Aha! – Hvězdná brána

 

Již podeváté vyjde v deníku Aha! přílohové DVD, tentokrát se jedná (opět jako minule) o akční sci-fi, tentokrát s názvem Hvězdná brána. Prodloužená verze filmu vychází tuto středu 25. června 2007 (tedy již zítra) a ve čtvrtek pak vyjde obal na právě vydané DVD. Cena bude 38,- Kč (+ 10 Kč cena novin).

Obálka je velmi stručná:

Mladý vědec a speciální vojenský tým cestují společně přes celou galaxii, aby odhalili tajemství egyptských pyramid a zrodu pozemské civilizace. Jeden z nejznámějších sci-fi filmů posledních let přichází v dosud neviděné, o deset minut prodloužené verzi.

Text z „běžného" vydání je ohledně obsahu poněkud sdílnější:

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O’Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku… 

 

Na DVD je skutečně prodloužená verze, i když je otázka, zda prodloužení dá dohromady skutečně celých 10 minut. Scény jsou postřehnutelné pro toho, kdo zná původní verzi, ale celkově si myslím, že ve filmu až tak nechyběly. Každopádně uvedení této verze si vynutilo i nový dabing, který ale není zas tak nejhorší. Hodnocení filmu je nad 70 procent, disk samotný ovšem neobsahuje ani jediný bonus, zato obsahuje i původní zvuk a české titulky.

 

Režisér a autor scénáře představovali film jako první díl zamýšlené trilogie. Ale druhý a třetí díl nikdy nebyly natočeny. Není ale ještě všem dnům konec a je možné, že se ještě další díly někdy natočí. Film vydělal 200 milonů dolarů a tak záměr natočit další díly byl přáním především společnosti MGM. Producent a držitel autorských práv Dean Devlin si však přál aby se nenatáčely pokračování jen kvůli zisku. Nebyl však proti tomu, aby na základě filmu vznikl TV seriál, ke kterému sám napsal jednu episodu.

Seriálové pokračování slavného sci-fi filmu stejného názvu bylo velice úspěšné a podle názoru některých kritiků rozvíjí potenciál námětu, který pilotní film dostatečně nevyužil. Po dalším objevu Daniela Jacksona je zjištěno, že pomocí hvězdné brány je možné cestovat i na jiné planety. Americká armáda proto zřídí několik týmů pojmenovaných SG, které mají za úkol planety prozkoumat a pokud možno s jejími obyvateli navázat přátelské vztahy. Bojují také proti mimozemské civilizaci, která zotročuje planety, pátrají po původu hvězdných bran a snaží se vymanit z vlivu zkorumpovaných politiků, kteří chtějí bránu využívat kvůli vlastnímu prospěchu. 

 

Světová premiéra filmu byla 28. října 1994. Film vydělal první týden v amerických kinech 16 651 018 dolarů. Rozpočet filmu byl 55 000 000 dolarů. Film vyprodukovala společnost Metro-Goldwyn-Mayer a jeho původní stopáž je 121 minut.

 

Kurt Russell se stal díky fimu Hvězdná brána idolem pro miliony žen a dívek. A ani jako slavná hvězda neztratil smysl pro humor. Tento Hollywoodský herec přitom několikrát zažil vzestup i pád své kariéry a dokonce měl být místo herce profesionálním hráčem baseballu! Jeho otec i dědeček, který žil s bisexuálním hercem Carym Grantem, byli totiž hráči baseballu, a k této hře vedli i Kurta. Ten sice již od dětství účinkoval především ve filmech společnosti Walt Disney, jenže svůj čas stále dělil mezi baseball a film. Natáčel však méně a méně, až nakonec celý čas věnoval právě baseballu. 

Zapomenout na sport jej přimělo až zlomené rameno ve dvaadvaceti letech, kdy musel odejít do baseballového důchodu, a tak získal dostatek času na hraní. Úspěch přišel za několik málo let, kdy byl za televizní snímek Elvis nominován na prestižní cenu Emmy a za film Silkwood, kde hrál po boku Meryl Streep, jej zase navrhli na Zlatý globus. Jeden z vrcholů kariéry však pro Russella znamenal až film Hvězdná brána, který si získal sympatie kritiky i diváků.

Žánr: sci-fi / akční / dobrodružný

Země původu: USA / Francie

Rok vzniku: 1994

Délka: 128 minut

Původní název: Stargate

Světová premiéra: 28. října 1994 – USA

Kinopremiéra v ČR: 2. března 1995

Režie: Roland Emmerich

Scénář: Dean Devlin, Roland Emmerich

Produkce: Dean Devlin, Oliver Eberle, Ute Emmerich, Mario Kassar, Joel B. Michaels, Ramsey Thomas, Peter Winther

Hudba: David Arnold

Kamera: Karl Walter Lindenlaub, BVK

Střih: Michael J. Duthie, Derek Brechin

Kostýmy: Joseph A. Porro

Společnost: Le Studio Canal+ / Centropolis Film Productions / Carolco Pictures

Natáčeno: Ballroom, Park Plaza Hotel – 607 S. Park View Street, Los Angeles, Kalifornie, USA / Buttercup Dunes, Imperial County, Kalifornie, USA / Long Beach, Kalifornie, USA / Park Plaza Hotel – 607 S. Park View Street, Los Angeles, Kalifornie, USA / Queen Mary Dome – 1126 Queens Highway, Long Beach, Kalifornie, USA / Yuma, Arizona, USA

Hrají: Kurt Russell (plukovník Jonathan „Jack" O’Neil), James Spader (dr. Daniel Jackson), Jaye Davidson (Ra), Viveca Lindfors (Catherine), Alexis Cruz (Skaara), Mili Avital (Sha‘uri),  Leon Rippy (generál W.O. West), John Diehl  (poručík Kawalsky), Carlos Lauchu (Anubis), Djimon (Horus), Erick Avari (Kasuf), French Stewart (poručík Feretti), Gianin Loffler (Nabeh), Christopher John Fields (poručík Freeman), Derek Webster (poručík Brown), Jack Moore (poručík Reilly), Steve Giannelli (poručík Porro), Cecil Hoffman (Sarah O’Neil), Rae Allen (Barbara Shore), Richard Kind (Gary Meyers), Scott Smith (důstojník), David Pressman (asistent), John Storey (Mitch), Lee Taylor-Allan (Jenny), George Gray (technik), Kelly Vint (mladá Catherine), Erik Holland (profesor Langford), Nick Wilder (Taylor), Sayed Badreya (arabský tlumočník), Michael Concepcion (Horus 1), Jerry Gilmore (Horus 2), Michel Jean-Phillipe (Horus 3), Dialy N‘Daiye (Horus 4), Gladys Holland, Roger Til, Kenneth Danziger, Christopher West (profesoři), Robert Ackerman (společník), Kieron Lee (maskovaný Ra), Dax Biagas (mladý Ra)

Menu DVD 

Údaje o DVD:

Výběr kapitol 

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, česky

Titulky: české

 

Nastavení zvuku a titulků 

 

Obraz: barevný PAL 16:9