Blesk – Policajt nebo rošťák

 

Nejdřív u Mido Filmu za 149,- Kč. Pak v TV-DUELu za 129,- Kč, poté v Levných knihách za 99,- Kč a nakonec nyní v Blesku za 49,- Kč. Tak by se dala popsat cenová anabáze titulu Policajt nebo rošťák. Nyní, kdy už ho většina fanoušků vlastní, se konečně dostal na cenu přijatelnou i pro široké lidové vrstvy. Ty se pak dělí na další dvě hlavní podkategorie. Jednak ty, kteří DVD dražší jak 50,- Kč ani nekupují, a ty, kteří naopak z příbalové produkce bulvárních deníků kupují úplně všechno. Vychází v úterý 24. července 2007.

 

V roce 1978 natočil populární francouzský herec JEAN-PAUL BELMONDO akční snímek s komediálními prvky – Policajt nebo rošťák. Jeho titul jakoby symbolicky spojil dva nejčastější typy, které Belmondo na plátně vytvořil. 

 

Předlohou příběhu se stala kniha Michela Grisolii Inspektor od moře. Autoři scénáře se pak především soustředili na hlavní postavu – policajta, který se vydává za podvodníka, aby pronikl do podsvětí. Situaci mu však poněkud komplikuje jeho svéhlavá dcera. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve filmu je Jean-Paul Belmondo přesně takový, jakého ho mají diváci nejraději. Tvrdý, neústupný, trochu samotářský, ale především vždy obklopen krásnými ženami a vždy nad věcí. Do Nice přijíždí inkognito divizní komisař oddělení vnitřního vyšetřování Stan Borowitz, specialista na čistky uvnitř policie. Vše totiž nasvědčuje tomu, že nedávno zavražděný komisař Bertrand byl v úzkém spojení s místní mafií. A není zdaleka sám. Policejní inspektoři Rey a Massard jsou do vraždy přímo zapleteni, je tedy nutné je usvědčit a policii očistit. Borowitz má vlastní netradiční prostředky a postupy a rozhodne se vyvolat válku gangů, která by jako první vydala oba zkorumpované inspektory. Nečekaný příjezd neposlušné dcery Charlotty vše zkomplikuje. 

 

Belmondo se ve filmu sešel po čtrnácti letech s hercem GEORGESEM GERETEM. První scéna, kterou točili, byla, jak Belmondo partnera srazí na kapotu vozu. „To se povedlo,“ smál se tehdy Belmondo. „Čtrnáct let jsme spolu netočili, a když se sejdeme, mám ti hned dát nakládačku.“ 

 

Z Blesk magazínu, který vyjde v pátek 20. července, si můžete vystřihnout originální přebal, který lze vložit do prázdné krabičky na DVD. 

 

Žánr: Akční / Drama / Komedie / Krimi

Země původu: Francie

Rok vzniku: 1979

Originální název: Flic ou voyou

Délka: 103 minut

Světová premiéra: 28. března 1979 – Francie

Režie: Georges Lautner

Námět: Michel Grisolia

Scénář: Michel Audiard Jean Herman

Produkce: Alain Poiré

Hudba: Philippe Sarde

Kamera: Henri Decaë

Společnost: Cerito Films / Gaumont International

Hrají: Jean-Paul Belmondo (Antonio Cerutti / Stan Borowitz), Georges Géret (Theodore Musard), Jean-François Balmer (inspektor Massard), Claude Brosset (Achille Volfoni), Julie Jézéquel (Charlotte), Michel Beaune (Marcel Langlois), Tony Kendall (Rey), Catherine Lachens (Simone Langloisová), Juliette Mills (madam Bertrandová), Venantino Venantini (Mario), Charles Gérard (Cazauban), Michel Galabru (komisař Grimaud), Marie Laforêt (Edmonde Puget-Rostand), a další  

 

 

 

Údaje o DVD:  

 

 

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 francouzsky, česky (Filmové studio Barrandov – Dabing, v českém znění: Miroslav Moravec – Jean-Paul Belmondo) 

Titulky: česky  

 

 

Obraz: barevný PAL DVD5 16:9 (1,66:1 letterbox)

Bonusy: filmový trailer, rozhovor s režisérem – Georges Lautner, filmy s J.P. Belmondem, Již vyšlo  

Region: 2