanou výbušné obojky a jsou plně vyzbrojení posláni na ostrov, kde Nenahara sídlí, s úkolem ho zabít.

 

Jenže vraždění dětí dětmi už zdaleka nefunguje tak jako v díle prvním. Tady už to vypadá jako tuctový akční film a ani vaše záda nenapadne, že by po nich mohl běhat mráz, jelikož všechny emocionálně vypjaté scény dávno neberou dech, ale působí pateticky a někdy až směšně.

 

Základní chybu lze najít už v příliš naivním scénáři. Dále tu máme nezajímavé herce a rutinní práci kamery a zvuku. Dvojka se už jen hlásí k svému slavnějšímu předchůdci a bohužel mu kazí dobré jméno. Jo, válka a zabíjení je hnusné, to víme už dávno. Ale už dlouho nám to nikdo neservíroval takhle nudně.

 

 

Žánr: Drama / Akční

Země původu: Japonsko

Rok vzniku: 2003

Délka: 134 minut (155 minut režisérský sestřih)

Původní název: Batoru rowaiaru II: Chinkonka

Světová premiéra: 18. května 2003 – Francie (Cannes Film Market)

 

Režie: Kenta Fukasaku, Kinji Fukasaku

Scénář: Kenta Fukasaku, Norio Kida, Koushun Takami

Produkce: Shigeyuki Endô, Kenta Fukasaku, Kimio Kataoka, Hikaru Kawase, Masumi Okada

Hudba: Masamichi Amano

Kamera: Toshihiro Isomi

Společnost: Fukasaku-gumi

Natáčeno: Nishisinoki-gun, Nagasaki, Japonsko / Pákistán

Hrají: Tatsuya Fujiwara (Shuya Nanahara), Aki Maeda (Shiori Kitano), Shûgo Oshinari (Takuma Aoi), Ayana Sakai (Nao Asakuraová), Haruka Suenaga (Haruka Kuzeová), Yuma Ishigaki (Mitsugu Sakai), Miyuki Kanbe (Kyoko Kakeiová), Masaya Kikawada (Shintaro Makimura), Yoko Maki (Maki Soudaová), Yuki Ito (Ryo Kurosawa), Natsuki Kato (Saki Sakuraiová), Aki Maeda (Noriko Nakagawaová), Riki Takeuchi (učitel Riki Takeuchi), a další

 

Údaje o DVD

 

Zvuk: Dolby Digital DTS, 5.1 japonsky, 5.1 česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9

Bonus: u speciální edice viz odkaz výše, v tomto vydání žádný

 

Eshop Řitka video, s.r.o.