Blesk – Tonoucí se stébla chytá

Česká televize se rozhodla v období prázdnin na obrazovkách reprízovat nejlepší francouzské komedie s Louisem de Funésem. Podobný nápad měli i vydavatelé deníku Blesk. První z filmů s názvem Tonoucí se stábla chytá patří spíše k méně často uváděným veselohrám Louisem de Funésem. V Blesku vyjde opakovaně v rámci cyklu Červenec s francouzskou komedií již toto úterý 10. července 2007 za 49,- Kč.

Tomuto filmu je letos rovných čtyřicet let! Pan Fourchame (Louis de Funés), majitel loděnice, v záchvatu vzteku vyhodí svého geniálního konstruktéra plachetnic. Andre Castagnier (Robert Dhéry) ale zanedlouho dostává prestižní cenu za vítězství v závodě se svou lodí Plaváček a nabídky z celého světa se jen hrnou.A s nimi samozřejmě i peníze. Pan Fourchaume (Louis de Funés) najednou chce, aby se k němu Andre vrátil a je ochoten kvůli tomu podniknout nejeden bláznivý kousek!

Louis de Funés se v tomto filmu setkal se svými bývalými kolegy z divadla (Robert Dhéry, Colette Brosset) a scénář k tomuto snímku napsali společně s dalšími známými francouzskými herci, Jeanem Carmetem či Michelem Modem.

Michael Calabru, který je známý svou spoluprací s Funésem zejména ze série o četnících ze Saint Tropez, se nechal v jednom rozhovoru slyšet, jak byl šťastný, že mohl točit tento film a že do něj byl obsazen. Zvláštní atmosféra tohoto filmu má kořeny v tom, že režisér Robert Dhéry vyrůstal v Anglii, což ho ovlivnilo jako nositele a tvůrce anglosaského humoru. Ten je trochu jiný než humor ve francouzském filmu, a kombinací obojího se dosáhlo zajímavého účinku. Film není postaven tolik na dialozích, jako jiné filmy s Funésem (např. Oscar), spíše na vzájemných improvizacích Funése a Dhéryho a na pohybové komice.

Film Tonoucí se stábla chytá byl založený na praštěné, podivné myšlence, se kterou přišel Dhéry. Film je plný překvapivých gagů, jako například když při pokřtění lodi láhev šampaňského prorazí její ocelový trup, apod. Je to film naplněný výjmečně zdařilými nápady, především vizuálními.

Žánr: Komedie

Země původu: Francie

Rok vzniku: 1967

Délka: 89 minut

Originální název: Le Petit baigneur

Režie: Robert Dhéry

Scénář: Robert Dhéry, Colette Brosset, Pierre Tchernia

Produkce: Robert Dorfmann

Hudba: Gérard Calvi

Kamera: Jean Tournier

Střih: Albert Jurgenson

Kostýmy: Tanine Autre

Herci: Louis de Funés, Andréa Parisy, Michel Galabru, Pierre Tornade, Robert Dhéry

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2,35:1 anamorf)

Bonus: Film o filmu (rozhovory, ukázky z filmu, 13:00 francouzsky s českými titulky), Filmová upoutávka (4:56 francouzsky s českými titulky), Fotogalerie, Filmografie (Louis de Funès, Michel Galabru, Pierre Tornade), Z naší nabídky (ukázky z filmů s L. de Funèsem vydávaných na DVD společností HCE)